Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lehčí verzi maturity volí 86 procent studentů, matematika je moc neláká

  9:45aktualizováno  11:45
Většina studentů, které čeká na jaře premiérově státní maturita, si zvolila lehčí verze zkoušek. Snadnější variantu povinné češtiny bude skládat 92 procent studentů. Matematiku si v konkurenci cizího jazyka vybralo 39 procent studentů, náročnější test chce čtvrtina z nich. Maturitu bude skládat celkem 98 272 studentů.

Cvičné maturity na gymnáziu Dašická | foto: Michal Klíma, MAFRA

Celkový poměr mezi základními a vyššími verzemi je 86:14. Zatímco čeština je povinná pro všechny, druhý předmět je volitelný. Šedesát jedna procent studentů zvolilo cizí jazyk, 39 procent matematiku. Lehčí verzi matematiky si vybralo 76 procent z nich.

"Největším překvapením je pro mě matematika, že si vyšší úroveň zvolilo tolik studentů," komentoval to ministr školství Josef Dobeš, který čísla zveřejnil na snídani s novináři.

Studenti dali přednost lehčím verzím zkoušky i u cizích jazyků. U angličtiny to bylo v poměru 81:19, snadnější variantu z němčiny chce dokonce 94 procent maturantů. Na výběr byla i španělština, francouzština či ruština.

Studenti si mohli navolit kombinaci úrovní, třeba k těžší češtině lehčí matematiku. Jiný maturant si naopak mohl zvolit lehčí češtinu a k tomu těžší angličtinu.

Na pražském Akademickém gymnáziu ve Štěpánské si z celkem 124 studentů vybralo vyšší češtinu celkem 90, k těžší matematice se z 43 studentů odhodlalo 13. Podle ředitele gymnázia Milana Štěrby je ale výběr až moc demokratický.

"Když si student vybere lehčí maturitu, tak projde s vědomostmi z deváté třídy, takže se vlastně čtyři roky nemusí učit," řekl iDNES.cz Štěrba s tím, že si dokáže představit, že gymnazisté by si museli vybírat vyšší úroveň povinně.

U generálky si tři čtvrtiny studentů vybraly lehčí varianty

Jak testy vypadají, měli studenti šanci zjistit u generálky státních maturit, která se konala v říjnu. Tři čtvrtiny z nich si tehdy vybraly lehčí variantu zkoušek. Přesto zkouškou neprošla asi třetina studentů. Téměř polovina studentů propadla z matematiky a třetina z angličtiny.

Ministr Dobeš odhaduje, že při maturitě "naostro" neuspěje až 12 procent maturantů oproti současným dvěma procentům (viz Ministr u maturit nesleví, i když při nich pohoří až desetina studentů).

MATURITNÍ PENTAGON

Tento týden se začaly tisknout maturitní testy, a to za přísných bezpečnostních podmínek, kdy zaměstnanci nesmí mít ani oblečení s kapsami (viz Vstup jen v oděvu bez kapes. Tisk testů k maturitám je střežený jako Pentagon).

Motivaci k tomu přihlásit se k těžší verzi studenti prozatím nemají, což by se mělo změnit v případě, že vysoké školy začnou u přijímaček brát výsledky maturit v potaz. V letošním školním roce se k tomu ale odhodlala pouze Fakulta informačních technologií pražské ČVUT.

V případě, že do budoucna budou univerzity k vyšší úrovni maturit přihlížet, či je dokonce požadovat, mají středoškoláci možnost si předměty, které bude jejich vybraná škola požadovat, dodělat. Dostanou pak osvědčení o vykonání jednotlivé zkoušky.

Pavel Zelený, šéf Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které má státní maturitu na starosti, ale věří, že v příštích letech maturity zohlední i další univerzity.

"Rok 2011 bude bezpochyby určující, protože vysoké školy výsledky státních maturit zajímají a budou si chtít ověřit, jestli to funguje. My jim k tomu budeme vytvářet podmínky, jak to jen půjde. Vysoké školy jsou totiž hnacím motorem celé reformy. Já předpokládám, že už v roce 2012 se školy chytnou, ale nebudu spekulovat kolik a jakým způsobem," řekl Zelený v rozhovoru na iDNES.cz.

U státních maturit - v případě českého jazyka, matematiky a cizích jazyků - čeká studenty ústní a písemná zkouška. K tomu si mohou zvolit ještě nepovinnou zkoušku z dalších maximálně tří předmětů, jako je biologie, dějepis nebo fyzika. Nepovinné zkoušky jsou až na společenské vědy všechny pouze v obtížnější úrovni.

Například na Akademickém gymnáziu ve Štěpánské ale o nepovinné předměty velký zájem nebyl. "Jeden student se přihlásil na biologii, jeden na fyziku, jeden na zeměpis, čtyři na dějiny umění a několik na španělštinu či francouzštinu," uvedl zástupce ředitele Tomáš Raja.

Kromě společné (neboli státní) maturity čeká studenty na jaře i profilová část, která je zcela v kompetenci školy.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Najdete na iDNES.cz