Langer vyšel vstříc sponzorům ODS

  • 19
Olomouc - Místopředseda ODS a dolní komory parlamentu Ivan Langer vyšel před lety vstříc manažerům Pozemních staveb Olomouc v jejich případu. Jsou obviněni z mnohamilionových podvodů s akciemi. Langer na žádost podezřelých manažerů jednal o odkladu dluhů s jejich věřiteli. Pozemní stavby a lidé z vedení společnosti v té době sponzorovali ODS desetitisícovými sumami.

Langer u Krajského soudu v Olomouci, kde vystoupil jako svědek, schůzku s věřiteli přiznal, popřel však, že by vystupoval ve prospěch Pozemních staveb. Souvislost se sponzoringem ODS odmítl. "O takových darech nic neví. Vliv to určitě nemělo, opravdu ne," prohlásil.

Pozemní stavby tehdy ODS darovaly dvacet tisíc korun, jeden z ředitelů firmy dalších dvacet tisíc a firma, kde byl tento člověk v představenstvu, rovněž dvacet tisíc. "Pokud vím, dávali jsme ODS nějakou částku na ples. V našem případu to ale určitě nehrálo žádnou roli," tvrdí jeden ze stíhaných manažerů Pozemních staveb Jaroslav Řežný.

Langer u soudu přiznal, že na žádost Řežného, svého bývalého spolužáka z gymnázia, byl na schůzce v Olomouci, kde se řešil odklad dluhu za nesplacené akcie Pozemních staveb. "Připadalo mi absurdní žádost spolužáka odmítnout. Zřejmě chtěl použít mou osobu v domnění, že dohoda bude snazší," připustil Langer. "Vyslechl jsem si stanoviska obou stran sporu a sdělil jim, že nejlepší bude, když se dohodnou."

Věc se má ale tak, že v té době již nešlo o obchodní spor, ale o kriminální případ s podezřením z mnohamilionových podvodů. Manažeři byli totiž stíháni kvůli tomu, že za akcie Pozemních staveb nezaplatili olomoucké firmě Gemo a jednatel Gema Milan Válek navíc u soudu vypověděl, že mu Langer doporučoval, aby na okamžitém zaplacení akcií netrval. "Svou roli na této schůzce jsem vnímal jako zprostředkovací. Na nikoho jsem nenaléhal," tvrdí ale Langer.

Státní zástupci nicméně schůzku Langera a obviněných manažerů s veřitelem považovali za pokus o ovlivňování svědků a dosáhli toho, že manažeři na čas skončili ve vazbě. "Byl to ten impuls, proč jsem nařídila jejich zatčení," potvrdila státní zástupkyně Eva Prouzová z Olomouce.

Kromě Řežného stojí nyní u soudu další manažer Petr Vitouš a podnikatel Bohuslav Kabátek. Státní zástupci je podezřívají, že transakcemi s akciemi Pozemních staveb poté, co ve firmě získali většinu, porušili zákon. Firma tehdy jednala o mnohamilionovém kontraktu ohledně výstavby panelových domů na Filipínách. Obžaloba se ale domnívá, že skupina chtěla kdysi prosperující Pozemní stavby vytunelovat. Obžalovaní, kterým u soudu hrozí až dvanáct let vězení, vinu od počátku popírají.

Langer se v celém případu angažoval vícekrát. Bývalý ekonomický náměstek olomouckého primátora Stanislav Losert (ODS) již dřív prohlásil, že v souvislosti s Pozemními stavbami něj Langer naléhal. Langer ale Losertova slova popřel. V ODS na Olomoucku však kvůli tomu vznikla roztržka, kterou musela řešit až oblastní rada strany.

Ivan Langer u Krajského soudu v Olomouci vystoupil jako svědek v kauze managerů Pozemních staveb Olomouc, 11. prosince 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video