Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Le Pen přilákal do ulic milion lidí

  17:31aktualizováno  17:31
Paříž - Oslavy 1. máje ve světě byly nejvýraznější ve Francii, kde se změnily v obrovské demonstrace proti pravicovému nacionalistovi Jean-Marie Le Penovi, který se překvapivě dostal do finále prezidentských voleb a v neděli se utká se současným prezidentem Jacquesem Chirakem. Do ulic vyšlo svůj odpor proti Le Penovi vyslovit přes milion lidí, na jeho podporu demonstrovalo přes deset tisíc lidí.

Oslavy 1. máje ve světě byly nejvýraznější ve Francii, kde se změnily v obrovské demonstrace proti pravicovému nacionalistovi Jean-Marie Le Penovi, který se překvapivě dostal do finále prezidentských voleb a v neděli se utká se současným prezidentem Jacquesem Chirakem. Do ulic vyšlo svůj odpor proti Le Penovi vyslovit přes milion lidí, na jeho podporu demonstrovalo přes deset tisíc lidí.

Nejmocnější byly demonstrace v Paříži. Agentury odhadují počet účastníků až na půl milionu. Centrum města bylo naprosto ochromeno, některé stanice metra musely být uzavřeny.

O případných incidentech či počtech zraněných zatím nejsou dostupné žádné informace. Do davů v okolí náměstí Republiky se nicméně podle očitého svědectví zpravodajky ČTK několikrát snažily dostat vozy záchranné služby.

V některých francouzských městech padly historické rekordy masových shromáždění. Například v univerzitním městě Grenoble pod Alpami odhadovali počet demonstrantů na 50 tisíc lidí, stejně početný dav byl i v Lyonu. Dalších 40 tisíc lidí přišlo říci "ne" Le Penovi do ulic v Bordeaux, 35 tisíc v Toulouse, 30 tisíc v Nantes a Marseille.

V Paříži ve stejné době demonstrovalo i několik desítek tisíc přívrženců Le Penovy Národní fronty. Podle odhadů policie se jich sešlo 10 deset, organizátoři hovoří o 80 tisících. Le Pen na shromáždění znovu zopakoval, že příčinou problémů ve Francii jsou přistěhovalci. Na závěr shromáždění vyzval voliče levice, aby nepodléhali nátlaku politiků a šli jej ve druhém kole volit namísto Chiraka. Demonstrace Národní fronty byla zakončena hromadným zpěvem francouzské hymny Marseillaisy.

1. máj ve světě

Rusko: Statisíce Rusů vyšly do ulic s rudými zástavami a transparenty, aby vyjádřili tradiční nesouhlas s politikou vlády a prezidenta. Nejmohutnější demonstrace se uskutečnily v Moskvě, kde se konalo několik akcí pořádaných levicovými silami, odbory a moskevským vedením. Podle sdělení policie se mítinků v metropoli účastnilo na 150 tisíc lidí.
Prvomájové manifestace se uskutečnily zhruba v 500 ruských městech.

Německo: Při násilnostech v Berlíně bylo v noci na středu zraněno 62 policistů a jedna demonstrantka. Nejtvrdší srážky se odehrály ve čtvrti Prenzlauer Berg. Těžké zranění na hlavě utrpěla jedna účastnice demonstrace, kterou zasáhla do hlavy lahev.

Británie: Na sto cyklistů se postavil o do čela průvodu v centru Londýna; manifestace měla podpořit  ochranu životního prostředí. Akce se obešla bez nepokojů; nezvyklý byl pouze hluk, který vydávaly různé houkačky, trumpety a píšťaly, jež si lidé do průvodu přinesli.

Rakousko: Centrum Vídně ovládly rudé vlajky a balonky, alegorické vozy, čestná tribuna pro stovku lidí, Píseň práce a dvouhodinový průvod desetitisíců sociálních demokratů (SPÖ). Akce nakonec skončila jako protivládní demonstrace.

Austrálie: Policisté tvrdě zasáhl i proti davu, když se stovky demonstrantů pokusily zablokovat přístup ke kancelářím firmy, která spravuje kontroverzní internační střediska pro uchazeče o azyl a nezákonné přistěhovalce.

Belgie: Představitelé vládní koalice a odborů v Belgii využili Svátku práce k veřejnému odsouzení veškerých projevů rasismus v Evropě. Někteří z nich na shromážděních svých formací vyčítali francouzským politikům, že některými svými chybami umožnili volební úspěch místní krajní pravice.

Statisíce demonstrantů v Moskvě využilo 1. máj k protestu proti vládě (1. května 2002)

Statisíce lidí v Paříži demonstrují proti Le Penovi. Celkem ve Francii vyšlo do ulic přes milion odpůrců pravicového extrémisty. (1. května 2002)

Odpůrci pravicového extrémisty Le Pena mávají vlajkami na demonstraci v Paříži (1. května 2002)

Odpůrci francouzského pravicového extrémisty Le Pena přirovnávají tohoto kandidáta na prezidenta země k fašistovi (1. května 2002)

Na 1. máje se v Paříži sešli i příznivci pravicového extrémisty Le Pena. Policie odhadla jejich počet na deset tisíc (1. května 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz