Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ladislav Šupka už možná v příštím městském zastupitelstvu nebude

  13:40aktualizováno  13:40
Uherské Hradiště - Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) odvolalo v pondělí ze své kandidátky pro komunální volby v Uherském Hradišti starostu města Ladislava Šupku. Starosta totiž kandiduje do Senátu za Občanskou demokratickou alianci. SNK má přitom na Uherskohradišťsku pro senátní volby vlastního kandidáta, starostu Kunovic Jiřího Demla. Šupkovo odvolání zdůvodnilo SNK jeho politicky nedůvěryhodným postupem.

"Rozhodl se kandidovat do zastupitelstva města za nás a současně do Senátu za Občanskou demokratickou alianci, přestože v srpnu ujistil, že do Senátu kandidovat nebude," řekla  místopředsedkyně republikové rady SNK Zdena Marková.

Šupka trvá na tom, že po něm sdružení nikdy nevyžadovalo slib absolutní loajality. "Nikdo mne ani neinformoval, že SNK má v mém volebním obvodu pro senátní volby kandidáta," uvedl. Předpokládal prý, že bude-li Deml jako kandidát zapsán, bude ho o tom SNK informovat. Tato situace však nenastala, tvrdí Šupka.  Podotkl, že v komunálních volbách kandiduje za sdružení KRUH (Koalice za rozvoj Uherského Hradiště). SNK je podle Šupky pouze částí této koalice, a nemá tedy právo ho odvolat. Marková ale tvrdí, že SNK zaštítilo kandidátku koalice v Uherském Hradišti, aby její kandidáti nemuseli sbírat potřebné podpisy. 

"Kandidátka je podána za Sdružení politického hnutí nezávislých kandidátů a jmenuje se KRUH. Ze zákona je možné sdružení nebo koalice nějak nazvat, což se stalo v Uherském Hradišti, avšak my jsme Šupku navrhli, a proto máme právo ho odvolat," řekla Marková.  SNK podle ní považuje za nemožné, aby někdo ve stejnou dobu kandidoval v komunálních volbách za SNK a v senátních proti němu. Podle volebního zákona může volební uskupení svého kandidáta odvolat 48 hodin před zahájením voleb.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz