Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lednice rozšíří prohlídkovou trasu

  14:55aktualizováno  14:55
Lednice - Národní zemědělské muzeum, které sídlí v lednickém zámku na Břeclavsku, musí od září uvolnit historické prostory, v nichž má exponáty. Památkáři totiž chtějí interiéry uvést do původního stavu a rozšířit prohlídkovou trasu. Muzeum bude v lednickém zámku působit i nadále, avšak v kočárovně, kterou je nutné opravit.

"Máme v depozitáři téměř všechen původní mobiliář, který byl umístěn v prostorách současného muzea. Je škoda, aby byl ukryt před turisty, proto jej vrátíme na původní místo a asi od jara 2002 rozšíříme prohlídkovou trasu," uvedl ředitel Státního památkového ústavu v Brně Jaromír Míčka. Dodal, že Lednice je nejnavštěvovanějším zámkem na jižní Moravě. Ročně si ho prohlédne kolem sto třiceti tisíc lidí.

Zatímco památkáři dlouhá léta kvůli muzeu ukrývali exponáty v depozitáři, od září bude situace opačná. Exponáty zemědělského muzea budou uskladněny až do doby, kdy se podaří zrekonstruovat bývalou zámeckou kočárovnu. "Oprava si vyžádá asi padesát milionů korun, začne patrně počátkem roku 2002 a bude trvat rok," řekl Míčka. V muzeu jsou exponáty zachycující vývoj životního prostředí v České republice, zbraní, zemědělství a zpracování zahradnických produktů.

Zámek stojí v krajině upravené v anglickém stylu a je považován za jedno z vrcholných architektonických děl anglické novogotiky. Objekt kdysi patřil rodu Lichtenštejnů. Do seznamu míst světového a kulturního dědictví UNESCO byl lednicko-valtický areál zapsán v květnu 1997.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz