Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léčebna už není jen konečná stanice

  11:41aktualizováno  11:41
Paseka - Místo, kam chodí umírat lidé s tuberkulózou. To je první věc, která člověka napadne, když se řekne léčebna v Pasece. Dávno už to ale neplatí. Nečekaně moderní budovy objeví pacient, který zavítá do plicního sanatoria v Pasece na Šternbersku. Léčebna, která je o tři roky starší než Československá republika a v níž léta umírají lidé s tuberkulózou nebo se léčí pacienti s nemocemi plic, je nově zrenovovaná.

"Do proměny jsme v posledních deseti letech investovali díky státním dotacím desítky milionů korun. Teď právě skončila více než dvacetimilionová rekonstrukce nevyužívaného chátrajícího pavilonu, kde jsme vybudovali lůžka sociální péče," řekla ředitelka léčebny, jakých je v zemi jen dvanáct a v kraji jen jediná, Zdenka Fejfárová.

Je pravda, že už neplatí, že jste konečná stanice pro nemocné, kam lidé chodí umírat?
Tak to skutečně bylo, ale teď už to není pravda. Pořád se k nám nejčastěji dostávají vážně nemocní staří lidé a zázraky nikdo neumí. Jenže když srovnáváme procento zemřelých z celkového počtu pacientů, je mnohem nižší než kdysi. Častěji pacienty propouštíme domů a oni se samozřejmě vracejí, protože jde většinou o chronické choroby. Ale vrací se rádi, což je zvláštní. Zřejmě proto, že mají naději – jejich stav se u nás zlepší a oni zase načas mohou domů. Už neplatí, že příjezd do Paseky je poslední cesta z domova.
Navíc se snažíme dbát na to, aby byly všude květiny, aby povlečení na postelích nebylo nemocniční bílé, ale přirozeně barevné, podobné, jaké mají lidé doma. Zrekonstruovali jsme všechna oddělení, budovy mají čerstvě nové vesele žluté fasády. Nově opravený sociální pavilon, kde je každý pokoj samostatný a má vlastní sprchy, WC i balkonek, nám kouzelnými obrázky vyzdobily děti z Dětského centra v Topolanech. Mysleli jsme i na maličkosti – třeba celá jedna stěna jídelny je prosklená a pacienti tak mají výhled do lesa.

Léčebna už ale neléčí jen plicní nemoci...
To je pravda. Počet lidí, kteří mají tuberkulózu, se snížil a teď se pohybuje okolo 6 procent z celkem propuštěných pacientů. Aby byla léčebna využitá, vybudovali jsme tu rehabilitaci i pro pacienty, kteří se jen docházejí léčit. Máme vodoléčbu, elektroléčbu, léčebnu dlouhodobě nemocných a zavedli jsme léčbu prací pro pacienty po úrazu a po mrtvici. To znamená, že jsme vytvořili modelové koupelny a kuchyňky, kde se mohou znovu učit pohyblivost rukou ve všech běžných životních situacích, které je po návratu domů čekají. Mohou se také inspirovat, jaké zařízení jim doma ulehčí život. No a před několika dny jsme dokončili přestavbu chátrající budovy na pavilon sociálních lůžek.

Co to znamená "sociální lůžka"?
Jde o čtyřiadvacet postelí, kam přesouváme pacienty po skončení zdravotní péče. Řešíme tak situaci, kdy se zdravotní stav lidí zlepší natolik, že bychom je mohli propustit, ale oni nemají nikoho, kdo by se o ně doma staral. Do doby, než se uvolní místo v domově důchodců, tak musí zůstat u nás. Jenže na postelích v nemocnici už by být neměli, tam zabírají místo nemocným a léčebna dlouhodobě nemocných je plná. Na přijetí sem čeká stabilně přes sto lidí a někdy se ani nedočkají.
Málokterá nemocnice ale sociální lůžka zřizuje, protože je pojišťovny neproplácejí. Částečně si je platí sám pacient a část hradí okresní úřady. Dohromady to však je jen necelá třetina skutečných nákladů – celkem asi tři sta korun na den, takže málokdo chce prodělávat. My jsme už ale bohužel neviděli jiné východisko, protože desítky pacientů čekají na uvolnění postelí.

Jaké další investice v léčebně plánujete?
To záleží na státních dotacích. Potřebovali bychom ale nutně nějakou zastřešenou příjmovou kancelář, aby pacientům, když je sanitka přiveze, nepršelo na hlavu při převozu do léčebny.
Pořád se snažíme něco zlepšit kvůli lidem, kteří se sem bohužel kvůli svým chronickým chorobám často vracejí. Těší mě, že vždycky najdou něco nového.

Staniční sestra na oddělení sociálních lůžek Léčebny dlouhodobě nemocných v Pasece na Šternbersku Milena Orságová ošetřuje pacienta. (7.9.2001)

Pacient na oddělení sociálních lůžek v Plicním sanatoriu v Pasece sleduje krajinu z balkonu svého pokoje. (7.9.2001)

Pacient na oddělení sociálních lůžek Plicního sanatoria v Pasece sleduje krajinu z balkonu svého pokoje. (7.9.2001)

Pacient na oddělení sociálních lůžek v léčebně v Pasece sleduje krajinu z balkonu svého pokoje. (7.9.2001)

Staniční sestra na oddělení sociálních lůžek Léčebny dlouhodobě nemocných v Pasece na Šternbersku Milena Orságová podepírá pacientku na balkoně pokoje v nové budově. (7.9.2001)

Staniční sestra na oddělení sociálních lůžek Léčebny dlouhodobě nemocných v Pasece na Šternbersku Milena Orságová podepírá pacientku na balkoně pokoje v nové budově. (7.9.2001)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Z matematiky i češtiny propadlo u maturity více studentů než loni

(Ilustrační snímek)

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Z matematiky propadlo podle Cermatu 22,3...

Že mě prezident nechce? Havlovi tehdy Zeman taky neustoupil, říká Poche

Miroslav Poche je politik, europoslanec a kandidát na ministra zahraničí ČR....

Zkušený zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Poche se chce stát ministrem zahraničí. Diplomacie se jeho životní...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Najdete na iDNES.cz