Jindřich Paseka používal nilský kříž a virguli ve formě pružiny. Nejvíc pacientů za ním do domku jezdilo v devadesátých letech. To spával tři hodiny denně. | foto: ČTK

Léčitel Paseka pomáhal kardinálům i prezidentovi. Uzdravoval v kotelně

  • 17
U legendárního léčitele Jindřicha Paseky hledaly pomoc davy lidí. Mezi nimi též kardinálové, politici včetně premiéra i prezidenta, umělci. Paseka od nikoho z nich nikdy nevzal za své služby peníze. Od jeho narození letos uplyne 85 let.

Čekárnu měl legendární léčitel Jindřich Paseka v garáži a pacienty přijímal v kotelně. Používal nilský kříž a virguli ve formě pružiny. Do Svratouchu nedaleko Svratky za ním jezdily s nadějí tisíce lidí.

Sousedé dodnes mluví o Jindřichu Pasekovi s velkou úctou. Stejně jako starosta obce Svratouch Jiří Socha.

"Potkával jsem lidi, kteří šli k němu o berlích a zpátky je měli pod paží. To byl zážitek. Tam platilo: věř a víra tvá tě uzdraví. Uměl dodat energii," říká starosta Svratouchu Jiří Socha.

"Jeho věhlas se opravdu šířil po celé republice, a to i ve vládnoucích vrstvách. Takže když jsem začínal před třiadvaceti lety starostovat, pomáhal mi kontaktovat lidi ve vedení různých ministerstev. Napsal mi třeba jméno na papírek a řekl: Běž za tímto člověkem a řekni mu, že ho pozdravuje Jindra Paseka ze Svratouchu. A ten člověk ti pomůže podle svých možností," vyprávěl starosta.

Sám léčitele také navštěvoval. "Práce starosty je někdy na palici. Když jsem byl na dně, chodil jsem si k němu pro energii, která z něj sršela. Přejel mě pružinou, křížem a cítil jsem se jako znovuzrozený," pokračuje starosta.

Paseka je v obci i po své smrti velmi vážená osobnost. Skoro v každém domě tam podle Jiřího Sochy žijí lidé, kterým léčitel v minulosti pomohl.

"On byl perfektní diagnostik. Když lékaři kolikrát nevěděli, tak poslali pacienta za Pasekou, aby určil diagnózu. Mnohokrát jsem se přesvědčil, že lidem pomohl," říká Socha.

Léčitel Jindřich Paseka

Paseka se narodil roku 1928 v rodině kovodělníka. Vyučil se klempířem. Pracoval v Díle jako lakýrník a později u komunálních služeb ve Svratce jako zásobovač. Vedle toho se věnoval léčitelství. Byl hluboce věřící. Po roce 1948 jej odsoudili z politických důvodů. Komunisté ho poslali na dvanáct let do vězení. Ve vězení v Leopoldově seděl i s pozdějším normalizačním prezidentem Gustávem Husákem.

Po sedmi letech byl propuštěn a pracoval v uranových dolech v Jáchymově. Rehabilitace se dočkal až po sametové revoluci. V roce 1990 odešel do důchodu a věnoval se už výhradně léčitelství.

Léčitel, od jehož narození uplyne 85 let, odmítal peníze. Pacienti mu sice dávali dary, ty ale často rozdával. Zásoboval třeba svatby či oslavy narozenin známých lidí z okolí, kteří si od něj odnášeli koše výborného jídla a pití.

Paseka pomáhal i dvěma kardinálům, prezidentu Svobodovi, premiéru Štrougalovi i mnoha známým umělcům.

Ze svých pacientů si léčitel Paseka nejvíce vážil kardinálů Františka Tomáška a Štěpána Trochty, s nimiž se spřátelil. Byl osobním léčitelem prezidenta Ludvíka Svobody. Se zdravotními neduhy pomáhal i komunistickému premiérovi Lubomíru Štrougalovi. Do domku ve Svratouchu mířili i herci, třeba Helena Růžičková či Jana Brejchová s Jaromírem Hanzlíkem.

Jednou u něj byl i trenér olympijské vítězky Martiny Sáblíkové Petr Novák, který je původem ze vsi Svratouch. "Znali jsme se celkem dobře. On věděl hodně o lidském těle. Lidi, co potkávám, tak na něj stále v dobrém vzpomínají. Už jenom vědomí, že dal člověku šanci, mnohým psychicky pomohlo a uzdravilo je to. Psychika hraje u člověka velkou roli," ví Novák.

Jindřich Paseka poskytl půl roku před svou smrtí rozhovor časopisu Regenerace, kde vzpomínal i na svoje začátky.

Když se kopala studna

"Nejdřív jsem u sebe objevil proutkařské schopnosti. Bylo to v roce 1958, když se u nás doma kopala studna. Dostal jsem do ruky vrbový proutek a zkusil to. Začalo mi to ‘trhat‘ ruce a vodu máme dodnes. Zpočátku jsem studoval literaturu a svou schopnost si prakticky ověřoval. Metodu diagnostikování a léčení jsem vyvíjel řadu let. Na léčitelství není nic zvláštního. Není to výstřední, ale úplně normální záležitost," řekl v prosinci roku 2004.

Jindřich Paseka skládal i zkoušky na ministerstvu zdravotnictví. Napojili ho na přístroje a měl diagnostikovat pod dohledem pětičlenné komise. Z osmdesáti procent diagnostikoval správně a nechyboval v otázkách umístění a rozsahu onemocnění.

Hodně pacientů, málo spánku

Poté mohl pomáhat i v nemocnicích. "Když pak onemocněl Lubomír Štrougal, požádali mě, abych jej léčil. Tenkrát jsem měl možnost působit na špičkových pracovištích, mohl jsem jít dělat třeba do Ikemu. Nic z toho jsem nevzal," řekl Paseka. A dál přijímal nemocné ve svém domku ve Svratouchu.

Zpočátku přímo ve svém bytě; obývací pokoj používal jako ordinaci, kuchyň a chodbu jako čekárnu. Protože nemocných přibývalo a věnoval se jim do nočních hodin, přesunul čekárnu do garáže.

Největší nápor lidí ve svém domku zažíval v devadesátých letech. "Spal jsem tři hodiny denně. Dřel jsem a nevím, jak jsem mohl vydržet tolik let tak málo spát a tolik pracovat. Nesměl jsem ztratit ani vteřinu, protože kdybych ji ztratil, nespal bych ani ty tři hodiny a byl bych vzhůru v jednom tahu. Všechno se dá vydržet, děláte-li to z lásky. Šel jsem do toho jako vrcholový sportovec. A vydržel jsem. Nenajdete přitom jedince, který by tvrdil, že by mi dal pětikorunu! Za svou léčitelskou činnost jsem nikdy od nikoho žádné peníze nevzal," řekl pro časopis Regenerace.

Spolupracoval i s lékaři. Předával jim svá diagnostická zjištění.

A když zjistil, že problém nevyřeší, poslal pacienta do nemocnice. "Snažím se dát pacientovi to, co je v mých silách, a když vidím, že potřebuje lékařskou pomoc, není zbytí," říkával.

Ani jemu se nevyhnuly různé nemoci. Možná i proto, že velkou část života kouřil, někdy až šedesát cigaret denně. Později proti kouření vystupoval.

Zemřel v létě roku 2005 na celkové vyčerpání organismu. Pochován je na svrateckém hřbitově. Na jeho pohřeb dorazily tisíce lidí. Mši v kostele tehdy celebroval arcibiskup Karel Otčenášek. U rodinné hrobky promluvil starosta Svratouchu Jiří Socha a zástupce Konfederace politických vězňů.

Rok po smrti odhalil starosta pamětní desku na domě, kde Jindřich Paseka působil. "Ve Svratouchu teď není jemu podobný léčitel. Když máme setkání rodáků, tak kytičkou jeho památku uctíme," říká starosta.

A kde teď Jiří Socha nabírá energii, když už za léčitelem nemůže? "Zkouším červené víno, jak mi ostatně i on poradil," odpověděl s úsměvem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video