Lékový ústav doporučuje dvě možnosti, jak konopí užívat. Inhalace je podle odborníků v pořádku, nálevem se ale vyšší množství účinné látky neuvolní. Ilustrančí foto

Lékový ústav doporučuje dvě možnosti, jak konopí užívat. Inhalace je podle odborníků v pořádku, nálevem se ale vyšší množství účinné látky neuvolní. Ilustrančí foto | foto: Profimedia.cz

Z léčebného konopí si udělejte čaj, radí úřad. Odborníci žasnou

  • 172
Inhalace, nebo čaj. Tak vypadají dvě doporučení lékového ústavu, jak by lidé měli užívat léčebné konopí. Nad tím druhým však lékaři a zastánci konopí kroutí hlavou. Účinné látky z konopí se totiž uvolňují zejména skrze tuky, horká voda je z konopí dostane jen v minimálním množství. Konopí začalo být legální přesně před rokem, v Česku zatím žádné není.

"Do nádoby s pokličkou vlijte 500 ml vody a uveďte ji do varu. Přidejte lékařem stanovenou denní dávku konopí pro léčebné použití. Ztlumte přívod tepla a nechte nálev přiklopený pokličkou slabě vřít po dobu 15 minut. Poté nálev přeceďte," radí na webu v jednom ze dvou doporučení Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Tato rada však dráždí zastánce konopí i lékaře. "Co se týká efektivity vstřebávání cannabinoidů do těla, tak nálev je nejníž v žebříčku forem užívání. Ve chvíli, kdy si pacient koupí gram konopí za tři sta korun a udělá si z něj čaj, tak je to vcelku vyhozený peníz," říká Michal Ruman, předseda občanského sdružení Konopa, které se zastává využití konopí.

Co jsou cannabinoidy

Jsou to látky obsažené v rostlinách konopí. Je jich několik druhů. Tyto látky mají potenciál léčit. Právě kvůli nim je ale konopí zároveň drogou s halucinačními účinky. Látky dokážou ovlivňovat mozek, ale i životní funkce. Umějí například uvolnit křeče a zmírnit bolesti.

Podle něj se při zalití sušených částí rostlin do horké vody dostane pryskyřice. Tu pak člověk vypije. "To znamená, že část cannabinoidů se do výluhu dostane, ale efektivita takového užívání je hodně nízká," podotkl Ruman.

To potvrzuje i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Nálevem jde získat určité množství cannabioidů, ale jen slabší dávku. Je pak otázkou, zda to není stejné jako přípravek, který už na trhu je, ale je slabý," říká. Návod je podle Vobořila důsledkem opatrného a konzervativního přístupu k problematice léčebného konopí.

Je to jen doporučení, brání se SÚKL

"Cannabinoidy jsou zejména rozpustné v tucích, nikoliv ve vodě. Rozpouštět je v jiných tekutinách, myslím si, není úplně nejvhodnější způsob, protože dojde k podstatně nižšímu účinku," míní o návodu primář adiktologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov.

Podle Popova se do vody při louhování konopí uvolní především rostlinné látky. Ruman soudí, že pak pacientovi stačí, aby si obstaral levnější konopí technické. To je v Česku běžně dostupné a používá se do různých přípravků včetně mastí. Jenže na rozdíl od lékařského konopí nemá vyšší obsah cannabinoidů.

"Pokud SÚKL doporučuje nálev, pak si to vysvětluji tím, že jsou tam lidé, kteří pořádně nevědí, o čem rozhodují, protože nejsou ochotni zpracovávat informace," nebere si servítky Ruman. SÚKL se ovšem brání tím, že je to jen doporučení a konkrétní užívání pacientovi stanoví lékař, podotkla mluvčí ústavu Lucie Šustková.

Faktem je, že SÚKL v doporučeních jednou větou tuky zmiňuje. "Současné požití tučných potravin nebo nápojů zintenzivňuje vstřebávání a rychlost nástupu účinku aktivních složek konopí pro léčebné použití," stojí na webu ústavu.

Podle Šustkové vyvařování konopí například v mléce nemusí všem lidem sednout a být pro ně stravitelné.

Rok je pryč a konopí nikde

Léčebné konopí v Česku začalo být legální 1. dubna 2013. Jenže dodnes v Česku žádné není. Ladislav Krajča, jednatel firmy Elkoplast Slušovice, která má u nás licenci k dovozu nejdéle, iDNES.cz v úterý řekl, že kvůli administrativní chybě se dodání první objednaného léčiva zpožďuje.

Kompetence u konopí

Ministerstvo zdravotnictví - změnilo zákon, vydalo vyhlášky, nyní uděluje licence pro nakládání s konopím a pro jeho dovoz

SÚKL - funguje při něm národní konopná agentura, uděluje povolení k nakládání s omamnými látkami, zřizuje úložiště elektronických receptů, rozhodl o hrazení konopí pacientem, bude vybírat českého pěstitele konopí

Lékaři - léčebné konopí smí předepsat jen onkologové, ortopedi, revmatologové, neurologové či psychiatři a několik dalších málo odborností, vše musí být přes elektronický recept

Lékárníci - kdo chce konopí vydávat, musí jej zabezpečit proti zcizení a musí umět zpracovávat elektronické recepty

To, že ani po roce od platnosti novely není v ČR léčebné konopí dostupné, kladou jeho zastánci za vinu právě úřadům. "Úřady chtěly, aby to vypadalo, že vycházejí pacientům vstříc, ale ve finále vyhlášku a další zpracovaly tak konzervativně, že v praxi jsou nepoužitelné a došlo k umrtvení celé věci," míní koordinátor Vobořil.

Kromě Elkoplastu Slušovice smí do ČR dovážet konopí také lékárenský velkoobchod Phoenix a obchodní společnost Czech Medical Herbs. Všechny tři dostaly patřičné povolení od ministerstva zdravotnictví.

V Česku se však zatím nenašel ani jeden lékař, který by sušené části rostliny pacientovi předepsal.  "Do této chvíle nebyl v ČR předepsán a vydán elektronický recept s omezením, na jehož základě se pacientovi předepíše a vydá konopí pro léčebné použití," uvedla v pátek 28. března mluvčí SÚKL.

SÚKL chce ještě letos vypsat tendr na českého pěstitele. Zájem o zakázku zatím projevilo zhruba 120 firem. "Jedná se o orientační počty pro interní potřeby Ústavu, u těchto zároveň není ověřována jejich relevance," podotkla Šustková s tím, že ústav bude znát relevantní počty až se zájemci přihlásí do výběrového řízení.

SÚKL už loni rozhodl, že konopí si pacienti zaplatí sami. Nyní se může dovážet prakticky jen z Holandska. Jeho gram vyjde v přepočtu zhruba na 300 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video