Negližé mi kampaň nepokazilo, to univerzita, říká psycholožka Janáčková

  20:02aktualizováno  20:47
Pro psycholožku Lauru Janáčkovou je její kandidatura do Senátu rozčarováním. „Byla proti mně vedena lživá a neetická kampaň,“ řekla iDNES.cz. Univerzita Karlova se před volbami distancovala od její habilitace a Janáčková je přesvědčena, že ji její vyjádření poškodilo. Proti psycholožce kandidoval bývalý rektor UK Václav Hampl.

„Hned na začátku jsem se setkala s neuvěřitelnou negativní kampaní vůči mé osobě, která byla hnusná a lživá. Zaskočilo mě to a překvapilo, protože jde o neetickou věc, která do politiky nepatří,“ zlobila se Janáčková v době, kdy bylo sečteno téměř 17 procent hlasů v pražském obvodě, kde kandidovala do Senátu.

V tu dobu byla v pořadí čtvrtá a nevypadalo to, že by měla postoupit do druhého kola voleb. Podle průběžných výsledků postupuje z prvního místa právě Hampl, z druhého stávající senátor za ODS, šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

„Ta kampaň se týkala zpochybňování mé celoživotní práce, mého vzdělání, mých titulů. Vedl ji zřejmě můj protikandidát, bývalý rektor Václav Hampl,“ dodala psycholožka. Tím bylo podle ní poškozeno i hnutí ANO, za které kandidovala.

Hampl: Vzdělání jsem si ověřoval, protikampaň nevedl

„Pokud si myslí, že jsem ji já okopával, myslí si to neprávem. Vím o tom, že proběhla nějaká facebooková a mediální debata na téma jejího diplomu, ale s tím já nemám upřímně nic společného,“ řekl iDNES.cz Hampl s tím, že nestojí ani za vyjádřením 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se od Janáčkové distancovala.

Říjnové volby ve fotografiích

Bohuslav Sobotka sleduje předběžné volební výsledky ve štábu ČSSD v Praze. (11....
Pražský primátor Tomáš Hudeček, senátor Jaromír Štětina a předseda TOP 09 Karel...
Volební komisaři v Aši začínají sčítat odevzdané hlasy v komunálních volbách....
Adriana Krnáčová přichází do volebního štábu hnutí ANO v Praze. (11. října 2014)

Zároveň přiznal, že si ověřoval fakta o vzdělání Janáčkové. „Udělal jsem jen to, že když jsem se dočetl, že je docentkou Univerzity Karlovy, tak jsem si ve veřejné databázi osob vyhledal její jméno a žádný záznam jsem nenašel,“ uvedl Václav Hampl. „Jako bývalý rektor jsem citlivý, když někdo užívá neprávem jméno univerzity. Trochu mě to zvedá ze židle,“ dodal.

Vzdělání Janáčkové si prý vyhledal i proto, že sám kandiduje a zajímal se o své soupeře. „Monitoroval jsem si svoje protikandidáty,“ připustil.

Vyjádření fakulty před volbami

První lékařská fakulta Univerzity Karlovy v době kampaně rozeslala médiím prohlášení, ve kterém napsala, že „na základě množících se dotazů Oddělení komunikace 1. LF UK v Praze sděluje, že dotyčná (tj. Janáčková) nehabilitovala na naší fakultě, ani s ní nemá uzavřen jakýkoliv zaměstnanecký poměr“.

„Nic takového jsem nikdy netvrdila. Je naprosto logické, že jako psycholog jsem ji tam dělat ani nemohla. Je to stejné, jako by někdo řekl, že svítí slunce,“ domnívá se Janáčková.

„Šlo o zásadní zpochybňování mé práce i studia. Pokud vím, byly tam i jednoznačně lživé věci typu, že neexistuje oddělení, ve kterém pracuji, že nemůžu mít pacienty. Následovala velice krátká omluva, které si voliči ani nestačili všimnout,“ dodala.

Janáčková ale čelila kritice i za své předvolební billboardy, na kterých pózovala v negližé ve stylu hlavní hrdinky seriálu Sex ve městě (více o kampani čtěte zde). Například politoložka Jana Smiggels Kavková ji kritizovala a řekla, že její kampaň je příkladem toho, jak by u političek vypadat neměla (více čtěte zde).

Psycholožka si ale za zvolenou formou stojí. „Chtěla jsem upoutat pozornost a přitáhnout ji k mému programu, to se povedlo,“ řekla iDNES.cz Janáčková. Na základě zkušeností se ale rozhodla, že se bude více angažovat v politice.

Bude například proti tomu, že někteří pacienti mají protekci. Jakou formu dalšího angažování zvolí, si rozmyslí po volbách. Stejně jako to, zda vstoupí do hnutí ANO, za které nyní kandidovala. „Je těžké na to odpovědět, když hlasy ještě nejsou sečteny,“ řekla v sobotu večer Janáčková.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hutka lže, řekl u soudu Srp. Požaduje omluvu za výroky o udávání StB

Žalovaný Jaroslav Hutka (vlevo) a žalobce Karel Srp u Obvodního soudu pro Prahu...

Soud začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava Hutky. Srp požaduje...

K vyjednávání patří i taktika, říká Adámek o hlasech, které neměl

Zlínský primátor a lídr hnutí STAN Miroslav Adámek.

Zlínskému primátorovi Miroslavu Adámkovi se nepodařilo vyřešit problém s chybějícím hlasem z jeho hnutí STAN, kvůli...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...Najdete na iDNES.cz