´Ledová archa´ uchová ohrožená zvířata

Ve Velké Británii vzniká banka živočišných tkání. Má zachovat genetický materiál (DNA) tisíců ohrožených zvířat. Ledová archa, jak se projekt nazývá, bude uchovávat "biologické kódy" živočichů a může pomoci k ochraně přírody pro budoucnost, píše server BBC.

Banka tak umožní budoucím generacím vědců poznat dávno ztracené tvory. Projekt podporuje londýnské Muzeum přírodní historie, tamní zoologická společnost a nottinghamská univerzita.

První vzorky vědci zmrazili na minus osmdesát stupňů Celsia už v pondělí. Jednalo se například o holuba Scorro, či žlutého mořského koníka.

Zmrazená DNA může být podle autorů projektu použita v budoucnosti. "Soudím, že by se mohla použít pro případné klonování," řekl agentuře AFP profesor Alan Cooper, ředitel biomolekulárního centra Oxfordské univerzity.

Během následujících třiceti let by totiž mohla ze Země zmizet asi čtvrtina savců a desetina ptáků kvůli změnám klimatu a ztrátě životního prostoru. Insekticidy zase hubí červy a pavouky.

"Mnoho lidí nerozumí aktuální hrozbě pro rozmanitost druhů, které dnes čelíme," poznamenal pro BBC patron projektu Sir Crispin Tickell z Oxfordské univerzity.

Když druhy zmizí, vzniknou v ekosystémech díry a poslední příslušník z druhu, si sebou vezme i svůj díl informací.

"Když zemře poslední jedinec z druhu, ztratíme všechny adaptace, které se vytvářely evolucí miliony let," poznamenala Georgina Maceová z Muzea přírodní historie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video