Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trafikami pro rebely ODS se musí zabývat policie, vyslechne i Nečase

  13:07aktualizováno  13:07
Městské státní zastupitelství v Praze rozhodlo, že se policie musí zabývat trestním oznámením advokáta Václava Lásky na premiéra Petra Nečase a tři rebelující poslance ODS. Podle Lásky poslanci získáním výhodných postů vlastně přijali úplatek za hlasování pro zachování vlády. Nečase a nyní bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu tak v nejbližší době čekají výslechy na policii.

Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla a Jan Florián | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Rozhodli jsme, že rozhodnutí o zastavení bylo předčasné, a vydali závazný pokyn, aby oznámení bylo postoupeno k vyšetření policii," řekla iDNES.cz mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. 

Václav Láska tak uspěl s odvoláním proti rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které dříve řeklo, že jeho oznámení neobsahovalo skutečnosti, které by vedly k podezření o spáchání trestného činu, a návrh zamítlo (více o zamítnutí zde).

Advokát a spoluzakladatel Transparency International ČR, Václav Láska

Václav Láska rozhodnutí městského zastupitelství vítá. "Nejenom že označilo za formálně chybný způsob, kterým státní zástupkyně postupovala, ale zároveň vyhodnotilo za chybné i její faktické rozhodnutí nepostoupit věc policejnímu orgánu k šetření. A v tom smyslu jí i uložilo závazné pokyny," uvedl Láska.

Aspoň se dozvíme hranice mezi politikou a zločinem

Advokát si však uvědomuje, že rozhodnutí zastupitelství automaticky neznamená, že jeho trestní oznámení bude skutečně prošetřeno.

Trafiky pro rebely

Po odchodu ze Sněmovny Marek Šnajdr dostal místo v dozorčí radě ČepraIvan Fuksa nastoupil do Českého aeroholdingu. Pouze Petr Tluchoř tvrdí, že trafiku nedostal, a od počátku roku 2013 pracuje jako konzultant pro soukromou společnost.

"Klidně se může stát, že po jejich výslechu (Tluchoře, Šnajdra, Fuksy pozn. red.) bude věc stejně odložena. Ale okolnosti celé věci už budou nuceni do policejního protokolu vysvětlit. A případné odložení věci se stane s řádným odůvodněním, alespoň v to věřím," řekl Láska.

"Jinými slovy buď budou pánové trestně stíháni, nebo se dozvíme, proč jejich jednání není trestným činem. Tedy kde jsou hranice mezi politikou a trestním právem. A to je to, čeho chci svojí aktivitou dosáhnout," dodal.

Advokát Láska v oznámení tvrdí, že se trojice bývalých poslanců ODS dopustila přijetí úplatku. Šnajdr, Fuksa a Tluchoř ještě s několika dalšími rebely několik týdnů ohrožovali přijetí balíčku, s nímž Nečas spojil další existenci svého kabinetu. Podle advokáta změnila jejich postoj až nabídka lukrativních postů. Láska tvrdí, že se premiér touto nabídkou dopustil trestného činu podplácení (více zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz