Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař, který srazil dítě, promluvil

  0:01aktualizováno  0:01
Lékař pražské vinohradské nemocnice Jan Karas, který v úterý srazil v areálu nemocnice dvouletou Lucii Šimrovou, v úterý dostal výpověď. Poprvé také promluvil. Ačkoli mu po nehodě naměřili 3,29 promile alkoholu v krvi, řekl, že pil až po nehodě, aby zvládl stres.

A že mu selhaly brzdy. Nadřízení mu však moc nevěří, podle náměstka ředitelky nemocnice Leoše Kabáta vypovídají o Karasově opilosti i svědci z řad personálu nemocnice.

Kromě toho někdejší Karasův nadřízený, primář nemocnice Bulovka, Martin Fuchs potvrdil MF DNES informace, že lékař měl sklony k pití už dřív. "Když se včera ta zpráva objevila, řekli jsme si: To bude Jan Karas," uvedl Fuchs.

Před necelými šesti lety se s ním rozešel právě kvůli pití. "Osobně jsem ho sice neviděl opilého, žádný malér neudělal, ale tušení jsme měli. Zřejmě to uměl maskovat," řekl Fuchs. Lékař podle něj udělal první krok sám a dal výpověď. 

Šéf vinohradské gynekologicko-porodnické kliniky Bohuslav Svoboda v úterý řekl, že to nevěděl. Karasově verzi, že pil až po nehodě, však nevěří. "To by musel v rekordně krátké době, než přijela policie, vypít alespoň litr tvrdého alkoholu," řekl. 

Policisté nehodu vyšetřují, nikoho zatím neobvinili. Lékař je podezřelý ze dvou trestných činů: z ublížení na zdraví z nedbalosti a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Holčička je stále v kritickém stavu.

MATKA: Vyřítil se ze zatáčky strašně rychle

"Vyřítil se úzkou ulicí ze zatáčky strašně rychle. Pak už jsem ležela na zemi a slyšela dceru plakat. Pamatuji si, že ten muž vylezl ven a řekl, že neví, jak se to mohlo stát," vzpomíná Marta Šimrová, matka Lucinky. Do nemocnice šly původně kvůli zranění prstu.

"Byli jsme na chirurgii, a protože Lucie kašlala a měla rýmu, řekli nám, že na zákrok máme přijít za týden. Nehoda se stala, když jsme odcházeli."

Rodina promýšlí, zda na řidiče podá žalobu. "Určitě něco podnikneme, ale hlavní je teď malá. Ten, co ji srazil, není snad ani člověk," shodují se.

LÉKAŘ: Pil jsem až po nehodě, abych zvládl stres

Dětský lékař Jan Karas má svou verzi nehody i toho, jak se mu do krve dostal alkohol. "Neřídil jsem pod vlivem alkoholu, ale napil jsem se až po nehodě v šoku z těžkého poranění dítěte," říká.

Policie vám v krvi naměřila 3,29 promile alkoholu. Podle odborníků jste musel vypít asi 0,7 litru tvrdého alkoholu. To je hodně blízko otravě. Kolik jste toho vlastně - jak říkáte až po nehodě - vypil?
Nepamatuji se. Byl jsem v šoku. Na pár minut jsem si odskočil do ordinace. Vím jen, že jsem před jízdou nepil.

A to jste z místa nehody odešel, abyste se napil?
Začali se tam shlukovat lidi... já se tam samozřejmě za dvě minutky vrátil. Chtěl jsem pohnout autem, ale říkali mi, abych to v žádném případě nedělal. Mé chování nebylo přiměřené... Byl jsem šokován.

Znovu: alkoholu jste se napil ještě předtím, než vám dala "dýchnout" policie?
Ano. Pak přijela sanita, podíval jsem se na paní. Ta byla v pořádku. Děvčátko už bylo pod kontrolou záchranářů. Lidí přibývalo. Bylo to pro mne velmi nepříjemné.

Ale to, že jste se napil ještě před příjezdem, byla asi velká chyba, ne?
Byla to hloupost.

Proč jste vůbec pil? Rozpouštěl jste šok v panáku alkoholu?
Ano, tak to bylo.

Ale vedení vinohradské nemocnice tvrdí, že jste havaroval opilý.
Vůbec nevím, proč to řekli.

Jak se havárie odehrála?
Má staniční sestra mě požádala, zda bych jí nepomohl s převozem nemocného manžela. Když jsem chtěl popojet, aby mohl pacient pohodlněji nastoupit, tak se se mnou zabrzděný automobil nekontrolovatelně rozjel z kopce.

Vůz nereagoval na jakékoliv pokusy jej zastavit. Mám dojem, že nehodu zavinila technická chyba auta.

Zajímal jste se, co je s dítětem, které jste porazil?
Volal jsem do krčské nemocnice, abych se dozvěděl, jak na tom Lucinka je, ale odmítli mi cokoliv sdělit. Na jejich místě bych jednal stejně.

Obrátím se i na rodinu děvčátka. Budu jí nápomocen po zbytek života. Je mi to strašně líto. Jsem dětský doktor a v životě jsem neudělal profesionální chybu.

Co chcete rodině děvčátka nabídnout?
Přistoupím na jakýkoliv její návrh.

Proslýchá se, že potíže s alkoholem jste měl i na předcházejících pracovištích - v nemocnici na Bulovce i v Motole.
To ne.

Říkáte, že jste před jízdou nepil. Ředitelka vinohradské nemocnice vám však za tragédii, na níž se podle ní podepsal alkohol, dává výpověď. Budete se výpovědi bránit?
Stejně jsem vypovídal na policii. Doufám, že se má slova prokážou. Ale výpovědi se bránit nebudu. Respektuji rozhodnutí ředitelky vinohradské nemocnice i odborů.

Vladimír a Marta Šimrovi se trápí v parku na lavičce. Jejich dvouletá dcera leží v nemocnici poté, co ji v areálu nemocnice srazil autem opilý lékař. (8. června 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

ŽIVĚ: ANO dokázalo odsunout hlasování o vydání Babiše a Faltýnka

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně dobrý den. Zástupci stran jeden po druhém zopakovaly, že nemohou podpořit jeho...

Najdete na iDNES.cz