Pacienti si začínají více všímat práce lékařů. I toho, co vykazují pojišťovnám. (ilustrační snímek)

Pacienti si začínají více všímat práce lékařů. I toho, co vykazují pojišťovnám. (ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Lékař vykázal vyšetření amputovaných prstů. Lidé si výpisy více hlídají

  • 19
Lékaři, kteří chybují nebo si cíleně přilepšují vykazováním smyšlených výkonů, riskují odhalení. Kromě pojišťoven je totiž hlídá i stále více pacientů. Objevil se například případ, kdy si lékař nechal zaplatit vyšetření prstů, které ale pacient po amputaci už neměl.

Sádrový obvaz, punkce kloubu, léky... V součtu stála léčba nohy 1 692 korun a 18 haléřů. Šestatřicetiletou ženu z Frýdecko-Místecka položka na jejím účtu u zdravotní pojišťovny udivila a naštvala. Nevadila jí částka, ale fakt, že lékař si naúčtoval péči, kterou nedostala. Nemocnou nohu neměla a sádru už vůbec nepotřebovala.

"Po upozornění klientky jsme zjistili, že lékař si skutečně účtoval peníze neoprávněně. Musel nám je vrátit," říká mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová.

Lékař se zmýlil, ošetřoval tři pacientky stejného jména

Jiný postih tohoto lékaře ale nečekal. Ukázalo se totiž, že nepodváděl, jen chyboval. "Má v evidenci tři pacientky stejného jména. Péči omylem naúčtoval jiné než té, která ji dostala," vysvětlila Mazurová.

Nebo další, ještě bizarnější případ. "Před časem nás pacient privátního zdravotnického zařízení v Ostravě upozornil, že lékař za něj asi pět let účtuje i vyšetření, která neprovedl. Do zdravotnické dokumentace ale lékař pečlivě zaznamenal všechna vykázaná vyšetření včetně výsledků, které se každý rok téměř shodovaly. Zdálo se tedy, že muž si stěžuje neprávem," popisuje odborný ředitel krajské pobočky VZP v Ostravě Michal Vojáček jeden z případů, kde důkladná kontrola nakonec ukázala, že doktor systematicky podvádí.

Usvědčil se sám - tím, že do karty zapsal i výsledky vyšetření prstů na ruce, které pacient dávno neměl. "Amputovali mu je," říká Vojáček s tím, že nechce zařízení jmenovat. "Byl to jejich první odhalený případ. Dohodli jsme se, že peníze vrátí a se svým zaměstnancem to vyřeší," dodal Vojáček.

Roste zájem o elektronický účet

Odhalených omylů v posledních měsících nejen v Moravskoslezském kraji razantně přibývá. Stále víc lidí chce mít totiž přehled o čerpání zdravotní péče. A s tím jak roste zájem o kontrolu účtů, přibývá i lidí, kteří neváhají na nesrovnalosti upozornit pojišťovny.

Zatímco předloni se o osobní účet zajímalo asi jen 20 tisíc z našich 730 tisíc klientů, loni už jich bylo 31 tisíc," říká mluvčí ČPZP Mazurová. Největší zájem je podle ní o výpis z účtu vytištěný na papíře, který mohou pojištěnci získat zdarma jednou za rok. Loni si pro něj přišlo na pobočky ČPZP téměř 25 tisíc lidí a přibližně 700 klientů o něj požádalo dopisem či telefonicky.

Dalších 6 000 klientů pojišťovny si loni kontrolovalo účet na internetu. Předloni přitom internet využilo jen 500 klientů. "Meziroční nárůst zájmu o e-účet je tak dvanáctinásobný," upozorňuje Mazurová.

Lidé nahlížejí do osobních výpisů mnohem častěji

A netají, že díky tomu se mnohonásobně zvýšil i počet upozornění na nesrovnalosti. Zatímco předloni dostala pojišťovna 20 písemných oznámení, loni už 105.

Podobný trend hlásí i ostatní pojišťovny. "Zatímco v roce 2010 nahlédlo do osobního účtu prostřednictvím internetu 22 176 našich klientů, loni už jich bylo 27 127, takže nárůst je o 22,3 procenta," říká například asistent ředitele Revírní bratrské pokladny Jan Vomlela.

Všechny pojišťovny aktivitu klientů vítají. "Pacient zjistí z výpisu ceny léků a vyšetření, ale i to, zda lékaři neúčtují péči, kterou neposkytli, nebo zda lékárny nevydávají na jeho jméno léky, které mu nikdo nepředepsal," vysvětluje šéf marketingu ČPZP Vladimír Matta.

"Je v zájmu nás všech šetřit peníze určené na zdravotní péči," dodává Michal Vojáček z VZP.

Ušetřené částky nebývají vysoké

Pravdou je, že částky ušetřené na základě upozornění pacientů nebývají závratné. Lidé totiž hlásí jako podezřelé i výkony, na které zapomněli, nebo položky, kterým nerozumí, například za laboratorní vyšetření. Pokud revizní lékař usoudí, že může jít o chybu či podvod, požádá o písemné oznámení. "Takových jsme loni dostali 105 a díky tomu odhalili nesprávné vykázání péče za 42 428 korun," říká vedoucí odboru kontroly zdravotní péče ČPZP Petr Schindler.

Podobně jsou na tom i jiné pojišťovny. Jejich zástupci tvrdí, že řada lékařů i nemocnic se chová účelově, vykazují smyšlenou péči nebo hospitalizují pacienty, kteří to nepotřebují. Ale prokázat to je těžké, i když svědčí pacient.

"Často se ukáže, že šlo o omyl buď lékaře, či pacienta. Nebo skončí vše tím, že proti sobě stojí různá tvrzení. Lékař mívá na rozdíl od pacienta vše podloženo zápisy ve zdravotní dokumentaci," říká Vojáček.

Lékaři si připisují pár korun, nemocnice prý znatelně více

Veřejně by to žádný z lékařů nepřiznal, ale mezi čtyřma očima nejeden potvrdí, že si běžně připíše alespoň pár korun u každého pacienta. "Já to tak dělám. A většina kolegů asi taky. Pojišťovny nás obírají zase jiným způsobem," říká privátní lékař, který si nepřeje zveřejnit jméno.

"Já si ale připíšu maximálně dvě nebo tři stovky, které pak nechci po pacientovi. To nemocnice si přihazují mnohem víc. Účtují třeba drahá CT vyšetření za tisíce, která nedělají, ale těžko se to prokazuje. Když jsem na nesrovnalosti u tří mých pacientů upozornil pojišťovnu, žádali to písemně. Do toho se mi nechtělo," líčí lékař.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video