Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lávka spojila Smíchov s parkem

  11:02aktualizováno  11:02
Praha - Obchodní centrum Nový Smíchov spojuje s budovou spořitelny ve Štefánkově ulici od včerejška nová pasáž, ve které bude čtyři nebo pět obchodů. Tento týden mohli také lidé jít poprvé po lávce pro pěší nad Kartouzskou ulicí, po které se z obchodního centra dá jít do parku Sacré Coeur novou přístupovou cestou.

Lávku s ocelovou konstrukcí a dřevěnou podlahou se nepodařilo dříve otevřít kvůli chladnému počasí. Přístupná je i z chodníku, proto po ní mohou lidé chodit i tehdy, kdy je centrum zavřené.

Obří nákupní centrum s hypermarketem, multikinem a desítkami obchodů se dále zdokonaluje, avšak lidé si stále stěžují na osoby, které se povalují před centrem, pijí alkohol a žebrají o peníze. Podle mluvčího městské části Prahy 5 Víta Drbala jde většinou o bezdomovce, kteří museli odejít z rozbořených  Buďánek. "Pokud však nic nedělají, strážníci je nemohou jen tak bezdůvodně odtud vyhodit," řekl Drbal.

To potvrzuje i mluvčí městské policie Radka Waitová. "My je můžeme zadržet jedině, kdyby třeba žebrali, rozbíjeli lahve, zkrátka narušovali pořádek. Ale když vidí uniformu, dávají si pozor, takže je těžko přistihneme."

Obnova parku Sacré coeur pokračuje
Obnova smíchovského parku Sacré coeur pokračuje. Podstatná část bývalé klášterní zahrady byla upravena a zpřístupněna loni v červnu. Park se nyní rozšířil o 1,5 hektaru plochy, na kterém byla skládka, náletové rostliny, plevel a nepořádek. Místo nich tu jsou nové stromy a udržovaný trávník.

Zahrada někdejšího kláštera Nesvětějšího srdce Ježíšova mezi ulicemi Kartouzskou, Drtinovou a Holečkovou se stala veřejným parkem ve 30. letech. Poslední desetiletí o něj nikdo nepečoval.

Až loni byly v parku zasazeny stovky vzrostlých stromů a keřů, vybudováno nové osvětlení, cesty a sportovní hřiště. Zásadní rekonstrukce, která stála přibližně 11 milionů korun, v mnohém navázala na charakter původní klášterní zahrady s ovocným sadem.

Smíchov a Hrad spojí zelená stezka
V dalších etapách by měla být obnovena zeleň nad portálem Strahovského tunelu a pak další plochy směřující k Petřínu. V budoucnu by lidé měli mít možnost projít se zelení ze Smíchova až na Hrad. "Park Sacré Coeur chceme propojit s Kinského zahradou lávkou, která povede přes Holečkovu ulici, a vytvořit tak stezku až na Hrad," nastínil záměr autor projektu Pavel Šimek. Kdy se tak stane, však nedokázal říci. "Zatím se nám podařilo dosáhnout změny územního plánu," podotkl Šimek.

Rekonstrukce parku Sacré Coeur je však již hotova. Pro veřejnost jej zástupci pátého obvodu a investoři zpřístupní v neděli 17. června. Návštěvníci v parku, jehož obnova stála jedenáct milionů korun, najdou více než sto dvacet nově vysázených stromů, dva a půl tisíce keřů, nové osvětlení, jeden a půl kilometru nových cest, přes třicet laviček, sportovní hřiště a pítko. Kromě toho architekti také zachránili zdevastovaný ovocný sad u bývalého kláštera Sacré Coeur.

"Jako by Petřín dotekl až ke Kartouzské ulici. Snažili jsme se o zachování poetiky místa," popsal svahový hruškový sad Šimek.

Se svým týmem však dokončil teprve první etapu celkové rekonstrukce tamní zeleně. V září chtějí slavnostně zpřístupnit další z parků. O zahradě na střeše obchodně-kulturního centra Nový Smíchov hovoří jako o největším projektu svého druhu ve střední Evropě. "Střešní zahrada s třiceti stromy bude mít jeden a půl hektaru. Bude to vlastně takový druhý park Sacré Coeur, který má zhruba o půl hektaru více. Oba parky opět spojíme lávkou," poznamenal architekt Šimek.

Jeho tým chce také zkulturnit svah Strahovského tunelu na smíchovské straně. "Vznikl tam takový hluchý prostor. I o tuto plochu by se časem měl park rozšířit," dodal Šimek.

Centrum Nový Smíchov se dále vylepšuje - od včerejška je tu pro pěší nová lávka, po níž lze přejít nad obchodním centrem Carrefour, kromě toho vznikla nová pasáž. (29. května 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz