Marihuana na lékařský předpis. Ilustrační foto

Marihuana na lékařský předpis. Ilustrační foto | foto: AP

Legalizujte konopí k léčbě, žádají poslance v petici lékaři a nemocní

  • 245
Zpřístupnit konopí k léčebným účelům požaduje petice lékařů, vědců a pacientů. I když má konopí podle nich prokazatelné léčivé účinky, desítky tisíc nemocných se jeho užíváním dostávají do křížku se zákonem. Ministerstvo zdravotnictví se ale jejich požadavku zatím nechystá vyhovět.

Autoři petice žádají, aby ministerstvo ze zákona o návykových látkách vyškrtlo odstavec, který užívání konopí zakazuje. Petice byla spuštěna v úterý ráno na webu lecebnekonopi.cz. Petiční archy dostanou na konci roku poslanci, vláda a právě resort Leoše Hegera.

Zhruba do konce roku musí ministerstvo podle legislativního plánu vlády zákon předložit kabinetu. "Je to jedinečný okamžik, který se nemusí dlouho opakovat," vysvětlil načasování petice Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Podle něj je v Česku několik desítek tisíc lidí, kteří se konopím nelegálně léčí. "Nechceme legalizaci marihuany jako rekreační drogy, ale aby se nemocní dostali k léku. Konopí by dostávali na předpis," uvedl Zábranský.

Ministerstvo podle svého mluvčího Vlastimila Sršně požadovanou úpravu nechystá. "Podle nás ještě není prostor na to otevřít trh a uvolnit volné pěstování marihuany. Také záleží, co si kdo představuje pod využíváním konopí pro léčebné účely. Vyžaduje to ještě širokou celospolečenskou diskusi," řekl iDNES.cz Sršeň.

Legalizace konopí pro léčbu by prý musela probíhat za přísných a jasných pravidel. "Výrobky by musely splňovat stejné podmínky jako všechny ostatní léčivé přípravky, které jsou na trhu. Tedy mít deklarovanou kvalitu, sílu, množství a výrobní proces," dodal Sršeň.

Konopí pomáhá u parkinsona i roztroušené sklerózy, říkají nemocní

Za legalizaci konopí se zasazuje například Martina Kafková z volného sdružení nemocných roztroušenou sklerózou eReSka. Čtyřiačtyřicetiletá žena touto chorobou trpí 17 let. Konopí začala užívat poté, co jí ochrnula střeva, výrazně zhubla a žádné léky jí nepomáhaly se zácpou.

"Kamarád přinesl kytku konopí, nadrobila jsem to do jídla a pomohlo to. Můžu říct, že mi konopí zachránilo život. Umožňuje mi i cvičit. Znám i pár lidí s rakovinou, kteří když si vykouří jednoho jointa, následky chemoterapie snášejí lépe," uvedla Kafková.

Petici podpořila i zakladatelka prvního stacionáře pro nemocné Parkinsonovou chorobou Mária Opltová, která touto nemocí trpí 11 let. "Denně se setkávám s lidmi ve středním stadiu choroby, toto je pro ně velká šance, aby mohli vést kvalitní život," podotkla. 

Podle proděkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a vedoucího Centra adiktologie Michala Miovského jsou léčebné účinky konopí u řady chorob už jednoznačně vědecky prokázané. Kromě roztroušené sklerózy a Parkinsonovy nemoci zmínil anorexii, artritidu, migrény, astma či některé typy deprese a epilepsie.

"Není potřeba mít nepřiměřený strach. U některých chorob je účinnější než standardní léky. Rizika jsou zcela srovnatelná s riziky u jiných léků. Jedná se o relativně bezpečné léčivo," řekl Miovský.

Politici podpořili změnu na loňské konferenci

Současný stav nutí nemocné pohybovat se na hraně zákona, když si konopí sami pěstují nebo musí kolaborovat s organizovaných zločinem, uvedl Pavel Kubů, předseda etické komise Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

"Tím, že lékaři nemůžou konopí předepisovat, tak tím pacientům škodí. Společnost zvyšuje jejich utrpení, když jim neumožňuje získat úlevu v jejich onemocnění," dodal Kuba.

Na potřebě zpřístupnit konopí nemocným se loni v dubnu shodli na konferenci v parlamentu politici a odborníci. "Výstupem bylo, že je nutné novelizovat zákon o návykových látkách. Kontrolu pěstování a distribuce by měl na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv, který uvedl, že na to má kapacitu," řekl Zábranský. Od té doby se však záležitost nepohnula.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue