Lékař neoprávněně léčil rakovinu

  • 36
Brno - Brněnskému lékaři Václavu Jordánovi hrozí, že příštích několik let stráví místo v ordinaci za mřížemi. Policie ho totiž obvinila z pokusu o těžkou újmu na zdraví a z podvodu, protože neoprávněně léčil některé onkologické pacienty. K vyhledávanému lékaři z brněnské polikliniky mířily s důvěrou desítky pacientů.

"Tento lékař podle znaleckého posudku neoprávněně vykonával lékařské úkony, podával protirakovinové léky bez dalších vyšetření, aniž na to měl odbornost a pověření," potvrdil šéf oddělení hospodářské kriminality brněnského policejního ředitelství Josef Bečvář.

"Je podezřelý z pokusu spáchání těžké újmy na zdraví. Prošetřujeme také podezření z podvodu, protože svým jednáním podvedl některé zdravotní pojišťovny," dodal.

Policisté podle něho ovšem nestíhají jenom Jordána, ale také revizního lékaře zdravotní pojišťovny, který se pravděpodobně na podvodech s léky podílel.

Onkologové upozorňují, že pokud lékař pacientům předepisoval neoprávněně léky, což bez atestace na své jméno nesmí, mohl by jim vážně poškodit zdraví.

"Cytostatika, která se v onkologii používají, jsou velmi agresivní léky. Užité v nesprávné míře mohou člověka trvale poškodit," uvedl ředitel Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula.

Čtyřicetiletý atestovaný gynekolog Václav Jordán nejenže několik let pracoval na onkologii polikliniky Zahradníkova, ale navíc byl členem onkologické komise vojenské nemocnice v Brně.

I když byl mezi pacienty velmi oblíbený, onkologickou atestaci nevlastnil. Pracoval na jednom oddělení s lékařkou, která atestaci měla a "dohlížela" na něj - to je běžné a je to v pořádku. Jordán však překračoval své pravomoci a nyní mu hrozí soud. Podle informací některých jeho kolegů je teď Jordán v Německu.

Motivem Jordánova jednání mohly být peníze. Podle kolegů gynekologů se vždy zajímal o ekonomické aktivity, měl krátce i spojení na soukromé gynekologické centrum Gyn Line, kde působil na začátku devadesátých let.

Z Jordánova obvinění jsou však všichni velmi překvapeni. Proč pacientům předepisoval ve vysokých dávkách léky, které předepisoval nesměl, nechápou.

Ředitel brněnské vojenské nemocnice Marian Harničár tvrdí, že on ani nikdo z jeho instituce neudělal chybu, když se členem onkologické komise tohoto ústavu jako onkolog stal lékař Václav Jordán, který však neměl potřebnou atestaci.

Proč jste si neověřili, zda má Jordán potřebnou kvalifikaci?
To nám nepřísluší. Jestliže je někdo zaměstnancem polikliniky, tak za jeho práci odpovídá patřičný ředitel. Byla to věc polikliniky, aby si ověřila, jaké má diplomy. Já když přijímám nějakého lékaře třeba jenom na brigádu, tak vždycky vyžaduji opis diplomu a atestačních vysvědčení. Doktora Jordána k nám přivedl primář Zdeněk Ziegelbauer, který se s ním někde setkal.

Věděli podle vás představitelé kliniky zahradníkova o tom, že doktor Jordán nemá onkologickou kvalifikaci?
Buď to věděli a nechali ho pracovat pod dohledem nebo skutečně nevěděli, že onkologem není. Začínající lékař ale také nemá kvalifikaci. Je však důležité, aby byl někdo, kdo na něho dohlíží.

Jak dlouho s vámi Jordán spolupracoval?
Zhruba rok, až do loňského léta. Tehdy se i někteří naši lékaři dostali k informacím, že doktor Jordán není onkologem. To nás trošku zarazilo a spolupráce začala pokulhávat. Navíc nastal i problém s jedním naším pacientem - byla tam disproporce mezi tím, co bylo jako léčba deklarováno a co udával pacient sám. Nemyslím si ale, že by doktor Jordán někoho poškodil. Víte, většina onkologických nemocí již má nějakým způsobem knižně stanovený postup. K tomuto by se ale musel vyjádřit onkolog, nikoliv já.

Co bylo úkolem onkologické komise?
Komise, kde byl mimo doktora Jordána i internista a chirurg, posuzovala stav našich onkologických pacientů a domlouvala se na léčbě. Ta byla realizována na poliklinice v Zahradníkově ulici, kde doktor Jordán pracoval. To, jak to probíhalo, jsme nemohli ovlivnit, ani jsme o nevěděli, co jim dával nebo nedával. K nám chodil do komise a vyjadřoval se k léčbě - my jsme to brali, že se vyjadřuje fundovaně, protože jsme nevěděli, zda má či nemá atestaci. Pak si k nám chodil pacienty kontrolovat. O pacienty měl opravdu zájem, nebylo nic, co by vzbuzovalo podezření.

Poté, co byl případ odhalen, udělali jste nějaká opatření, aby se nemohl opakovat?
Přijali jsme kvalifikovanou onkoložku, která dříve pracovala v Masarykově onkologickém ústavu a s žádným externím onkologem už nespolupracujeme.

"Buď mu šlo o ukojení vlastního ega, kdy si dokazoval, že něčemu rozumí a nebo za tím byl zájem o nějakou protislužbu," míní jeden z lékařů.

Představitelé polikliniky Zahradníkova se nechtějí k případu vyjadřovat. "Nechci, aby nás policie napadla, že maříme vyšetřování," uvedl zástupce ředitelky polikliniky Jiří Bartůšek. Potvrdil však, že lékař už delší dobu na poliklinice nepracuje.

"Byl to gynekolog i onkolog," řekl. Informace o tom, že by Jordán léčil onkologické pacienty neoprávněně, jsou podle něho zkreslené.

Cokoliv říct odmítla také spolupracovnice Václava Jordána z polikliniky Zahradníkova Jana Mikulcová. "Nebudu se k celé záležitosti vyjadřovat," uvedla pouze.

V minulosti Jordán působil i v Masarykově onkologickém ústavu. "U nás pracoval od června 1994 do června 1998 na gynekologickém oddělení takzvaně pod dozorem. Neměl totiž atestaci z onkologie a tak byl vždy pouze tím, kdo léčbu navrhoval, avšak vždy ji musel schválit lékař, který nad ním dozoroval," uvedl ředitel ústavu Rostislav Vyzula.

"Taková je praxe u všech lékařů, kteří se připravují na atestaci. On měl pouze první atestaci a to z gynekologie, druhou z onkologie si u nás nedodělával," vysvětlil.

Jednání Václava Jordána nyní bude zřejmě mimo kriminalistů a soudců posuzovat i České lékařské komora. Podle předsedy její brněnské pobočky Petra Kaňovského, který však o kauze nemá žádné informace, disponuje komora disciplinárními opatřeními od pokuty až po vyloučení.

"Vždy záleží na posouzení čestnou radou. V tomto případě si ale netroufám říct nic konkrétního, protože o tom případu nic nevím," uvedl.

Je možné, že tímto případem se zabývá revizní komise komory, ale nikoho ze členů tohoto orgánu se ve středu nepodařilo sehnat.

Lékař podvedl i pojišťovny
Brněnský lékař Václav Jordán podvedl i zdravotní pojišťovny. O jakou částku jde, však nechtěli ani policisté, ani zástupci pojišťoven, uvést. Brněnští kriminalisté na případ narazili právě ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami.

V kauze figuruje především Vojenská zdravotní pojišťovna, ale její představitelé se nechtěli vyjadřovat. "Zatím se k případu vyjadřovat nebudeme. Chceme počkat na to, co řekne policie a pak teprve vše zveřejníme," uvedl generální ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny František Beránek.

Ředitel brněnské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kořínek však potvrdil, že jeho pojišťovna se k podnětu k prošetření případu, který dala právě vojenská pojišťovna, připojila.

"Vydedukovali jsme, že podobné případy se objevily i u nás - jde o to, že poliklinika Zahradníkova účtovala spotřebu léků, které ale nebyly doloženy ve zdravotní dokumentaci. Byl tedy rozpor mezi tím, co bylo vykázáno a uhrazeno a tím, co bylo zaznamenáno ve zdravotní dokumentaci," vysvětlil Kořínek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video