Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčebny začínají vyhrávat soudní spory s VZP. Jde o miliony za výkony

  20:10aktualizováno  20:10
Čtvrt milionu korun dostane z rozhodnutí soudu od Všeobecné zdravotní pojišťovny Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské u Jáchymova. Jde o peníze za výkony, které pojišťovna původně odmítala zaplatit.

Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské u Jáchymova. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Léčebny začínají vyhrávat soudní spory s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Ta po kontrole původně odmítla zaplatit statisíce až miliony korun za péči o některé pacienty.  

Domov v Mariánské, který se stará o mentálně postižené, nesouhlasil s výtkami pojišťovny, že nesprávně vede dokumentaci. Teď vysoudil zpět 250 tisíc korun - peníze za výkony u deseti klientů za období tří měsíců. Rozsudek už potvrdil i odvolací soud.

"Pro krajská, ale i další pobytová zařízení sociálních služeb to znamená, že je možné se úspěšně bránit proti nesprávným a protiprávním krokům zdravotních pojišťoven. A že existuje cesta, jak si zajistit v těchto smluvních vztazích rovnoprávné zacházení," uvedl náměstek hejtmana pro sociální věci a zdravotnictví Miloslav Čermák.

Dalších 3,5 milionu korun po VZP soudně vymáhá Dům ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově.

 Prakticky jde o spor, zda chronicky nemocní s demencí či Alzheimerem mají právo na péči v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Do léčebny je poslal nemocniční nebo praktický lékař a neobejdou se bez 24hodinové péče.

Pojišťovna po revizi překvapivě řekla, že sedm z deseti kontrolovaných nemocných pacientů s demencí a Alzheimerem nemělo být v Domě ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově vůbec hospitalizováno. VZP za nemocné odmítla zaplatit s tím, že se mají léčit ambulantně.

Soud rozhodl ve prospěch léčebny, VZP se odvolala

Rychnovská léčebna také podala žalobu a napoprvé uspěla. Soud vydal platební rozkaz, podle kterého má VZP péči v plném rozsahu uhradit. Pojišťovna se ale odvolala a čeká se na klasické soudní řízení, které by mohlo být precedentem.

"Moc by nám pomohlo, kdybychom spor vyhráli. VZP by proti nám už pak nemohla takovým způsobem postupovat," věří ředitelka léčebny Magdaléna Radošová Scholzová.

Zastali se jí i odborníci z asociace nemocnic a z České gerontologické a geriatrické společnosti. VZP však nesouhlasí. U pacientů prý nebyly nalezeny důvody pro další pobyt na lůžku a proto bylo podle názoru pojišťovny nepochybně možné zajistit a poskytovat další péči ambulantně.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz