Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lachnit v Ostravě neuspěl

  23:37aktualizováno  23:37
Až na pátém místě kandidátky ostravské sociální demokracie se ocitl ministr pro místní rozvoj a místopředseda ČSSD Petr Lachnit. Jeho šance uspět příští rok v parlamentních volbách a získat místo ve sněmovně jsou tak po sobotní okresní konferenci strany v Ostravě mizivé. Předseda ostravských sociálních demokratů Jozef Kubinyi vidí za jeho neúspěchem především kauzy, které se kolem ministra v poslední době rozvířily.

Straničtí kolegové Lachnitovi vyčítají, že si za státní peníze najal agenturu, která jej učila komunikovat s médii. Rozporuplné reakce v minulosti vyvolaly jeho podnikatelské aktivity ve společnosti Alfa Horizont a nevyjasněné sponzorování této firmy. Také údajné prosazování zájmů soukromé společnosti, která chtěla v Mošnově na Novojičínsku vybudovat distribuční centrum, mohlo mít vliv na rozhodování voličů.

Sám Lachnit zatím odmítá výsledky konference komentovat. Jeho kolegové se v názorech rozcházejí. "Petr Lachnit říká, že za vším stojí média. Že kauzy a různá podezření dokáže jednoznačně vyvrátit. Já osobně si myslím, ze obvinění vyvrátil nedostatečně a ostravská veřejnost ho nevnímá příliš dobře," řekl Kubinyi. Dodal, ze pokud Lachnit dokáže svou nevinu, může krajský nebo ústřední výbor konečné pořadí na konečné kandidátce ještě změnit.

Sociální demokrat Jiří Kratochvíl se naopak domnívá, že Lachnitův neúspěch opravdu zavinila média: "Neměl možnost se dostatečně obhájit. A to, co napsaly noviny, silně ovlivnilo rozhodování." Za pátým místem na kandidátce stojí podle mnohých stranických kolegů i Lachnitova vytíženost.

"Na jaře jsme navíc přijali nový styl stranické práce a prezentace. Lachnit není jeho představitelem. Vidím určitý rozpor mezi tvrzením o úspěšnosti současné vlády sociální demokracie a umístěním jejího ministra na nevolitelném místě kandidátky pro příští volby. Je věcí diskuse, zda by Petr Lachnit vůbec volitelný byl," upřesnil Jozef Kubinyi.

Odmítá také hlasy, které naznačují, ze by volby mohly být zmanipulovány. "Všechno proběhlo regulérně, zhruba pětasedmdesát procent voličů zvedlo ruku pro navrženou kandidátku, kterou sestavil městský výkonný výbor. Tam se sice upravoval volební řád, ale kontrolní komise proti způsobu voleb nic nenamítala," upřesnil Kubinyi.

"Pokud chceme dokázat, že máme novou koncepci politiky, je logické, že se to odrazí i v personálních otázkách," míní člen městského výboru ostravské sociální demokracie Karel Sibinský.

Dodal, že kauzy, které se kolem Petra Lachnita šíří, byly jen polínkem do ohně. "Polovinu afér kolem sebe rozjíždějí sociální demokraté sami. Nebyl to hlavní důvod, proč Lachnit dopadl, jak dopadl."

Krajským lídrem byl zvolen šéf zahraničního výboru sněmovny Lubomír Zaorálek. "Rozhodnutí voličů je nemilosrdné v tom, ze ukazuje, jak se kdo osvědčil a jak je věrohodný," konstatoval Zaorálek.

Neuvidíte už ani korunu!
Výsledek okresní konference sociálních demokratů v Ostravě ministra pro místní rozvoj a místopředsedu ČSSD Petra Lachnita evidentně zaskočil. Svůj propad - skončil až pátý - odmítl jakkoliv komentovat. Nepřišel na tiskovou konferenci, nezvedal mobilní telefon a z konference odešel dřív, než skončila. Podle spolustraníků byl velmi překvapen a zklamán.

"Nedivím se mu. Když odcházel do Prahy, někteří mu slíbili, že ho podrží. Ted se postavili na druhou stranu," míní ostravský sociální demokrat, který však nechtěl být jmenován. Mnozí tvrdí, že situaci nezvládl. Ministr jim údajně vyčítal jejich chování a v rozčilení i vyhrožoval.

"Na ulici křičel, jak jsme si mohli takovou věc dovolit a že brzy poznáme svou chybu.
Ostrava už z Prahy neuvidí ani korunu. Máme prý utrum," popsal Lachnitovu reakci na neúspěch jeden z účastníků sobotní konference.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

Najdete na iDNES.cz