Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař: Vraha školačky vyléčit nelze, jen minimalizovat riziko

  11:28aktualizováno  11:28
Dva roky strávil mladistvý vrah Robin na oddělení Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Později tam jen docházel z pražského výchovného ústavu, kde přebýval. Ředitel bohnické léčebny Martin Hollý tvrdí, že vyléčit ho nelze, minimalizovat riziko však ano.

Pietní místo v obci Kmetiněves - (7. ledna 2010) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Ten případ je zvláštní mimo jiné tím, že jde o vraha s čistým trestním rejstříkem. Měli bychom na něj pohlížet jako na nevinného?
Nejprve bych chtěl zdůraznit, že on nikdy neměl nařízenou ochrannou léčbu, jak mylně uvádějí některá média, ale ochrannou výchovu. Ten čin spáchal jako mladistvý, takže nebyl trestně odpovědný a nebyl souzen. U takových dětí je nařízena ústavní nebo ochranná výchova. To, že k nám docházel na léčení a nějakou dobu byl v Bohnicích i hospitalizován, bylo na naše doporučení po dohodě s vedením výchovného ústavu, kde přebýval.

on-line s primářem z bohnic

Jiří Švarc z pavilonu ochranné léčby odpoví na dotazy čtenářů v pondělí od 14:00

Může být pro společnost nebezpečný?
Já věřím, že k nám nadále bude docházet, i když v tuto chvíli je to dobrovolné. Nemohu sdělit jeho diagnózu, nemám k tomu Robinův souhlas. Obecně ale mohu říci, že míra rizika recidivy je u lidí prošlých léčením několikanásobně nižší než u těch neléčených.

Jistou míru rizika tedy připouštíte?
Obecně lze říci, že u pacientů se sexuální deviací spočívá léčba v tom, že upravujeme jejich chování tak, aby se ty riskantní mechanismy nespustily. Sexuální deviace jsou vrozené, eventuálně jsou vyvinuté během dětství, v tomhle zatím nemáme úplně jasno. Ale víme, že jsou neměnné.

Jak je tedy léčíte?
Snažíme se spolu s pacienty rozpoznat rizikové situace, které se u nich projeví spuštěním deviantního programu. Ten mají nalinkovaný ve svém biologickém mozku, takže s tím mohou dělat jen to, že se takovým situacím budou vyhýbat. A když už se do nich dostanou, měli by mít vypracovanou strategii, jak situaci rychle a bezpečně opustit.

Lékařka vyčetla starostovi, že hrotí náladu proti vrahovi

Kmetiněves se obává návratu Robina

Lidé v Kmetiněvsi teď hovoří o pomstě. Co byste jim poradil?
Já těm emocím rozumím. Touha po pomstě je jednou z nejpřirozenějších lidských emocí. Ale v tomto případě se žádný zákon neobcházel. Atmosféra nenávisti a nedůvěry může zkomplikovat jeho návrat do normálního života. V Kanadě pro takové případy mají speciální program "řízeného kamarádství". Zřídila se tam skupina dobrovolníků, kteří při propuštění takových pacientů z léčby s nimi navážou neformální vztah, aby jim pomohli se snáze zařadit do společnosti.

Má podle vás výčitky svědomí?
Sexuální deviace jsou poruchou sexuality, ne poruchou charakteru. Takový člověk prožívá stejné výčitky svědomí jako kdokoliv jiný, kdo udělá v životě chybu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz