Před budovou soudu se v pátek sešly desítky lidí. Ti požadovali co nejvyšší trest pro Fatu (10. července) | foto: AP

Máte nádor, lhal lidem lékař a ordinoval chemoterapii. Dostal 45 let

  • 57
Lékař z Detroitu v pátek doplatil na své nekalé léčebné praktiky. Některým pacientům bez příznaků rakoviny totiž ordinoval chemoterapii, dalším pak jiné nepotřebné procedury. Už v loňském roce ho soud uznal vinným, nyní si vyslechl zdrcující rozsudek: 45 let ve vězení.

Žalobce označil padesátiletého Farida Fatu při čtení závěrečné řeči za „největšího podvodníka v historii naší země“. Pacienti pro něj nebyli lidé, ale jen zdroj výdělku. Fata na pacientech, kterým ordinoval nepotřebnou léčbu, vydělal 17,6 milionu dolarů (422 milionů korun). Podle soudu podvedl 553 pacientů.

Nyní o peníze přijde a stejně tak o svobodu. Před soudem se omluvil všem podvedeným, píše server CNN. „Porušil jsem Hippokratovu přísahu a zklamal důvěru svých pacientů. „Nevím, jak zacelit tuto ránu. Nevím, jak vyjádřit zármutek a stud nad tím, co jsem udělal,“ prohlásil Fata ještě před přečtením rozsudku.

10.července 2015 v 17:45, příspěvek archivován: 11.července 2015 v 10:40

#BREAKING: Farid Fata gets 45 years in prison for scamming hundreds of cancer patients http://t.co/7JoPU3qegP pic.twitter.com/F2oAXZMeE2

Pro desítky bývalých pacientů vychytralého doktora však jeho omluva nic neznamená. Mnoho z nich bude mít doživotní následky, jiní dokonce zemřeli.

Zbytečná chemoterapie

Robert Sobieray vyhledal pomoc Faty před několika lety. Verdikt byl zdrcující – rakovina. Sobieray absolvoval několik cyklů chemoterapie, které trvaly dva a půl roku. Léčba však měla jeden háček. Sobieray totiž nikdy rakovinu neměl. „Co ho k tomu vedlo? Proč, proč já? Netuším, co jsem mu kdy udělal a čím jsem si to zasloužil,“ smutní po letech Sobieray.

Chemoterapie podle něj byla strašlivým zážitkem plným bolesti a nevolností. Sobieray během ní přišel o zuby a pod náporem léků se mu začala deformovat čelist. Po dvou letech chemoterapie mu v ústech zůstal jen jeden zub. Nové si nemůže dovolit. „Jak se vršily účty za léčbu, na nové zuby jsem prostě neměl. Jednou bych zase chtěl jíst pořádné jídlo. Třeba salát, dřív jsem ho měl moc rád. Spoustu věcí, které jsem měl rád, už teď nemůžu jíst,“ stěžuje si na následky nesmyslné léčby.

Patyy Hesterová vyhledala pomoc Faty v roce 2010. Doporučil jí ho jiný lékař. Počet bílých krvinek jí z neznámého důvodu klesal a známý onkolog a hematolog byl pro její léčbu pochopitelnou volbou. „Když člověk přišel do jeho kanceláře, jevil se jako top lékař,“ vzpomíná Hesterová. Ona sama v té době pracovala na lékařské pohotovosti.

Diagnóza Faty ji poslala do kolen. “Řekl, že musím okamžitě podstoupit chemoterapii,“ vypráví Hesterová. Tušila však, že na bleskové diagnóze něco není v pořádku. Prosadila si proto mírnější léčbu pomocí krevní plazmy a nadále mohla chodit do práce. Když ji jednou její kolegové řekli, ať se jde podívat na televizi, nevěřila vlastním očím. Na obrazovce uviděla záběry, na kterých policie zatýkala Fatu. Po testech u nového lékaře zjistila, že rakovinu neměla.

Následky na celý život

Chris Sneary svému někdejšímu lékaři poprvé od jeho zatčení pohlédl do tváře až v úterý, kdy před soudem četl následky jeho léčby. Fata ho léčil mezi roky 2010 a 2013 s rakovinou varlat. Předepsal mu 40 dní chemoterapie, 14 dní hydratační terapie a celou řadu další léčebných procedur.

„Plně jsem mu důvěřoval. Věřil jsem, že mě a moji rodinu provede skrze všechny věci, které mě měly čekat,“ řekl Sneary před soudem. Po provalení kauzy Sneary vyhledal jiného lékaře a zjistil, že Fata mu předepisoval zbytečně radikální léčbu včetně odstranění varlat, což podle názoru lékařů nebylo potřeba.

V soudní síni zaznělo i svědectví jednoho z Fatových pacientů, kterému se stala špatná léčba osudnou. Dopis od Donalda Crabtreeho, který napsal v prosinci loňského roku krátce před svou smrtí, přečetla jeho žena Marietta. „Žádný z tumorů se nezmenšoval. Bylo jich víc a zvětšovaly se. Myslím si, že doktor Fata mi záměrně léčil jiný druh rakoviny a předepsal mi špatnou chemoterapii,“ napsal Crabtree. Jeho posledním přáním bylo, aby Fata strávil zbytek života ve vězení.

Přání se mu podle všeho vyplní. Soud poslal Fatu do vězení s mírnou ostrahou na 45 let. Vzhledem k jeho věku se zřejmě jedná i o trest doživotní. O propuštění může požádat nejdříve po odpykání 34 let - to mu bude 84.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video