Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař prý testoval lék bez souhlasu pacienta

  21:59aktualizováno  21:59
Policisté se rozhodli posadit na lavici obžalovaných bývalého přednostu interního oddělení karlovarské nemocnice Reného Boušku. Lékař je podezřelý, že zavinil smrt pacienta, když na něm bez jeho souhlasu testoval nový lék.

"V minulých dnech jsme ukončili vyšetřování a navrhli, aby byl obžalován z ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti," uvedl včera ředitel karlovarských vyšetřovatelů Vladimír Budík. 

Lékařův advokát navrhl, aby bylo trestní stíhání zastaveno.

"Žádné nové důkazy ani návrhy na jejich doplnění však nepředložil," upřesnil šéf vyšetřovatelů. Šestapadesátiletý pacient, za jehož smrt je Bouška činěn odpovědným, zemřel v nemocnici před více než dvěma lety. Byl hospitalizován kvůli srdeční chorobě.

Vyšetřování se protáhlo, protože vyšetřovatelé čekali na znalecký posudek. Nebylo totiž jasné, zda pacientova smrt souvisela s podáním testovaného léku. Posudek ukázal, že ano, vyšetřovatelé však odmítli uvést, jak konkrétně lék pacientovi uškodil.

V době, kdy pacient na interně zemřel, stál Bouška v čele tohoto oddělení. "V nemocnici tehdy probíhala klinická studie, při níž se na pacientech zkoušel nový přípravek proti srdeční arytmii.

K tomu, aby mohl být testovaný lék pacientům podáván, byl nutný jejich souhlas. Doktor Bouška však injekčně aplikoval přípravek i pacientovi, jehož souhlas neměl," uvedl policista, který zná okolnosti případu.

S podezřením, že byl porušen zákon, se na státní zastupitelství obrátil ředitel nemocnice. Kvůli tomu také Bouška z ústavu odešel a nyní pracuje na poliklinice v Nejdku.

K celé události se opakovaně odmítl vyjádřit. "Nechci k tomu nic říkat," zopakoval včera. Státní zástupce nyní prostuduje spis a rozhodne, zda lékaře obžaluje. 

Firmy: léky se testují i "divoce"
Co se testování nových léků na pacientech týká, mluví zákon jasně: lidé musí nejdříve podepsat takzvaný poučený souhlas. To znamená, že lékařovou povinností je detailně seznámit pacienta s povahou nového léku včetně rizik, jaká pro něj může testování obnášet.

V České republice tak například není dovoleno testovat preparáty na lidech v bezvědomí, což před časem znemožnilo klinickou studii nového léku na regeneraci mozkových buněk.

Farmaceutické společnosti však připouštějí: "To (existence zákona - pozn. red.) nevylučuje, že nějaký lékař postupuje v rozporu s platnou legislativou, pacienta řádně neinformuje nebo jej dokonce neinformuje vůbec a jeho podpis zfalšuje.

Takové případy jsou vzácné, ale stávají se," píše se například v jedné e-mailové zprávě, kterou poskytla Mezinárodní asociace farmaceutických společností poslanci parlamentu Milanu Cabrnochovi.

A jako příklad uvedla právě případ lékaře z Karlových Varů, který byl obviněn, že způsobil smrt pacienta testem léku, o němž nemocného neinformoval.

Cabrnoch si stanovisko asociace vyžádal poté, co mu jedna čtenářka Britských listů napsala, že ví o několika případech, kdy léky byly testovány bez souhlasu pacientů. Podrobnosti však neuvedla.

Firmy z asociace zmiňují i další problém: tvrdí, že některé studie dělají takzvaně "nadivoko" sami lékaři. Zkoumají tak například účinky různého dávkování léků. "Často nejsou ani schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a etickými komisemi," píše se o těchto studiích v korespondenci asociace.

Poslanec, který si zprávy farmaceutických firem vyžádal, se včera k problému vyjádřil jen stručně: "Nevím, oč přesně jde, nesetkal jsem se s žádným konkrétním problémem či poškozením pacienta."

Testování léků na pacientech je běžné a vývoj léků se bez nich neobejde. Léky se nejprve zkoušejí na zvířatech, poté na dobrovolnících a teprve nakonec v široké lékařské praxi. Ročně jsou do klinických studií, které musí vždy schválit etická komise zdravotnického zařízení, zařazovány tisíce nemocných.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

Venku je horko, podle českých vědců má ale Evropa nejvíc vody za tisíc let

V Česku padaly 11. března 2018 teplotní rekordy. Na snímku se procházejí dívky...

Počasí nás sice v posledních týdnech trápí neobvykle vysokými teplotami s téměř nulovými srážkami a teplotními rekordy,...

Najdete na iDNES.cz