Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčíme docela dobře. Ale na dluh

  0:01aktualizováno  0:01
Nejprve v čem jsme dobří: máme šikovné doktory a sestry a celkem dobře vybavené nemocnice i ordinace. Čechům se prodlužuje věk nejrychleji v Evropě a umírá nejméně novorozenců. Lidé jsou řádně očkováni a ubývá interrupcí. Teď to špatné: nemocnice mají obrovské dluhy, ty okresní dlužily loni na podzim dodavatelům téměř tři miliardy korun a stále se to zhoršuje. Nemocnice jsou špatně řízeny a nikdo nesleduje, jak kvalitně léčí.

Rušení akutních nemocničních lůžek, kterých třetina přebývá, postupuje pomalu.
Nové zákony jsou ve sněmovně neprůchodné - a k tomu všemu se lidé málo starají o své zdraví.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková to všechno sepsala v úvodu koncepce, kterou chce uskutečnit do roku 2006. Vypracování takové vize jí v prosinci uložil parlament, který byl nespokojen s tím, jak vlažně se ministerstvo staví k miliardovým dluhům nemocnic.

Co chce tedy ministryně udělat? Žádné plošné oddlužení nemá v plánu. Po dohodě s kraji však chce zrušit poloprázdná oddělení, a tím získat peníze. Nemocnice čekají audity hospodaření, jež mohou skončit odvoláním ředitelů.

"Podle výsledků auditů budeme postupovat u každé nemocnice individuálně," uvedla ministryně. Zařízení nebudou moci rozhazovat jako nyní: nezačnou žádné nové stavby s výjimkou těch, jež hoří nebo na něž si nemocnice vydělají.

Lékaři a sestry mohou zapomenout na rychlé zvyšování platů: ty by neměly růst rychleji než příjmy zdravotních pojišťoven. A to, co se letos vybere navíc, půjde na pokrytí dluhů nemocnic.

Co se chystá

•kontroly hospodaření nemocnic 
•rušení poloprázdných oddělení či celých nemocnic a jejich prodej
•větší kontrola nemocnic a zdravotních pojišťoven
• omezení investic 
• předepisování levnějších léků 
• vznik tzv. center excelence pro školení zahraničních týmů 

To se však nelíbí ambulantním lékařům. "Kroky ministerstva znamenají destrukci péče v ordinacích," říká šéf stomatologické komory Jiří Pekárek.

Protestují i pojišťovny: ministryně jim chce totiž víc zasahovat do hospodaření a snížit režii. Podle ředitele pojišťovny Metal-Aliance Vladimíra Kothery by bylo účelnější umožnit konkurenci, například v odměňování pacientů za to, že nechodí k mnoha lékařům najednou.

Vizi Součkové už odmítla i ODS: podle ní se chystá zestátnění zdravotnictví.
Pacienti mnoho změn nepocítí: ministryně jim chce umožnit pouze to, aby byli informovanější například o tom, kolik stojí jejich léčba či jak se jejich lékaři vzdělávají.

Náměstek: Co chceme? Ehm...
Naše koncepce má úvod a závěr. Tak nějak ministerstvo zdravotnictví poprvé představilo svou vizi. Zde je výtah z tiskové konference, na níž náměstek Rostislav Čevela předminulý čtvrtek informoval, že koncepce zdravotnictví je hotova.

Jaké záměry bude obsahovat?
...Co vám k tomu mohu říct? Koncepci musí nejprve projednat vláda, pak parlament. Abych vám dneska sděloval nějaké pasáže, no...

A aspoň nějaký záměr?
...To by měla sdělit šéfka resortu.
Byl jsem tak vychován na vojně major je víc než kapitán. A aby kapitán sděloval to, co má sdělit major, je mi proti srsti. Nebráním se tomu, ale myslím, že to není správné.

Jaké jsou tedy hlavní body?
...Takže zhodnocení silných a slabých stránek, rizik, příležitostí, cíle zdravotní politiky a úkoly resortu zdravotnictví při naplňování cílů.
Pátý bod je vnitřní správa resortu, šestý bod je závěr.

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz