Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ladronka se snad už začne měnit

  9:32aktualizováno  9:32
Praha - Teprve až rok poté, co zástupci města násilím vystěhovali z Ladronky squattery, se má začít tato bývalá usedlost výrazně měnit. Na deset let se má stát jejím přechodným majitelem vítěz výběrového řízení, které nyní vyhlásil magistrát. Každý ze zájemců, pokud chce v soutěži uspět, musí na statku provozovat restauraci, sál pro kulturní akce a půjčovnu sportovního nářadí.

S takovým projektem alespoň přišla již dříve radnice Prahy 6. "Za důležité považuji, aby se budoucí nájemce finančně spolupodílel na opravách usedlosti, které by měly stát kolem padesáti milionů korun," řekl včera městský radní Filip Dvořák.

Počítá s tím, že by město zaplatilo třicet milionů a vítěz soutěže dvacet milionů korun. Ten by měl na vlastní náklady vybavit i vnitřní prostory Ladronky.

Další z podmínek, které musí budoucí nájemce splnit, je zajištění úklidu a údržby rekreačních ploch kolem statku. Měl by se tedy permanentně starat o dětské hřiště, kurty pro míčové hry, cyklistické stezky a travnaté plochy pro drobné sporty.

Dvořák uvedl, že zájem o pronájem budovy očekává i od zahraničních společností. Firmy se budou moci do výběrového řízení přihlásit do konce října. Ladronka má být opravena do března roku 2003.

Ještě před necelým rokem ji využívali squatteři. Ty za dodnes nevyjasněných okolností nechal odtud s pomocí strážníků vystěhovat právě radní Dvořák (ODS).

On ani nikdo další z komunálních politiků či strážníků nakonec nebyl za své chování postižen, protože policie jejich možné stíhání odmítla. "Případ odkládám, neboť ve věci nejde o podezření z trestného činu," stálo v usnesení, které vypracoval ředitel Úřadu vyšetřování pro Prahu 6 Jaroslav Novák.

Během vyklízení statku Ladronka v Praze byl v listopadu roku 2000 zadržen i Ivo Mathé.

Ivo Mathé, jeden ze squatterů, upozorňuje, že při vystěhování se strážníci dopustili více přehmatů. "Ani nás nevyzvali, abychom předložili občanky a opustili půdu. Řvali na nás, ať si chytíme psy, že jinak budou střílet," popsal. (9. listopadu 2000)

Záběr z policejní kamery potvrzuje, že se městští policisté do squatu Ladronka dobývají násilím. Podle zákona by však k oprávněnosti takového postupu musel být ohrožen například život člověka, což však nebyl. (9. listopadu 2000)

Páční vstupních dveří squatu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Strážníci vnikají do objektu Ladronky vypáčenými vstupními dveřmi. (9. listopadu 2000)

Opuštěný squatt Ladronka po listopadovém vyklizení městskou policií. (1. ledna 2001)

Zamčené dveře Ladronky. (1. ledna 2001)

V břevnovském statku Ladronka bydleli od roku 1993 squatteři, kteří tam pořádali různé kulturní akce. Magistrát je však nechal za asistence strážníků vystěhovat. Tento zásah vzbudil různorové reakce a zabývala se jím i policie. (5. dubna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz