Ivan Langer je poslancem nepřetržitě od roku 1996.

Ivan Langer je poslancem nepřetržitě od roku 1996. | foto: David Port, MF DNES

Langer: Silniční zákon se musí změnit

  • 195
Politická scéna je ochromená sestavováním nové vlády, mnoho lidí teď ale více trápí bodový systém na silnicích. Možný ministr vnitra v koaliční vládě Ivan Langer z ODS chce zákon změnit, aby netrestal řidiče za "bagatelní přestupky". Řekl to v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Přejít na speciál Hledá se vláda

"Bylo to příliš uspěchané," uvedl Ivan Langer v on-line rozhovoru. Změnit by se podle něj měl především systém sankcí.

ODPOVĚDI IVANA LANGERA ČTĚTE ZDE

"Prioritou je tvrdý postih těch, kdo skutečně ohrožují životy a zdraví ostatních," tvrdí Ivan Langer. Naopak řidiče, kteří překročí rychlost o méně než deset kilometrů za hodinu, by netrestal. Aby byl zákon efektivní a měl dopad na bezpečnost na silnicích, musí se změnit práce policie.

"Policie musí umět vytipovat ta místa, kde je třeba, aby na dodržování zákona dohlížela... považuji za nepřijatelné číhání na lidi na parkovišti před supermarketem, zatímco chybí na přechodu před školou či školkou," odpověděl kandidát na ministra vnitra čtenářům iDNES.cz.

Situace po volbách stále zůstává patová. Rozložení levicových a pravicových hlasů ve Sněmovně je vyrovnané. Přesto si Ivan Langer myslí, že projekt trojkoalice není mrtvý.

"Oproti J. Paroubkovi, jehož programem je destrukce a obstrukce, nová koalice jasně prokázala schopnost spolupracovat a dohodnout se na smysluplném kompromisu," uvedl místopředseda ODS v on-line rozhovoru.

Při tajném hlasování o předsedovi Sněmovny přitom ani Miroslava Němcová ani Jan Kasal nedostali všech sto hlasů koaličních poslanců. Ke zvolení jim chyběl nejen jeden hlas od opozice, ale i jeden hlas z vlastních řad. - více zde

Na ministerstvo chystá velké prověrky
Langer ale tvrdí, že nová koaliční vláda sestavená Mirkem Topolánkem má větší legitimitu než vláda dosluhující. V nové vládě by měl Ivan Langer obsadit křeslo ministra vnitra. Pokud se tak stane, čekají úřad velké prověrky.

Langer chce na ministerstvu provést celou řadu auditů, například personální, ekonomický a audit veřejných zakázek. Měly by podle něj odhalit, v jaké kondici resort je.

Rychlou změnu ve fungování policie by měl přinést moderní služební zákon. Méně byrokracie by pak podle Ivana Langera přinesl antibyrokratický zákon, který například zrovnoprávní elektronický a písemný dokument. Lidem by měl usnadnit jednání s úřady.

Mám přidanou hodnotu
Ivan Langer nesouhlasí s názorem, že jsou v ODS stále stejné tváře. To, že ve straně působí už přes 15 let, považuje naopak za přínos.

"Politika je jako každá jiná profese a k tomu, abyste ji mohl dělat dobře a profesionálně, nepotřebujete jen novou tvář, ale i zkušenost a praxi," odpověděl v on-line rozhovoru.

To, že by on sám a Vlastimil Tlustý byli pro mnoho pravicově zaměřených lidí překážkou, proč ODS nevolit, odmítá.

"Z průzkumů, které ODS má k dispozici, plyne, že jsem stále pro tuto politickou stranu ´osobou s vysokou přidanou hodnotou´", uvádí s jistou nadsázkou.

Lékař a právník Ivan Langer se narodil 1. ledna 1967 v Olomouci, kde stále žije s manželkou a dvěma dětmi. Do politiky vstoupil v roce 1991, kdy se stal členem ODS. Místopředsedou strany je s dvouletou přestávkou od roku 1998. Poslancem je nepřetržitě od roku 1996.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video