Lékař: Dítě ohrožují šestnáctkrát menší popáleniny, než má Natálka

  18:32aktualizováno  18:32
Pokud má dítě popáleno pět procent těla, považují to lékaři za vážný úraz ohrožující život. Dvouletá Natálka, oběť žhářů z Vítkova, měla popálených 80 procent těla. Obrovským rizikem jsou infekce, varuje navzdory úspěchům Ludomír Brož, přednosta kliniky popáleninové medicíny pražské vinohradské nemocnice.

Popálená Natálka s maminkou Annou Sivákovou v ostravské fakultní nemocnici na popáleninovém centru (14. 8. 2009) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jak velké popáleniny jsou u dospělého považovány za závažné?
U dospělých jsou popáleniny na více než dvaceti procentech těla brány jako těžký úraz, na více než čtyřiceti jako úraz kritický. Šance na uzdravení je ale u každého jiná. Někdo není schopen zvládnout třeba popáleniny na 16 procentech, někdo zvládne 80 procent. Každý lidský organismus je jiný a každý reaguje jinak.

Jak ovlivňuje léčbu fakt, že Natálce jsou pouze dva roky?
Do značné míry. Je to jednak ve smyslu kladném, je tam obrovská schopnost sebehojení, to znamená vytváření nové kožní tkáně. Ale na druhou stranu selhávání jednotlivých orgánů je výrazně razantnější, rychlejší. Riziko selhání je větší.

Natálku zachránil "malý zázrak"

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)Stav dvouleté Natálky, která při útoku žhářů ve Vítkově utrpěla těžké popáleniny na osmdesáti procentech těla, se vyvíjí nad očekávání dobře. Podle lékařů se ale komplikace mohou kdykoli vrátit. Dítě prodělalo celkem šest operací a několikrát bylo v kritickém stavu. - více čtěte zde

Které orgány jsou nejvíce ohroženy?
V šokovém období jsou nejvíce zatíženy ledviny, pokud dojde k popálení dýchacích cest, také plíce a oběhový systém. Pro organismus jsou popáleniny obrovskou zátěží a on se snaží zachránit své nejdůležitější orgány - mozek, srdce, plíce. Proto veškerou činnost věnuje těmto orgánům. Uzavírá například cévy, které zásobují ledviny, aby pokryl právě mozek.

Jak se dají orgány chránit?
Existuje celý systém protišokových opatření, což je hodně složitá věc. Jedním z nich je například důkladné zavodnění organismu, protože během prvních 24 hodin dochází k enormním ztrátám tekutin z mezibuněčného prostoru, které je třeba nahradit. Musí to ale být tekutiny, které se v organismu udrží.

Jak probíhá léčba popálenin?
Léčba má tři stadia. První je takzvané šokové, druhé je akutní a třetí rehabilitační. Šokové znamená, že se člověk musí vyvést z popáleninového šoku, stabilizovat se, teprve poté se mohou provádět operační zákroky. V akutním období už se dělají transplantace, to znamená, že stav organismu je takový, že dovoluje provádět větší operace. V tom se nyní nachází Natálka. Třetí stadium je rehabilitační, to znamená, že se rehabilitují vlastní popálené plochy, protože ony mají tendenci ke smršťování, svrašťování.

Novou kůži pokrývá "celofán"

Odkud u Natálky berou lékaři kůži na transplantace, když bylo popáleno 80 procent těla?
Vlastní kůže se dala brát pouze ze zbývajících dvaceti procent těla, které nebyly zasaženy. To bylo pouze ve vlasaté části hlavy. Lékaři u Natálky použili i novou metodu, kdy použili takzvanou umělou kůži. I ta se ale musí pokrýt vlastní kůží.

Má tu výhodu, že po určitou dobu nahrazuje vlastní kůži, které je nedostatek. Je to tkáň, která přiroste k tělu a zároveň se přestaví na tkáň vlastní tělu. Pořád jí ale chybí kvalitní kožní kryt, proto je na ní "celofán". A teprve když je k transplantaci dostatek vlastní kůže, "celofán" se odstraní a transplantuje se normální kůže.

žháři z Vítkova jsou prý jen pěšáci

Tvrdí to zmocněnec poškozené rodiny Markus Pape

Natálka má za sebou už šest operací. Jaké typy operací to jsou?
První operace, které se provádějí, je odstraňování mrtvé tkáně, takzvaná nekrektomie. Teprve po odstranění mrtvé tkáně se spodina defektu připravuje na to, aby byla schopna přijmout takzvanou umělou nebo vlastní transplantovanou kůži. A když je na to připravena, kůže se tam přiloží.

Jaké má Natálka vyhlídky do budoucna?
Netroufnu si říct, jestli bude žít normálním životem. Bude záležet na mnoha faktorech, například i na rodinných. V každém případě ale bude mít trvalé následky rázu kosmetického. Nedají se ale vyloučit ani následky rázu funkčního.

Její stav se může kdykoliv zhoršit, ty (popálené) plochy nejsou vyřešeny. Čeká se, až doroste kůže na vlasaté části hlavy, aby se mohla znovu odebrat. Jakmile se tam dostane infekce, je to obrovská komplikace.

Jak dlouho ještě bude léčba trvat?
Je to určitě záležitost v řádu měsíců. Po transplantaci se musí vždy čekat, až kůže v odběrové části hlavy znovu vyroste. To trvá minimálně tři týdny a dokáže se tím pokrýt řádově šest procent povrchu těla. Čeká ji ještě hodně operací.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Najdete na iDNES.cz