Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lagardere mění rádio Zet salámovou metodou. Rada teď stojí před zásadním rozhodnutím

  15:07aktualizováno  15:15
Přistoupí RRTV na salámovou taktiku nebo si postaví hlavu?

Rádio Zet, které společně provozují společnosti Lagardere Active Česká republika a Media Bohemia, v podstatě rezignovalo na svou původní podobu. Nejdříve si společnost Lagardere prosadila, že může do vysílání zařazovat hudbu. Po dlouhém boji s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání ale „...musí časový rozsah vysílaného zpravodajství, publicistiky, vzdělávání, sportu a zábavy ve svém souhrnu převažovat nad celkovým rozsahem vysílané hudby.“ Taková je aktuální situace. Nyní ale provozovatelé rádia po RRTV žádají, aby se podíl mluveného slova snížil na 35% a navíc by mělo zmizet pravidlo o pevných časových blocích vysílaných v angličtině.

Místo toho chce provozovatel rádia vysílat osm hodin v angličtině podle uvážení, což znamená, že by anglické vysílání nejspíš skončilo v nejméně atraktivním časovém bloku od desíti v noci do šesti ráno. Rádio Zet by se tak přiblížilo běžným komerčním rádiím.

Snaha o změnu vysílacích podmínek je pochopitelná. Rádiu Zet se nedaří uspět. Neoslovuje dostatečný počet posluchačů a negeneruje zisk. Provozovatelé proto usilují o změnu, aby rádio bylo pro posluchače atraktivnější pomocí osvědčených postupů – více hudby a angličtina přesunutá do méně významného času.

Rada teď bude díky žádosti provozovatelů o změnu licenčních podmínek stát před poměrně zásadním rozhodnutím. Rádio Zet, bývalé české vysílání BBC, totiž má něco, proč se o něj na začátku Lagardere ucházela – luxusní vysílací frekvence, které by rádio potenciálně mohly jednou zařadit mezi nejposlouchanější pětku v republice. Tyto frekvence ale provozovatel rádia dostal ruku v ruce s něčím, co by se dalo nazvat veřejnoprávní outěžek. Mediální dům věřil, že i s tímhle outěžkem vybuduje úspěšnou a ziskovou značku. Nestalo se. Proto teď salámovou metodou – kousek po kousku, tenhle outěžek okrajuje a umenšuje. Postupně by tak mohly zbýt jenom ty luxusní frekvence. Tahle salámová taktika se zatím osvědčuje prakticky od začátku, kdy rádio přešlo k soukromému mediálnímu domu.

Problém je, že tenhle outěžek je velká věc. Je to experiment, zda soukromá společnost dokáže dělat veřejnoprávní službu a dělat zdravou konkurenci veřejnoprávnímu Rozhlasu. V tom zatím Rádio Zet fatálně selhává a chce onen outěžek potratit.

Rada tak stojí před jedním z nejdůležitějších rozhodnutí. Pokud provozovatelům rádia kývne na jeho požadavky, vzdá se definitivně snahy o to, aby kus veřejnoprávní služby vykonával soukromý provozovatel, zbaví veřejnoprávní Rozhlas potenciální konkurence a také vyšle poměrně jasný signál, že je jedno za jakých podmínek co dostanete i když je to vážně něco cenného, protože, když budete dlouho tlačit na pilu, tak si nakonec vydupete jejich změnu podle toho, co se hodí vám a ne, co chce Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která by měla chránit a prosazovat něco, čemu říkáme veřejný zájem.

Druhá možnost je tlačit na provozovatele Rádia Zet, aby maximálně dodržel podmínky, na základě kterých ony luxusní frekvence od RRTV dostal. A nebo, aby dal šanci někomu jinému, kdo ten outěžek jinak uchopí a vychová z něj třeba něco lepšího.

Tak jako tak bude Rada pod velkým tlakem z mnoha stran a bude důležité sledovat, jak se rozhodne a hlavně jak své rozhodnutí obhájí.

Autor:


ROZSTŘEL: Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl filmař žraloků

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Výtisk prvního československého čísla časopisu Vogue. Jsou na něm holá záda...

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První číslo vychází v pátek 17. srpna a jeho...

Finální verze české hry Factorio by měla být do roka

Česká budovatelská hra Factorio by měla být zcela hotová v létě příštího roku. Již nyní je prodáno kolem 1,5 milionu...

Soud projednával žalobu Marešové na televizi Nova

Kvůli označení jako \"sestra smrt\" nebo \"vraždící sestra\" žaluje zdravotní sestra Věra Marešová TV Nova. Marešová,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz