Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lachnit v Kotli? Platí stát

  0:01aktualizováno  0:01
Ministr Petr Lachnit chce v televizi vypadat hezky. A v tom mu pomáhá soukromá agentura. Za peníze ze státního rozpočtu. Když jde ministr pro místní rozvoj Lachnit do televizního Kotle, přijde to daňového poplatníka na 150 tisíc korun. Ministr má sice k dispozici tiskové oddělení, které má "mediální trénink" svého šéfa v popisu práce, Lachnit však za to raději platí mediální agentuře R.P.A. z Kravař.

Jejích služeb ministr využil letos v březnu. MF DNES získala dokumenty o objednání "odborných konzultací" u R.P.A. a následnou fakturu od této agentury na 152 tisíc korun. "Peníze z rozpočtu tak plynou do rukou spřízněných osob," uvedl pracovník ministerstva, který má přístup k účetnictví resortu.

Ministr a místopředseda ČSSD Lachnit odmítl na jakékoli otázky o své spolupráci s R.P.A. odpovědět: "Já o tom nic nevím, obraťte se na moji mluvčí." Mluvčí resortu Dagmar Plachá informace o mediálním tréninku u soukromé firmy potvrdila.

"Původně ministra mělo na Kotel připravit tiskové oddělení, náměstci a ředitelé odborů. Nakonec to bylo zrušeno a my jsme se pak dozvěděli, že ministr už byl vyškolen od R.P.A." Služby od firmy R.P.A. objednala 2. března podle Objednacího listu číslo 1/2001 s označením "odborná konzultace" ředitelka odboru pro styk s veřejností Ivana Navrátilová. Vzápětí přišla od R.P.A. faktura na 152 500 korun.

Ředitel firmy Miroslav Tošer se ke spolupráci s Lachnitem odmítl vyjádřit. Podle mluvčí ministerstva Plaché úředníci o mediálním tréninku u R.P.A. nevěděli do chvíle, než přišla faktura. "Ředitel personálního odboru se rozčiloval, že nějaké školení stálo neuvěřitelných 152 tisíc a že Navrátilová nemá uzavírat takové dohody bez jeho vědomí," uvedla Plachá.

Šéf personálního odboru je do konce týdne mimo úřad. Navrátilová objednávku i fakturu potvrdila, ale popřela, že by souvisely s ministrovým mediálním tréninkem. Na otázku, o co tedy šlo, neodpověděla: "Už si to nepamatuji, takových objednávek tu mám spoustu. Musím to zjistit, já se kvůli vám nerozkrájím."

Právník Tomáš Sokol, bývalý ministr vnitra, považuje Lachnitovo školení za státní peníze za neakceptovatelné, i když ne trestné: "Je to v rozporu s dobrými mravy. Vystupování před kamerou patří mezi elementární znalosti politika. To by mohl chtít s nadsázkou třeba proplatit plastickou operaci jen proto, aby se divákům víc líbil."

Na vystoupení v televizi se politici sice připravují, ale na rozdíl od Lachnita k tomu využívají svůj aparát. "Pana ministra připravuji já," řekla Gabriela Bartíková, mluvčí ministra vnitra. Stejně reagovala i mluvčí Karla Březiny Vlaďka Dufková: "Jsem za to přece placená."

Z těsné spolupráce těží ministr i agentura
Spolupráce ministra Petra Lachnita s kravařskou agenturou R.P.A. nespočívá jen ve školení, jak se tvářit před kamerou. Skrývá se za ní obchod výhodný pro obě strany.

Z informací, které Mladá fronta DNES získala z několika na sobě nezávislých zdrojů, vyplývá, že agentura je těsně napojena na lidi z nejvyšších míst Lachnitova úřadu. Ti mají vliv například na udělování dotací obcím na výstavbu bytů či na rozhodování o výstavbě nových hypermarketů.

V obou případech hraje R.P.A. roli prostředníka. Majitel agentury Miroslav Tošer (bývalý spolupracovník ministra Vladimíra Dlouhého a někdejší místopředseda ODA) se o spolupráci s Lachnitovým úřadem odmítá bavit.

"Jsem soukromá firma. Nemíním se nikde v novinách prezentovat. Jediné, co vám řeknu, je to, že naše firma se snaží pracovat úspěšně, dobře a seriózně," uvedl Agentura R.P.A. přišla na ministerstvo loni po nástupu Petra Lachnita do funkce.

Aby s ní tiskový odbor uzavřel smlouvu o spolupráci, prosadil podle mluvčí ministerstva Dagmar Plaché Lachnitův náměstek Jiří Durčok. Ten také přiměl šéfa odboru Bohumila Plchota, aby smlouvu podepsal.

Jenže Durčok se brání. "Já jsem agenturu nepřivedl," říká. "Pana Tošera znám, to mohu potvrdit, ale s touto smlouvou nemám nic společného. Tu uzavíral pan Plchot," dodal. Plchot se k okolnostem uzavření smlouvy nechtěl vyjádřit: "Nepovažuji to za korektní," vysvětlil.

Smlouvu s ministerstvem pro místní rozvoj dojednával za agenturu R.P.A. její jednatel Jan Večerek. Ani on to však nechtěl komentovat: "Nezlobte se, ale je to věc firmy." Agentura za spolupráci s ministerstvem dostala koncem loňského roku sto tisíc korun. "Nevím, za co to bylo, protože pro tiskové oddělení neudělali vůbec nic," uvedla mluvčí Dagmar Plachá.

Agenturu R.P.A. využíval ministr a místopředseda ČSSD Petr Lachnit i k vlastní propagaci uvnitř sociální demokracie před dubnovým sjezdem. "Agentura měla na starosti různé propagační články pro Lachnita na severu Moravy.

Bylo to před nominačními konferencemi, kdy ministr Lachnit potřeboval zabodovat u členské základny," uvedl blízký spolupracovník ministerstva, detailně obeznámený s fungováním R.P.A. Kravařská firma poskytuje své služby i společnostem, které v zemi provozují hypermarkety.

I v tomto byznysu R.P.A. mohou být užitečné kontakty na Lachnitově ministerstvu. Právě tento resort je při výstavbě obřích obchodních center klíčový: rozhoduje o stavebním řádu, o územním rozhodnutí i o tom, jaká silnice či dálnice povede kolem.
R.P.A. se chystá hrát roli prostředníka i při poskytování dotací obcím, o kterých rovněž rozhoduje Lachnitův úřad.

"Agentura plánovala, že osloví obce, jež žádají o dotaci na bydlení. Chtěla se nabídnout, že jim za patřičnou provizi pomůže dotaci na ministerstvu zařídit," uvedl výše citovaný spolupracovník ministerstva pro místní rozvoj.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Najdete na iDNES.cz