(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čínská medicína je nesmysl, z léčitelství musí být živnost, míní lékař

  • 907
Bez ustání doutnající spor mezi zastánci a odpůrci čínské medicíny se opět rozhořel. Předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina se v rozhovoru pro MF DNES zostra pustil do účinnost akupunktury či bylin. Proti jeho kritice se ale důrazně ohradil šéf královéhradecké nemocnice Roman Prymula.

Svačina považuje rozmach čínské medicíny v Česku za „absurdní nesmysl“. „Všichni přece víme, že čínská medicína u nás je politická záležitost. Jde o navazování hospodářské spolupráce, o obchodní snahy,“ řekl deníku Svačina.

Čeští pacienti podle něj mají velmi chabou zdravotní gramotnost a alternativním metodám se neumí bránit. Konkrétně zmínil homeopatii, akupunkturu nebo léčbu kmenovými buňkami. Riskantní je podle něj i užívání čínských bylinek.

„Ví se, že v některých regionech Číny se objevuje vyšší frekvence selhání ledvin. I čaje nebo potravinové doplňky z přírody mohou být někdy nebezpečné. A zavádět tohle do České republiky, to je už absolutní nesmysl,“ řekl MF DNES obezitolog a odborník na léčbu metabolických poruch.

Slova o „politické záležitosti“ ale jednoznačně odmítl ředitel královéhradecké fakultní nemocnice, jejíž součástí je v září otevřené Česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny (více o spuštění jeho činnosti čtěte zde). „My jsme tento proces zahájili při návštěvě v Číně po předchozích zkušenostech z USA. V tom politika nehrála sebemenší roli,“ uvedl Prymula pro iDNES.cz.

Centrum ve východních Čechách nabízí akupunkturu, cvičení qigong pracující s vitální energií, masáže tuin či bylinné směsi. „Určitě se chci ohradit proti tomu, že používáme toxické byliny a ohrožujeme pacienty. Když to vezmeme takto demagogicky, tak můžeme říct, že těžko najdeme západní produkt farmakologie, který by byl stoprocentně bezpečný,“ argumentuje epidemiolog.

Svačinova vyjádření považuje za velmi jednostranná. Dnes už je podle něj nezanedbatelná část českých doktorů k alternativním proudům přístupnější. „Také neuznávám například homeopatii, nicméně o tradiční čínské medicíně a zejména o akupunktuře existuje dostatek prací, které ukazují například v neurologii či u určitých bolestivých syndromů skutečně pozitivní efekt,“ zdůraznil Prymula.

Léčitelé se nesmí vyvléci z odpovědnosti, říká Svačina

Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně letos založila komisi pro nevědeckou medicínu, která poukazuje na problematické léčebné postupy. Za takové považuje všechny metody, jejichž účinek není podložen vědeckými důkazy.

Před sto lety se narodil páter Ferda. Autor totální kúry proti rakovině

Svačina považuje za ideální udělat z alternativní medicíny živnost, k jejímuž dosažení by léčitelé museli splnit státem stanovená pravidla. „Největší problém je, že když takzvaní léčitelé dělají něco obskurního, ale nikam to nezapíší, můžou se vyvléci ze zodpovědnosti,“ řekl deníku lékař.

Ministerstvo zdravotnictví se této myšlence úplně nebrání a považuje ji za jednu z možných variant. „Jsme v jednání také s Českou lékařskou komorou a dalšími subjekty. Podstatné je návrh dobře promyslet, prodiskutovat jaké má přínosy a negativa a jestli je v současné době vůbec proveditelný. Byl by to však další krok, jak do této oblasti vnést pořádek,“ řekla iDNES.cz náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová.

Prymula souhlasí, že pro provozování alternativních léčebných metod je nezbytné mít dostatečné oprávnění. „Procedury, které spadají pod tradiční čínskou medicínu, bychom ale měli nechat na úrovni zdravotníků, kteří jsou velice dobře edukovaní. Živnostenské oprávnění nechť je pro některé opravdu pseudoléčitelské aktivity, které člověka nemohou ohrozit,“ podotkl.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek, který jinak patří k výrazným odpůrcům léčitelství, hodnotí Svačinův návrh zdrženlivě. „Ve většině zemí EU nejsou šarlatáni regulovaní speciálními zákony. Asi by stačila odpovědnost trestněprávní. Diskuse v rámci České lékařské komory ještě probíhá,“ uvedl z USA pro iDNES.cz Kubek.

Ministerstvo chce trestat ty, kteří odrazují od běžné léčby

Právě trestní odpovědnost podvodných léčitelů, kteří způsobí někomu vážnou zdravotní újmu či v krajním případě smrt (zejména odrazováním od konvenční léčby), se resort zdravotnictví snaží prosadit. Jeho návrh však loni odmítlo ministerstvo spravedlnosti s tím, že v této oblasti dostačuje stávající legislativa.

„Pravdou ale je, že u nás podle ní zatím takové jednání pravděpodobně nikdy trestně postiženo nebylo,“ upozornila Arnoštová. Ministerstvo v současnosti chystá nový návrh, ve kterém se mimo jiné snaží přesně vymezit, co pojem léčitel vlastně znamená. „Bližší detaily v této chvíli proto ještě neuvolníme,“ doplnila náměstkyně.

Pomohla vám někdy alternativní medicína?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 2. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 3610
NE
NE 1635

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se snaží nesváry mezi lékaři a léčiteli spíše urovnávat. „Já nevnímám rozpor mezi západní medicínou a tradiční čínskou. Vnímám to jako metody, které se doplňují. Zvláště u některých bolestivých či chronických stavů může čínská medicína našim pacientům pomoci,“ uvedl při otevření hradeckého centra.

Podobných zařízení v Česku přibývá. Příští rok má další centrum vzniknout například v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici (o plánu čtěte zde). Samotnou účinnost čínské medicíny chce zase zkoumat brněnské vědecké centrum ICRC (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video