Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Led povolil, ale může přijít další

  13:29aktualizováno  13:29
Ledová kalamita ustoupila. Většina českých silnic a dálnic je sjízdná, i když je dál třeba dávat pozor na ostrůvky zmrazků především tam, kde je menší provoz. Na území republiky je převážně zataženo, místy mrznoucí mrholení a namrzající déšť. Místy se tvoří mlha - nejhustší je na Svitavsku v okolí Poličky.

Přestože všechny sledované silnice a dálnice na území České republiky jsou sjízdné, není podle Ředitelství silnic a dálnic ČR doporučeno vyjíždět na silnice druhých a třetích tříd v Kladně a na Jičínsku.

Silnice Vysočiny jsou sjízdné jen s nejvyšší opatrností. Noční déšť při teplotách pod bodem mrazu přimrzal a na většině komunikací se vytvořilo náledí.

Hrozí padání námrazy ze stromů ve vyšších polohách na Tachovsku a namrzlých stromů v okrese Plzeň-sever a v Karlovarském kraji.

Teploty se pohybují od minus dvou stupňů do plus tří stupňů Celsia.

Silnice prvních tříd jsou po chemickém posypu vlhké až mokré. Silnice druhých a třetích tříd jsou po chemickém posypu mokré, místy vlhké se zbytky námraz. Na silnicích ošetřených invertním posypem se vyskytují zbytky ujetého sněhu do výšky tří centimetrů.

Ředitelství silnic a dálnic upozorňuje řidiče, aby s ohledem na zmíněné podmínky věnovali jízdě maximální opatrnost.

Podle sobotních zpráv nebezpečí námrazy platí pro vyšší polohy v celé republice, pro celý kraj Vysočina, jižní Moravu, Zlínsko, Olomoucko a část Pardubického kraje.

Zejména na Moravě a na Českomoravské vrchovině se bude od nedělního večera tvořit na silnicích místy ledovka. Kvůli dešťovým srážkám, které se během noci na pondělí postupně rozšíří z jihozápadu Čech na celé území republiky, se náledí nevyhne ani ostatním oblastem. Vedle Moravy a Slezska postihne především severovýchodní Čechy.

Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

V Praze se v pátek do sedmi večer podle policejní mluvčí Evy Brožové stalo na 385 dopravních nehod. "V pracovní dny je jich v Praze průměrně 120," doplnila mluvčí. Hlavní tahy jsou podle ní průjezdné, udržují je sypače.

Předpověď na pondělí
V pondělí bude počasí v České republice ovlivňovat frontální systém. V noci se očekává oblačno až zataženo a místy déšť, ojediněle i namrzající. Noční teploty kolem nuly nebo slabě nad nulou. Přes den bude většinou zataženo a místy s deštěm. V severních a severovýchodních horských oblastech srážky smíšené nebo sněhové. Denní teploty čtyři až osm stupňů, na severovýchodě území dva až pět stupňů Celsia.

Risk na ledu stál životy tří dětí

Ledovka prověřila silničáře
Nebezpečná námraza, která se začala do čtvrtečního večera tvořit na silnicích, vyhnala do terénu šumperské a jesenické silničáře. Nejvíc práce však neměli v horských úsecích Jeseníků, ale paradoxně v nižších polohách.

"Vyjížděli jsme už kolem půlnoci ze čtvrtka na pátek a poslední vůz se vrátil na základnu v pátek kolem třinácté hodiny," uvedl dispečer šumperských silničářů Ludvík Kapusta.

Silničáři pro likvidaci nebezpečné námrazy volili netradiční techniku. Do inertního posypu míchali sůl. "Máme vyzkoušené, že na takový povrch je to nejúčinnější," vysvětlil Kapusta.

V souvislosti se zhoršenou sjízdností dopravních nehod nepřibylo. Během pátku se na Šumpersku staly pouze dvě lehké nehody bez zranění.

Neradostné vykročení z vánočních svátků do všedního dne zažili i obyvatelé středních Čech. Silnice pokryté ledem byly často nesjízdné nebo jen s velkou opatrností, chodníky se změnily v kluziště.

Šéf středočeských dopravních policistů Stanislav Huml proto ráno z televizních obrazovek i v rádiích doporučoval: "Nevycházejte a nevyjíždějte!" Mnozí z těch, kteří ho neposlechli, litovali.

"Od čtvrtečního podvečera postupně hlásily všechny okresy kraje nesjízdné silnice. Kritická byla situace na dálnici D1, D8, na Slánsku, Velvarsku, Příbramsku, Berounsku, Benešovsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku i na Praze-západ," řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.

Silničáři tvrdili, že technika byla v terénu už od čtvrtečního večera. "Celou noc jsme sypali, všechny vozy byly venku. Nejhorší to bylo na silnicích třetí třídy. Po deváté hodině ranní už jsme měli silnice sjízdné," upřesnil náměstek kladenské Správy a údržby silnic František Frolík.

Dispečer ČSAD Kladno optimismus silničářů nesdílel. "Doprava na Kladensku byla totálně ochromena. Nejezdíme vůbec na Svárov ani do dalších míst okresu. Jeden autobus máme ve škarpě na karlovarské silnici, další právě na Svárově," stěžoval si.

Také řidiči ČSAD Anexia Rakovník raději ráno do některých míst vůbec nevyjeli. "Nejhorší byla situace na Křivoklátsku podél řeky Berounky. Tam, kde řidiči viděli, že by náledí nezvládli, se vrátili. Na mnohá místa jsme raději poslali osobní auta než autobus, protože bylo jasné, že by tam zůstal," řekl jednatel Petr Kopřiva.

Většina nehod se naštěstí obešla bez těžkých zranění. "Vyjížděli jsme k devíti nehodám, odnesly to ale pouze plechy," uvedla mluvčí kladenských policistů Jana Dětská. Rakovničtí policisté dokonce dopoledne nezaznamenali jedinou nehodu.

Silničáři na Klatovsku zase museli na některých úsecích kvůli ledu na vozkách použít posypový materiál, který mají jindy přísně zakázaný. "Na Železnorudsku, kde kvůli ochraně přírody můžeme sypat jen písek a štěrk, jsme museli použít sůl. Intertní materiál na led nezabírá. Ve zcela ojedinělých případech, což právě nastalo, smíme sůl použít," přiznal ředitel Správy a údržby silnic v Klatovech Jaromír Kalivoda.

Silničáři v noci nestačili silnici solit. Například v Praze byla většina cest prakticky nesjízdná. I jen v mírných kopcích se tvořily kolony uvízlých aut. Do rána se podařilo zprovoznit většinu hlavních tahů. Situace na vedlejších silnicích je ale stále špatná. Led také pokrývá většinu chodníků.

V příměstských oblastech metropole ráno nejezdily autobusy městské hromadné dopravy. Svou obvyklou trasu nezvládlo na 40 spojů.

Led ochromil i poštu
Kvůli namrzlým chodníkům a silnicím se k lidem z Domažlic a nejbližšího okolí nedostala pošta. "Vůbec jsme naše doručovatelky nepustili ven. Měli jsme strach o jejich zdraví," zdůvodnil výpadek v roznášce vedoucí domažlické pošty Ladislav Korbel.

Chodci mají nárok na odškodné

Pokud se na neošetřeném chodníku stal úraz, má zraněný nárok na odškodné. "V první řadě musíme zjistit, kdo je za škodu zodpovědný. Podle zákona je to vlastník nemovitosti, k níž chodník přiléhá. Není-li tam jasný vlastník nemovitosti, pak je to město, jako takové, nebo vlastník komunikace, což bývá také město" řekl Českému rozhlasu právník Jaroslav Kout.
Zamrzlo i letiště
Letiště v pražské Ruzyni, které bylo od čtvrtečního večera pro veškerý provoz uzavřeno, se vrátilo k normálnímu provozu až hodinu po pátečním poledni.

Dráhy totiž v noci namrzly. Desítky letů byly proto přesměrovány jinam. Jeden stroj se musel dokonce nad Prahou otáčet a vracet zpátky.

Po osmé ráno letiště provoz obnovilo částečně. K přistání i startu ale dostalo během dvou hodin jen pět letadel. Potom dispečeři přistání i starty zdvojnásobili. I tak to ale nebyla ani polovina plného provozu letiště.

Na příjezdu k odbavovací hale se ráno stala hromadná dopravní nehoda. Na odbočce z Evropské ulice se srazilo deset aut.

ČSA rušily lety
České aerolinie od čtvrtečního večera do pátečního dopoledne zrušily 30 letů a další spoje do české metropole přesměrovaly na jiná letiště.  Škodu odhadují na několik milionů korun.

Počty nehod se znásobily
Policie už ráno zaznamenala řadu dopravních nehod. "Auta doslova vylétávají ze silnic," řekla pracovnice Centra dopravních informací policejního prezidia.

Středočeskou dálnici D8 v noci zcela zablokovaly kamiony, které tam nemohly na namrzlé vozovce vyjet do mírného kopce.

V hlavním městě se v noci stalo 172 dopravních nehod, což je desetkrát více než obvykle. Všechny se obešly bez vážných zranění.

Takové štěstí neměli na hradecké dálnici D11 ve středních Čechách, kde policie vyjížděla k dopravní nehodě, která si vyžádala dva životy. "Na Plzeňsku u obce Třemošná byli na silnici čtyři zranění. Policie tam cestu uzavřela. Nemohla se tam dostat ani záchranka," řekl operační důstojník hasičů.

Pražští taxikáři to vzdali
S vozovkami pokrytými ledem museli v noci zápolit také pražští taxikáři. "Máme deset odvážlivců, kteří to zkoušejí," řekla pracovnice dispečinku jedné z taxislužeb. Normálně podle ní má společnost v Praze v noci asi 150 vozů.

Zatímco na většině území Čech sníh není a padal jen mrznoucí déšť, severní Morava měla jiné starosti. Silný vítr tvořil na silnici mezi Opavou a Bruntálem sněhové jazyky, 26. prosince 2002.

Zatímco na většině území Čech sníh není a padal jen mrznoucí déšť, severní Morava měla jiné starosti. Silný vítr tvořil na silnici mezi Opavou a Bruntálem sněhové jazyky, 26. prosince 2002.

Zatímco na většině území Čech sníh není a padal jen mrznoucí déšť, severní Morava měla jiné starosti. Silný vítr tvořil na silnici mezi Opavou a Bruntálem sněhové jazyky, 26. prosince 2002.

Náledí v Praze na Senovážném náměstí, 27. prosince 2002.

Náledí v Praze na Senovážném náměstí, 27. prosince 2002.

Auto zvládá náledí v Plzeňské ulici v Praze 5, 27. prosince 2002.

Dívka potýkající se s náledím na pražském sídlišti Hůrka brala 27. prosince rozmary mrazivého počasí s humorem.

Náledí na litoměřickém náměstí - jeden z řidičů nemůže kvůli ledu odjet ze zaparkovaného místa, 27. prosince 2002.

Námraza na autech byla silná i několik milimetrů. Záběr je z Litoměřic, 27. prosince 2002.

Litoměřické náměstí bylo schůdné jen pro odvážné jedince, 27. prosince 2002.

Takto pečoval o schůdnost chodníku před svým domkem jeden z obyvatel Litoměřic, 27. prosince 2002.

Pracovníci záchranné služby ošetřují zraněného muže, který uklouznul na náledí před ruzyňským letištěm, 27. prosince 2002.

Pracovníci záchranné služby ošetřují zraněného muže, který uklouznul na náledí před ruzyňským letištěm, 27. prosince 2002.

Záchranáři vyprošťují řidiče, který havaroval na zledovatělé silnici mezi Opavou a Bruntálem, 27. prosince 2002.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...Najdete na iDNES.cz