Hospitalizace na anesteziologicko-resuscitačním odělení je velmi nákladná

Hospitalizace na anesteziologicko-resuscitačním odělení je velmi nákladná | foto: Profimedia.cz

Metanolový pacient stojí statisíce, pojišťovny chtějí náklady vymáhat

  • 298
Série otrav metanolem, se kterou se Česko potýká od začátku září, postihla desítky lidí. Jejich léčba je velmi drahá a náklady šplhají do milionů. Zaplatí je pojišťovny a částečně ministerstvo zdravotnictví, které nakoupilo nákladnější lék Fomepizol. Škodu poté budou vymáhat na vinících.

V souvislosti s metanolovou aférou bylo zatím hospitalizováno 57 lidí. Dalších 14 zemřelo ještě před převozem do nemocnice, uvádí náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Stav otrávených je různě závažný. Řada z nich je však v nemocnicích léčena na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), což je velmi nákladné. Celkové náklady na léčbu otrávených se tak již pohybují v řádu milionů.

"Náklady na léčbu jednoho pacienta otráveného metylalkoholem, který je hospitalizován na oddělení ARO, odhadujeme na 200 tisíc korun," uvedla mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková. Jedná se o cenu za standardní léčbu etanolem, nikoli o léčbu dražším fomepizolem. "Všichni tři pacienti, které jsme hospitalizovali s otravou metanolem, byli léčeni klasicky. Fomepizol jsme nepoužili," dodává Boušková.

Podle náměstka havířovské nemocnice Jaroslava Luxe se částky na jednoho pacienta pohybují od desítek tisíc až po statisíce. Různí se podle toho, v jakém stavu pacient do nemocnice přišel, nebo zda se k otravě přidaly i další choroby. "Částky se odvíjejí například od toho, že někdo přišel včas, někdo už pozdě. Někdo k otravě měl cukrovku či spoustu dalších chorob. Roli hraje i věk pacientů," řekl Jaroslav Lux.

Přesně však cenu léčby zatím vyčíslit nelze. "Ekonomickou stránku sice průběžně sledujeme, ale až po skončení kauzy budeme vědět, na kolik léčba přišla," uvedla mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.

U 12 lidí s těžkou otravou navíc lékaři nasadili místo standardní léčby etanolem nákladnější lék Fomepizol. Maximální cena léčby fomepizolem při spotřebování všech balení vyjde na 135 tisíc korun. Cena se však odvíjí od stavu pacienta, a pokud se nespotřebují všechna balení, může být nižší. 

Podle náměstka ministra zdravotnictví Ferdinanda Poláka však nasazení fomepizolu není v objemu nákladů stěžejní. Ať už je pacient léčen fomepizolem anebo standardně etanolem, nejnákladnější položku činí jeho hospitalizace na ARO - to, že je napojen na přístroje a je v permanentní péči personálu.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nakoupilo fomepizol za 675 tisíc korun a uvažuje o dalším předzásobení (více čtěte zde).

Léčbu otrávených zaplatíme, ujišťují pojišťovny

Některé nemocnice se obávají, že pojišťovny léčbu otrávených nebudou chtít proplatit. "Podle toho, jakou máme dosavadní zkušenost s pojišťovnami, soudím, že ten problém nejspíš nastane," řekl iDNES.cz Jaroslav Lux, náměstek pro léčebnou péči havířovské nemocnice.

Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven, však ujišťuje, že s proplácením léčby není problém. "Metanolová aféra je samozřejmě společensky velmi závažná, ale z hlediska úhrad se nejedná o žádnou anomálii. Prohlášení nemocnic, že se bojí, že jim pojišťovny něco nezaplatí, jsou úplně od věci," řekl Gajdáček. Není podle něj na libovůli pojišťoven, co zaplatí a co ne. "My platíme to, co nám určuje zákon. Platí dlouhodobá pravidla, která se nemohou porušovat ani při mimořádných situacích," dodává Gajdáček.

Ani příbramská nemocnice se potíží spojených s úhradou od pojišťoven neobává. "Léčba pacientů bude hrazena na základě běžných zálohových plateb. Ze strany zdravotních pojišťoven neočekáváme žádné problémy," uvedla mluvčí nemocnice Monika Boušková.

Pokud hrozí, že náklady budou vyšší, než se předpokládalo, a překročí limity úhradového systému, bude nemocnice podle Gajdáčka jednat se zdravotní pojišťovnou a ta poté může částky navýšit. "Neexistuje, aby nebyly peníze na léčbu pacientů," uvedl Gajdáček.

Drahý lék Fomepizol pro otrávené nakoupil stát

Prostředky na nákladnější lék Fomepizol jdou z kapsy ministerstva zdravotnictví a pojišťovny se jeho hrazením zatím nemusí zabývat. "Veškerý fomepizol, který je v České republice, jsme buď dostali darem, nebo byl jeho nákup hrazený ministerstvem zdravotnictví," uvedl náměstek Polák.

Je možné, že do budoucna bude fomepizol zařazen na seznam běžných léčiv a pojišťovny jej budou hradit. Lék, který je využíván nyní, však plně hradí stát.

Podle Ferdinanda Poláka si Česko nákladnější léčbu fomepizolem může dovolit. "Je to relativně drahá léčba na jednoho pacienta, na druhou stranu si myslím, že v celkovém systému to není zásadní částka a České republice se taková léčba v souhrnu vyplatí, pokud se podává v případech, kdy je to nutné." Podle Poláka se léčba vyplatí, protože může lidi vracet zpět do zaměstnání a předcházet invaliditě pacientů.

Ministerstvo i pojišťovny se shodují, že škody budou vymáhat po vinících. "Pokud se prokáže viník, tak se určitě přidáme k regresnímu řízení a budeme náklady na léčbu pacientů vymáhat zpět," prohlásil Jaromír Gajdáček.

Náklady bude na vinících požadovat i ministerstvo zdravotnictví. "Otázkou však je, jestli viníci budou schopni tyto náklady zaplatit," uvažuje Polák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video