Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Laskaví strýčkové

  21:58aktualizováno  21:58
Je rok 2025. Česko ohlašuje drastické zvýšení daní. Penze se brutálně krátí na podživotní minimum. Nemocní senioři nemají na léky. Všude demonstrace, policejní kordony, vybité vládní budovy. Rozhořčené davy nosí na ramenou nové Sládky a Grebeníčky. Zatím je to špatný scénář fantaskního filmu. Neudělá-li se penzijní reforma, zmíněné scény bude točit režisér filmu dokumentárního. Mohl by se jmenovat Co jste vy zbaběle promeškali, my si nyní musíme statečně vyžrat.

Penzijní pokladna už dnes nestačí uživit všechny seniory. Po válce fungoval současný systém stoprocentní mezigenerační solidarity dobře. Lidé dlouho pracovali, rodili dost dětí a brzy umírali. Dnes platí opak.

Za čtyři kratičké roky, až Špidlova vláda zamává šátečkem, bude v penzijním prasátku chybět (za jediný rok!) sedmdesát miliard korun. Číslo si nevymysleli zlí pravičáci, ale ministerstvo práce vedené jistým Vladimírem Špidlou.

A co s tím vláda téhož Vladimíra Špidly udělá? Důchodové změny podle koaliční dohody chystá. Ale takové, které nic moc na současném stavu nezmění. Slyšme nicméně varování příštího ministra financí Sobotky: Dnešní třicátníci od státu dostanou už málo, musí si našetřit.

Jak si pak máme vysvětlit kosmetické reformní plány vlády na jedné straně a Sobotkovu syrovou příkrost na straně druhé? Jednoduše. Pragmatická garnitura ČSSD (Rusnok, Mládek, Sobotka) ví, že penzím časem hrozí kolaps. Vizionářská část (Špidla, Škromach) kolébá sebe i občany a nic zásadního proti tomu nehodlá dělat.

Jsou především politiky a tvrdé zásahy do zažitých penzijních jistot by jim sebraly hřející popularitu. Blahodárné účinky pořádné reformy by se totiž projevily až za dlouhých deset let.

Nevyslovený společný vzkaz z Lidového domu tedy zní: nejsme vládou sebevrahů, nýbrž laskavých strýčků. Penzijní dluhy ještě zítra zaplatíme z jiných daní, pozítří ať se postarají další politici. Podstatné je, aby se říkalo "Oj, za Špidly bývalo líp". Při vyplutí Titaniku na moře taky bylo mnohem lépe než zanedlouho v mrazivém moři.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz