Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Langer chystá revoluci na úřadech, zřídí Czech Pointy

  2:11aktualizováno  2:11
Potřebujete výpis z katastru nemovitostí nebo z rejstříku trestů? Od příštího roku možná nebudete muset obíhat úřady a bude vám stačit zastávka na nejbližším obecním úřadu. Vláda tento týden schválila změnu zákona, díky níž by na poštách a matrikách mohly vzniknout takzvané Czech Pointy.

Langerovo ministerstvo slibuje změnu a připravuje revoluci na úřadech. Chce zřídit místa, kde by lidé získali snadno úřední dokumenty. | foto: Pavel EichleriDNES.cz

Czech Pointy jsou místa, kde by mohl každý požádat o ověřené dokumenty. Kouzlo návrhu je v tom, že například výpis z katastru nemovitostí by mohl člověk získat na obecním úřadě či poště kdekoli v republice a nemusel by cestovat na konkrétní katastrální úřad.

"Zatím počítáme s tím, že by od 1. ledna z Czech Pointů byly přístupné rejstřík trestů, katastr nemovitostí a obchodní a živnostenský rejstřík," plánuje náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který má projekt na starosti. Jedním dechem přiznává, že to bude ještě dlouhá cesta.

Začne se v 35 městech
Už v dubnu chce ministerstvo spustit pilotní projekt v pětatřiceti městech a obcích.

"Vyzkoušíme, jestli nám funguje spojení mezi registry, a také spočítáme, kolik bude takový provoz stát," říká Zajíček. Ve stejné době bude ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v Poslanecké sněmovně bojovat, aby prošla zmíněná novela zákona. Ta totiž zjednoduší přístup úředníků z Czech Pointů k databázím.

"Pokud se podaří zákon do podzimu schválit a vyjde i pilotní projekt, od 1. ledna otevřeme Czech Pointy na třech stovkách obecních úřadů a postupně se dostaneme na 1200 poboček," slibuje Zajíček.

Když k tomu připočteme dva a půl tisíce Czech Pointů, které plánuje otevřít na svých pobočkách Česká pošta, bude možné pořídit výpisy z rejstříků na každém rohu.

Jak bude Czech Point vypadat v praxi?
Představte si, že si jdete třeba požádat o stavební povolení. Úředník s vámi sepíše žádost a vy už jen přidáte svůj souhlas s tím, aby si potřebné dokumenty sám "vytáhl" z ostatních registrů. Odpadne vám tak cesta na katastr nemovitostí a do ruky dostanete už hotové stavební povolení.

"Samozřejmě zaplatíte poplatek i za výpis z katastru nemovitostí, ale ušetříte čas, který by padl na zbytečnou pochůzku," řekl Zajíček. Ministerstvo se však nechce zastavit jen u vydávání ověřených dokumentů.

Jednou možná budou lidé mít své vlastní Czech Pointy doma na svém počítači. S elektronickým podpisem by člověk mohl nejen stahovat ověřené dokumenty z různých databází, ale také si ověřit, jaká řízení s ním stát vede.

Novela zákona má šanci na úspěch, pro je i KSČM
"Z Czech Pointů by se postupně měly stát jakési univerzální podatelny," plánuje Zajíček. K tomu však musí nejdřív poslanci schválit několik zákonů – třeba ten, který by zrovnoprávnil elektronický dokument s tradičním orazítkovaným papírem.

Novela zákona, kterou ve středu schválila vláda, má ve Sněmovně šanci. Zvednout ruku pro ni chtějí koaliční strany a proti nejsou ani komunisté. Topolánkova vláda přitom není první, která se pokouší lidem zjednodušit jednání s úřady.

Paroubkův kabinet se zaměřil na živnostníky – od loňského srpna si lidé mohou o živnostenský list požádat, aniž by museli obíhat ještě finanční úřad, správu sociálního zabezpečení, finanční úřad a úřad práce.

Úředníci si také sami shánějí doklad o bezdlužnosti a výpis z rejstříku trestů. Jenže celá procedura trvá dlouho, protože úřady si listiny nepředávají elektronicky, ale zatím postaru v papírové podobě poštou.

"Náš projekt s papírem vůbec nepočítá. Navíc nechápu, proč by to měli mít živnostníci jednodušší než ostatní lidé. Czech Pointy budou pro každého," slibuje Zajíček.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz