OTÁZKA:
Proč myslíte, že by USA mělo mít radar nejen v ČR, ale i na Grónsku a všude po celém světě. USA přece nejsou bozi aby ovládali celou zem. Nemáte strach, že se to jednou obrátí proti nám všem až bude zase jedna velmoc?
pepe
ODPOVĚĎ:
Spojené státy jsou jedinou efektivní globální silou schopnou zasáhnout ve prospěch demokracie a svobody, navzdory tomu, že máme dost příkladů, co všechno se jim nepovedlo. Kdo ukončil obě světové války svým nasazením všech prostředků, za cenu velkých obětí, navíc na druhé straně zeměkoule? Americká matka nikdy neslyšela jméno země, kam jí prezident Roosevelt poslal syna. Kdo ukončil brutální vraždění před pouhými dvanácti lety, necelých tisíc kilometrů od nás, v Bosně? Evropa schůzovala a radila se, jednala s bosenskosrbskými předáky, zatímco se v celé zemi mučilo, vraždilo, hromadně znásilňovalo. Po masakru osmi tisíc bosenských mužů a chlapců, které Srbové postříleli a naházeli do hromadných hrobů, Spojené státy řekly „dost“. Válka na Balkáně skončila díky rozhodnutí prezidenta Clintona. USA jsou demokratickou zemí, bál bych se spousty ostatních, ale Spojených států ne.
8.3.2007 12:04
OTÁZKA:
Dobry den, umite vysvetlit proti ktery raketam bude radar pouzit?
Z moznych balistickych drah raket (nastesti balistika neni zadna tajna veda) je zrejme, ze radar umisteny v CR nema dobroou pozici pro rakety z Iranu. Naopak pokud by mel zjistovat rakety vystrelene jak z Iranu tak i z Ruska je jeho poloha temer idealni.
Vaclav Kubes
ODPOVĚĎ:
Jsem jen stratég-amatér, omlouvám se. Nevím, jaká je ideální pozice radaru pro rakety z Íránu. Ale uklidní mě, že tady bude nějaký obranný prostředek, jak se bránit teroristům, kteří by se chopili moci převratem kdekoli na světě, třeba v zemi, která nás dnes nenapadne. Věřím, že odborníci o téhle variantě uvažují.
8.3.2007 12:06
OTÁZKA:
Jak se stavíte k argumentu SZ ohledně začlenění základny do širších obranných celků NATO?
Daniel Askari
ODPOVĚĎ:
Rozdíl mezi oběma statusy je jen diplomatický, ne faktický. Budou to američtí vojáci, americké zařízení, smlouva bude uzavřena se Spojenými státy. USA jsou nejsilnější a rozhodující součástí NATO, pro nás jsou (a vždy byly) zárukou jistoty. Amerika je v protiraketové obraně nejdál, ostatní státy Aliance se po nějaké době váhání (pro Evropu tak typického) přidají a vytvoří společný systém, jiná cesta není, dva globální systémy nebudou. Odvolávat se (vymlouvat se) na momentální neujasněnost, jak řešit obranný systém států NATO, je hledání kliček a odkládání našeho rozhodnutí.
8.3.2007 12:07
OTÁZKA:
Na základě čeho se rozhodují lidé, kteří jsou jasně pro radar či jasně proti ve věci, o které máme minimum informací, resp. spoustu zavádějících či účelově zamlžujících informací?
jeník
ODPOVĚĎ:
Žel, mnozí na základě iracionálních pocitů, že je to něco cizího, ba vojenského, nebo sobecké představy, že všichni mají pomáhat nám, ale my nemusíme dělat nic. Jde o elementární slušnost. Spojené státy nám pomohly v obou světových válkách. Jestli někdo, kdo mi pomohl a položil za mě oběti, po mně poprvé v dějinách něco chce (a slušně se ptá), ba nechce oběti, ale jen pronájem pár hektarů půdy v uzavřeném prostoru pro svoje technické zařízení, nemohl bych říct "ne".
8.3.2007 12:10
OTÁZKA:
Dobrý den. Kde je prosím možné se k Vaší iniciativě připojit, podpořit ji? Děkuji a držím palce.
Tomáš
ODPOVĚĎ:
Tahle iniciativa je dílem skupiny mladých lidí, o generaci mladších než já, jsou to vrstevníci mého syna, třeba Martin Kotas, Marek Vocel, David Gaydečka, David Černý, i mladších, jako je student Tomáš Čáslavka, který sbírá podpisy ve prospěch radarové základny. Podívejte se na jejich weby:www.radaryrakety.cz www.prozakladnu.cz. Přijďte taky na shromáždění 12. března na Hradčanské náměstí.
Mně pozvali na tiskovku a požádali mě, abych přečetl zvučným hlasem s pěknou artikulací prohlášení. S každou větou souhlasím, rád jsem jim pomohl.
8.3.2007 12:12
OTÁZKA:
Zdravím vás pane Špačku, plně vaši iniciativu podporuji. Nelze strkat hlavu do písku před reálnými hrozbami, hrabat se na vlastním zabláceném dvorečku, koulet si svou kuličku a spoléhat se na to, že to co je mimo náš dvoreček se nás týkat nebude. Ale zároveň souhlasím s tím, že obrana musí být zařazena do struktur NATO. S tím vaše iniciativa problém nemá?
M.Vágner
ODPOVĚĎ:
Jde vám o formalní zařazení základy do struktur NATO? Už jsem před chvílí psal, k tomu dříve či později musí dojít, nebudou dva globální systémy. O tom, ať se baví diplomati, ti na to mají dost času. Nám jde o jednoznačné řešení ve prospěch naší bezpečnosti po boku Spojených států. A upřímně, co by bylo NATO bez Spojených států? Mimochodem, kdyby tady byla tahle základna v roce 1938 nebo 1968, naše dějiny by se ubíraly jinudy.
8.3.2007 12:16
OTÁZKA:
Noviny jsou plné dezinformací. Jaké jsou nyní skutečné požadavky/podmínky USA vůči ČR? A jaké budou v budoucnu?
Milan
ODPOVĚĎ:
Požadavky nejsou žádné. Spojené státy učinily zdvořily dotaz, jestli by - vzhledem ke strategické pozici naší země - tady nemohly postavit radar na zjišťování útočných raket. Nic víc. Jako bych si řekl, že si postavím domek, a šel bych se zeptat na Městský úřad v Písku, jestli mají volné pozemky a jestli se tam dá stavět. V této fázi jednání jsme. Ze zkušenosti z jiných takových zařízení víme, že v případě pronájmu budeme mít pravomoc nad pronajatým územím, smlouva bude vypověditelná, bude zahrnovat ochranu přírody a bezpečnost okolí. Ale to nás čeká až za dlouhé měsíce.
8.3.2007 12:19
OTÁZKA:
Proč důvěřujete zemi, která jako jediná použila atomovou zbraň?
kaka
ODPOVĚĎ:
Amerika ji použila, aby zlomila fanatický odpor agresora, který měl na svědomí milióny lidských životů. Byla to hrůza, ale to je hrůza 20. století, které ve svém vývoji dospělo k nukleární energii. Kdyby Německo nepadlo včas, použilo by atomovou pumu Německo. Dnes má jaderné zbraně několik zemí, dokonce ty, kterým věřím míň než Americe. Proto bych byl rád, kdyby ten jediný, kdo to umí, nás posunul pod deštník, který nás ochrání před hrozbou.
8.3.2007 12:23
OTÁZKA:
Dobrý den. Jste si opravdu stoprocentně jistý, že základna USA na našem území je to pravé, co naše republika potřebuje?
Depek
ODPOVĚĎ:
Naší zemi se nevyhnula žádná z válek, které otřásly Evropou, ta poslední tady dokonce začala. Vycházím z několika tezí: Dnes už na světě není bezpečné místo. My jsme byli odjakživa křižovatkou strategických zájmů. Rusko nás uchvátilo jako jeden z prvních států jejich satelitního systému. Doba, kdy nás chránily pohraniční hory, byla jen za vlády Přemyslovců.
Naše země potřebuje definitivní záruku bezpečnosti. NATO je první a skvělý krok tím směrem. Základna druhý.
8.3.2007 12:27
OTÁZKA:
Dobrý den pane Špačku.Myslíte si,že by stejný prostor v médiích měli dostat i odpůrci radaru?Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
hasmen
ODPOVĚĎ:
Zatím v médiích zcela jednoznačně převažovali odpůrci radarové základny. Demonstrace v Jincích, plakáty, televizní reportáže, besedy, nic se neobešlo bez masové prezentace odpůrců základy. To taky přimělo skupinu mladých lidí, kteří ve svých úvahách vidí dál než je dnešní den nebo náš kopec za domem, aby založili iniciativu www.radaryrakety.cz.
8.3.2007 12:31
OTÁZKA:
Dobrý den bez raket,
čím si vysvětlujete tu mediální podporu která Vám byla poskytnuta k propagaci ami zájmů,
Mějte se.
pan Kláda
ODPOVĚĎ:
Média dávají prostor tomu, co je pro ně (pro jejich čtenáře, díváky a posluchače) zajímavé. Nevěnují se ničemu, co by nemohli konzumentovi "prodat" (většinou i prodat). Tohle je pro média zajímavé, protože to zobrazuje spor, konflikt, hlavní téma zpráv nebo reportáží. Proto odpůrci základy byli v médiích ze začátku denně, teď už je divák trochu unaven, tak média hledají jiný pohled, aby udržela zájem konzumentů. A tak se dostalo i na nás.
8.3.2007 12:34
OTÁZKA:
Jaky trest, podle vaseho osobniho nazoru, mel byt uplatnen pro vlastizradce z let 1938 a 1968? Myslite ze nepotrestani tehdejsich vlastizrad zanechalo v narode nasledky?
Ladislav
ODPOVĚĎ:
Tenhle rozhovor má jediné téma, radarová základna u nás, a já bych rád omezený čas a omezený počet otázek, na které jsem schopen odpovědět, věnoval jen tomuto tématu. Nejsem tady ani sám za sebe, ale za iniciativu Nechceme radary, chceme rakety, byť jsem jen sympatizant, nic víc. V jakémkoli jiném rozhovoru si můžeme vyprávět o motýlku a kravatě, o mém životě, o Hradě, o vlastizrádcích, o čemkoli, dnes prosím ne. Děkuji za pochopení.
8.3.2007 12:35
OTÁZKA:
Dobrý den, jsem rád, že jsou konečně slyšet i hlasy zastánců základny. Rád bych se zeptal, zda se chystá nějaká širší propagační kampaň, alespoň co se týká vysvětlování výhod základny na našem území občanům ? Zatím jsou vidět pouze idpůrci... Děkuji.
Honza
ODPOVĚĎ:
Máte pravdu, a taky je to v rovině zbytečných emocí. Jestli vláda rozhodne v odpovědi na americkou nótu, že přijímá nabídku k jednání, začne se tomu věnovat. Saša Vondra i Karel Schwarzenberg už byli v dotčeném prostoru, aby předběžně oznámili starostům, že se o radarové základně pravděpodobně povedou jednání. Budou následovat další kroky. Dohodneme-li se s Američany, že ano, pak mám dodají plány, nákresy, starostové se pojedou podívat na podobné základny v zahraničí, pak teprve začne věcná debata. Ale já nemyslím, že potřebujeme vědět, kolik metrů bude radar měřit. Kdyby měřil o tři metry víc, tak už řekneme "ne"? Je to strategické a mravní a politické rozhodnutí, betony a dráty a antény nechme na inženýrech.
8.3.2007 12:40
OTÁZKA:
Jaké největší nebezpečí teď podle Vás ČR hrozí? Nebude to například onen radar? Připadá Vám to jako hrdinství?
MM
ODPOVĚĎ:
Hrozí nám nebezpečí, stejně jako každé jiné zemi, od kteréhokoli teroristického režimu, který buď už existuje a rakety testuje, nebo se může vyvinout z kterékoli fundamentalistické totality. Naše bezpečnost se zvýší – staneme se respektovanějším členem globálního protiraketového systému. Dnes máme za sebou záslužné mise v barvách NATO, ale tohle je o stupeň výš, staneme se spojencem prvního řádu. Koho budou chtít Spojené státy chránit víc? Tady budou jejich vojáci a jejich zařízení! To posunuje naši zemi mnohem výš v žebříčku chráněných priorit USA.
8.3.2007 12:42
OTÁZKA:
Plně Vaši iniciativu podporuji a jsem pro umístění základny v Česku.
Je možné se k vaší iniciativě připojit? Budete připravovat například petiční archy?
Radim Perlín
ODPOVĚĎ:
Podívejte se na www.radaryrakety.cz a www.prozakladnu.cz, ten druhý web je petiční. A 12. března bude na Hradčanském náměstí shromáždění, kde se budete moct podepsat taky.
8.3.2007 12:44
OTÁZKA:
Dobry den
Nedavno jsem se docetl, ze zakladna neni urcena pro obranu Evropskeho kontinentu. K cemu nam tedy bude?
Jaromír Pořízka
ODPOVĚĎ:
Toho ještě uslyšíte! Připravte se na desítky "argumentů", které budou lidem mást hlavu. Že by radar chránil z brdského lesíka Jižní Ameriku nebo Austrálii, nevěřím. Ale tohle pro mě není ten podstatný argument. Chceme být součástí nejdokonalejšího současného bezpečnostního systému, jaký na světě existuje.
8.3.2007 12:48
OTÁZKA:
Pane Špačku, očekávám, že vláda předloží k diskuzi vliv radaru na životní prostředí. Zářič o tak vysokém výkonu bude silně ovlivňovat vše živé v docela slušném okruhu. Mlčení o těchto záležitostech ve mně vzbuzuje silnou nedůvěru. Jsem jednoznačně pro, aby se do diskuze zapojila veřejnost a aby řadoví občané měli možnost rozhodnout. Kdy budou zveřejněny výše uvedené informace?
Horák
ODPOVĚĎ:
Až řekneme Američanům, že jim ten pozemek pronajmeme. To potrvá ještě řadu měsíců, během nichž budeme debatovat o nejvhodnějším místě, ekologii, právním režimu, technických věcech. Pokud jde o výkon radaru, nemusíte mít obavy. Nebude v provozu stále, jako radary kolem ruzyňského letiště, v klidu bude vyzařovat mnohem méně energie než běžné letištní radiolokátory nebo ten, co už stojí v Nepolisech u Hradce Králové. V okamžiku zaměření vyšle impuls řádově vyšší, ale ruku na srdce, myslíte si, že by v osmnácti evropských zemích, kde tyto radary stojí, připustili (při přísných hodnotách v EU) něco, co by mohlo lidem v okolí škodit?
8.3.2007 12:53
OTÁZKA:
Žádná velmoc se nás zatím v historii moc nezastala, proč myslíte, že zrovna USA budou případně jiní?
Pepe
ODPOVĚĎ:
Máte trochu pravdu, to byla stará Evropa. Jestli se nás někdy někdo zastal, byly to Spojené státy. Jsem příznivcem Evropské unie, sbližování evropských států považuji za historické štěstí naší doby – poprvé po dvou tisíciletích se státy v Evropě dohadují, někdy i přou, ale neválčí. Je to největší událost v evropských dějinách. ALE: pokud jde o obranné záležitosti, je nová Evropa ještě příliš mladá, každý stát má trochu jiné zájmy, tady i ve světě, dokonce ještě žijí staré předsudky, jak jinak. Evropa není (zatím) schopna efektivně reagovat v případě válečného konfliktu. Kolik obětí, umučených, znásilněných, zavražděných, stálo tohle nekonečné dohadování během balkánské války? Před očima holandských vojáků nakládali bosenští Srbové osm tisíc zbitých mužů a chlapců na korby náklaďáků, aby je odvezli za Srebrenici, kde je postříleli. Holanďané nezasáhli, „neměli mandát“, evropské státy se nebyly schopny dohodnout, zda mohou, nebo nemohou zasáhnout silou. Spojené státy to vyřešily během několika týdnů. Proto v nich v těchto věcech vidím záruku.
8.3.2007 12:54
OTÁZKA:
Dobrý den, podle mého názoru by každý soudný člověk měl být pro stavbu základny v ČR, není možné se "po česku" od všeho jen distancovat. Je ostudou ČR, že se i někteří vrcholní politikové k tak jasné otázce staví odmítavě. O názoru "veřejnosti" ani nemluvě. Co Vás vedlo k Vašemu normálnímu menšinovému názoru? :)
Karel
ODPOVĚĎ:
Máte pravdu, nemůžeme jen čekat, co kdo dá nám, ale měli bychm sami také něco přinášet. Víc než rozpaky veřejnosti, ty trochu chápu, mě děsí zbabělost politiků. Jak se schovávají třeba za referendum! Referendum je jen populistická obezlička, jak se vylhat z odpovědnosti. Podívejte, my jsme si zvolili nějakou politickou reprezentaci, docela slušně ji platíme a chceme za to, aby náš stát spravovala ku prospěchu nás i našich dětí. Vládnout neznamená jen se vozit v superbech, ale především mít odpovědnost. A když přijde k situaci, kdy má politik něco rozhodnout, nemůže se začít schovávat za někoho jiného, nejlépe „lid“, to hezky zní. Prezident Roosevelt nedělal v Kansasu referendum, když posílal mladé muže z kansaských farem do vzdálené Evropy bojovat na naši svobodu (svoboda je ovšem nedělitelná, šlo o existenci naší společné civilizace). Politik taky musí vidět dopředu, proto si máme volit politiky s vizí, jejichž obzor není omezen délkou jejich volebního období. Rád bych slyšel, aby naši politikové řekli: Ano, radar bude někomu v Brdech vadit, chápu, ale s ohledem na bezpečnost celé země, Evropy, světa i naší budoucnosti, musím vzít na sebe tu odpovědnost, a proto říkám „ano“.
8.3.2007 12:57
OTÁZKA:
Proč si myslíte, že právě ČR je vhodným místem pro umístění americké základny?
Míra
ODPOVĚĎ:
To si myslí vojenští experti Spojených států a my se jen rozhodujenme, jestli technické zařízení, které by se jim tady hodilo vybudovat, přijmeme, nebo ne. My říkáme "ano", je to konečně příležitost, jak Spojeným státům splatit, co všechno obětovali za naši svobodu, a taky tím získáme mnohem vyšší záruku bezpečnosti.
8.3.2007 12:59
OTÁZKA:
Dobrý den,proč neustále strašíte Iránem a ne Pákistánem,kde je velmi nestabilní režim,vlastní jaderné zbraně i rakety,ohrožuje s nimi Indii a podporuje teroristy v Kašmíru.Asi proto že Pákistán momentálně skáče,jak Bush píská,že? :-))
Kulhavý
ODPOVĚĎ:
Počkejte, my nemluvíme jen o Íránu, upozorňujeme na to, že teroristou dnes může být kdokoli, jakýkoli režim, který získá takovou sílu (jakou má dnes Írán), aby nás ohrozil. A k Bushovi: Současná americká administrativa nemusí budit naše sympatie, ale nám přece nejde o podporu konkrétního amerického prezidenta. Jde nám o účast na jediném efektivním obranném systému, který existuje, a tím o zajištění bezpečnosti pro nás a příští generace. Radar, o kterém se teď tak živě diskutuje, tady nebude stát dřív než v příštím desetiletí, to už vám na G. Bushe zůstane jen vzpomínka.
8.3.2007 13:01
OTÁZKA:
Dobrý den pane Špačku, velice si cením vašich názorů.Jsem zastánce základny, především z toho důvodu, že už když jsme v NATO tak by jsme měli mít taky nějaké závazky a nejen povinnosti souhlasíte?
Druhá část dotazu se pak týká jak se k stavíte výhružkám Ruska, vůči základně.Děkuji za odpověď
Šimon Ehrlich
ODPOVĚĎ:
Rusko prozradilo, že nás počítá pořád ještě do "své" zóny. To je pro nás svrchovaně nebezpečné. Okamžitě musíme dát najevo, že se jich nebudeme ptát, jakkoli diplomatické konzultace, jejichž cílem je zbavit Rusko obav, budou probíhat. Je to jako v polovině devadesátých let s NATO. Rusko vyhrožovalo, strašilo, když zjistilo, že mu to není nic platné, nakonec se dokonce zapojilo do systému NATO-Rusko.
8.3.2007 13:04
OTÁZKA:
Dobry den, spolupracujete nejak s prezidentem Havlem? Nemyslite, ze spolu byste byli opet silnejsi? Co si myslite o mnichovanskych pseudoargumentech proti zakladne?
beobachter
ODPOVĚĎ:
Ne, s prezidentem Havlem jsme se neviděli měsíce, byl v USA, ale i jinak se stýkáme výjimečně. Ani jsem netušil, co řekne na tohle téma, ale předpokládal jsem jeho stanovisko, protože ho dobře znám. Je to demokrat, člověk, který zná cenu svobody, má vizi budoucnosti Evropy a světa a jako prezident a diplomat ví, kde je hlavní záruka naší bezpečnosti.
Mnichovanství, to je ta vstřícná zbabělost, která přivedla naši zemi už několikrát do záhuby. Tentokrát máme příležitost být včas silnější než případný agresor.
8.3.2007 13:09
OTÁZKA:
Myslíte si, že máme čekat až naše děti dostanou rakoviny jako v GABALE či u základen v USA. Myslím, že se region vylidní. Kdo bude chtít bydlet u radaru kde v okru 50 km nesmí lítat civilní letadla. Bude stát kompenzovat pokles cen nemovitostí.
Otec
ODPOVĚĎ:
Nestrašte nás. Radarová základna je relativně malý pozemek (čtvrtina průměrné české farmy), bude ji obsluhovat asi padesát specialistů a stovka mužů ostrahy. Vyzařování je mnohem menší než z radarů kolem letišť, civilní letadla nesmějí létat kolem mnoha jiných prostorů (Pražský hrad nebo každá větší průmyslová zóna, zejména jaderné elektrárny), to vás přece nemůže trápit.
8.3.2007 13:11
OTÁZKA:
Dobry den, jak se divate na demonstrace, stranicka referenda, verejne pruzkumy ... v dobe kdy neni poradne znamo jak bude zakladna fungovat a co jeji provoz bude obnaset ?
jm
ODPOVĚĎ:
Dáváte najevo, že to považujete za předčasné, já taky. Zatím jsme jen v té fázi, kdy se na místním úřadu ptáme, jestli mají volný pozemek, abych si tam případně (až budu mít peníze) postavil domek. Způsobila to jednak inciativa proti základnám, je velmi agilní a mediálně vybavená, využívá podvědomého strachu lidí, který je všudepřítomný. A pak média, pro které to bylo (už to opadává) "výživné" téma plné emocí, dobrých fotek a vášnivých výkřiků.
8.3.2007 13:15
OTÁZKA:
Myslíte s, že je vhodné USA vyhovět, když tato země nedůvěřuje občanům ČR natolik, že je ani nepustí bez Víza do své země? Neměla by USA nejprve to svoje spojenectví taky trochu prokázat nebo je vhodné, aby z ČR jen brala?
Pepe
ODPOVĚĎ:
Berete naše morální závazky jako handl. Základna s tím nesouvisí. Taky si nebudeme kupovat starosty sliby, kolik vydělají na úpravách terénu a stavbách v okolí, nájemném za americké vojáky a tak.
K vízům ještě poznámka: Víza nám Spojené státy nedávají třeba proto, že tam pracují tisíce Čechů načerno, jen já jich znám pár. Hrozba terorismu tyto obavy ještě zvýšila. Co naplat, čtyřicet let jsme byli přece největším spojencem Sovětského svazu, "hrází proti americkému imperialismu", něchtějte, aby kongresmani se rázem zbavili obav z těchto regionů.
8.3.2007 13:21
OTÁZKA:
Dobrý den,
USA je naším spojencem a měli bychom jim vyjít vstříc.
Myslíte si však, že by mělo území, na kterém bude základna spadat částečně pod americké právo?
Nebylo by lepší, kdyby to byl jen a jen objekt ve vlastnictví/ v pronájmu USA a žádné jejich zákony by tam neměly váhu a museli se držet jen českých zákonů?
Petr Brabec
ODPOVĚĎ:
Máte v něčem pravdu, domácí jurisdikce bude určitě naším cílem ve vyjednávání. Ale musí z ní být výjimky: třeba jestliže americký voják usne ve stráži, nebude ho soudit soud v Příbrami (to by mohlo taky trvat tři roky...), ale vojenský soud armády USA. Jestli americký voják ukradne slepici, patřilo by to do pravomoci českého soudu. Ale tohle je téma příštích několika měsíců.
8.3.2007 13:24
OTÁZKA:
Jak nalézt rovnováhu mezi přijetím vlastní odpovědnosti a přitom nesednout na špek.
Není to dnes nadlidský výkon?
Hana
ODPOVĚĎ:
Tohle řešíte denně v osobním životě, ne? Zkušenost, historické paralely, odpovědnost vůči budoucím generacím. Jiřina Šiklová v televizní besedě řekla: raději se mýlit se Spojenými státy než mít jistotu s Ruskem. Se Spojenými státy se můžeme mýlit v rámci demokratických norem, vše je průhledné, prochází demokratickou procedurou a veřejnou kontrolou (co jsme si už všechno řekli nad jednou nótou se žádostí o zjištění možnosti pronájmu pozemku), navíc to můžeme kdykoli zrušit. Se Sovětským časem to bylo na věčné časy, na to pozor.
8.3.2007 13:28
OTÁZKA:
Dobrý den, když se podívám na to, jak vojáci USA pomalu obsazují a obkličují celý svět, kde se nachází nějaké nerostné bohatství, tak je mi z toho celkem úzko, myslíte, že mě můžete moji úzkost nějak vyvrátit? Myslím si, že armáda USA je schopna všeho.
Zdeněk
ODPOVĚĎ:
Jaké nerostné bohatství jste shledal u Plzně v roce 1945, a co takhle v Srebrenici, o které jsem psal výše? Co tam těží Spojené státy? My jsme trochu kupecké povahy, pořád se ptáme, "co za to", a neumíme si představit, že bychom se někam vydali "jen" hájit svobodu. Americký étos svobody a demokracie je pro nás nepochopitelný.
8.3.2007 13:34
OTÁZKA:
Dobrý den, pane Špačku. nejprve děkuji za Váš seriál a knihu Etiketa, které považuji za cenný zdroj informací, jak se chovat. Ale dva dotazy k tématu: 1) Podporujete základnu pouze z vlastní iniciativy nebo je to na základě ponouknutí nějakou zájmovou skupinou? (nejde o podezření ze zištnosti) 2) Souhlasím, že ČR by se za své spojence měla postavit aktivně a osobně by mi nevadily ani rakety na území ČR. Jsou rakety větší přínos pro naši bezpečnost než "pouze" radar nebo je to z ryze vojenského a obranně-technického hlediska v zásadě jedno? Děkuji za odpovědi.
Pavel Kučera
ODPOVĚĎ:
Iniciativu www.radaryrakety.cz podporuji bez ponouknutí, je mi sympatické, že skupina mladých lidí, kterým může být klidně současná politika prezidenta Bushe proti srsti, dokážou v sobě najít víc odpovědnosti za budoucnost naší země, ale i celé Evropy, než většina politiků. Ti hledají, za co se schovat - americká základna USA, to ne, americká základna NATO, to ano, ať rozhodnou jiní, třeba lidi, já nepůjdu do něčeho nepopulárního apod. A tihle mladí lidé, píšu o nich výše, v tom mají větší jasno, než studovaní a zkušení politikové s odpovědností.
8.3.2007 13:39
OTÁZKA:
Jak hodnotíte postoj Paroubka, který rezignoval na povinnost politika vysvětlovat veřejnosti své kroky a místo toho své kroky podřizuje průzkumům veřejného mínění, naposledy právě v případě radarové základny?
Pompo
ODPOVĚĎ:
Zvláštní proměny. Před časem, ovšem ve vládní funkci, sociální demokraté vyjednávali o možnosti zřídit tady radarovou základnu, teď, v opozici, se k tomu nechtějí znát. Kdyby byl dnes Jiří Paroubek premiér, nemohl by se chovat tak nezodpovědně, vůči největšímu spojenci a jediné záruce naší bezpečnosti by se choval mnohem vstřícněji. To je ta lehkost bytí opozice.
8.3.2007 13:42
OTÁZKA:
Myslíte, že může mít radar na našem území negativní dopad na zahraniční styky s Ruskem?
declaim
ODPOVĚĎ:
Ne, už jsem o tom psal výše. Rusko to zkouší, taky proto, že když pak "jako že" ustoupí, dostane za to nějaké ústupky z naší strany. Takhle se hraje v diplomacii. Ruští generálové jsou pořád stejní (oni i stejně vypadají, omlouvám se za invektivu:-)), haraší raketami, bombardovacím letectvem a vším, co obhospodařují. Diplomaté to pak musí zklidňovat.
Jestli se necháme vydírat, je to cesta do záhuby, dáme najevo, že přijímáme status ovládaného a kontrolovaného státu ruské zájmové zóny. Rusové nám tím dali silný argument pro radarovou základnu.
Děkuji čtenářům iDnes za zájem o tohle téma. Je důležité, dotýká se našich zájmů současných i budoucích a hodně vypovídá o naší odpovědnosti vůči světu. Pokud budete mít zájem o podrobnější informace, podívejte se na webové stránky, které jsem uvedl výše, nebo přijďte na shromáždění 12. března na Hradčanském náměstí v Praze.
Na shledanou
Ladislav Špaček
8.3.2007 13:53