Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lachnit pronajal hotel za cenu bytu

  0:01aktualizováno  0:01
Bývalý ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit stačil těsně před svým odchodem podepsat smlouvu, která by stát připravila až o deset milionů korun. Ministr pronajal dům na pražské Malé Straně poblíž Karlova mostu, který ministerstvo spravuje. Pražská firma Alpa má pro příštích pět let za obchody, hotel a známou restauraci Vojanův dvůr se zahrádkou platit 223 tisíc korun ročně, tedy 19 tisíc měsíčně.

Za stejnou sumu lze při troše štěstí v této lokalitě sehnat měsíční pronájem padesátimetrového bytu. Výši nájemného považovali úředníci právního a hospodářského oddělení ministerstva za natolik skandální, že smlouvu podle neoficiálních informací odmítli schválit.

Lachnit ji přesto 10. července podepsal. Dohodu stvrdil svým podpisem v den, kdy měla Zemanova vláda poslední pracovní zasedání. Lachnit s tím však problém nemá. "Žádnou nevýhodnou smlouvu jsem nepodepsal. Podepsal jsem to, co mi předložili, a hotovo dvacet," prohlásil v telefonickém rozhovoru. Nové vedení ministerstva nicméně potvrdilo, že na transakci by stát skutečně výrazně tratil, a dohodu proto hodlá vypovědět.

Poslední podpis ministra Lachnita
Petr Lachnit ještě coby ministr podepsal smlouvu o pronájmu prostor v lukrativní části Prahy, na které by stát podle odborníků tratil až deset milionů. Nové vedení resortu teď hledá cestu, jak dohodu vypovědět.

Ze smlouvy podepsané Lachnitem, kterou má MF DNES k dispozici, vyplývá, že například za zahradní restauraci na turistické trase dostane stát od pražské firmy Alpa 14 tisíc za půl roku.

Kdyby zahrádku o rozloze 77 metrů čtverečních pronajímala městská část Prahy 1, musela by firma za stejnou dobu zaplatit 415 tisíc. "Za zahrádky požadujeme třicet korun za metr čtvereční za den. A to nepočítám správní poplatky," uvedl místostarosta Prahy 1 Karel Loucký.

Podobné je to s vnitřní restaurací Vojanův dvůr. Podle Lachnita má společnost Alpa státu odvádět ročně 350 korun za metr čtvereční. Místostarosta Loucký přitom říká, že městská část za pronájem metru čtverečního v restauracích žádá 2,5 tisíce až 5 tisíc korun za rok. Rovněž odborníci na reality vidí výši nájemného jednoznačně.

"Tato smlouva je pro firmu extrémně výhodná. Za uvedenou cenu se v této lokalitě běžně obchodní plochy nepronajímají," konstatoval Miroslav Najman z realitní kanceláře Angermann Internationale Immobilien Consultants, která se na žádost MF DNES seznámila s cenou pronájmu.

Ke stejnému závěru se přiklonilo i nové vedení ministerstva pro místní rozvoj, které chce dokonce smlouvu vypovědět. "Smlouva je pro ministerstvo krajně nevýhodná a porušuje minimálně obchodní zákoník, konkrétně ustanovení o zásadách poctivého obchodního styku. Protistrana neposkytuje adekvátní finanční plnění," řekl v pondělí mluvčí ministerstva Petr Dimun poté, co mu redakce v pátek zaslala otázky k dohodě s firmou Alpa.

Ministerstvo požádalo právníky, aby vypracovali analýzu smlouvy. Pak rozhodne, zda bude od firmy požadovat zpětně i vrácení peněz. "Podle prvních zjištění smlouva hrubě porušuje také pravidla o nakládání s majetkem státu," dodal Dimun.

Na otázku, jestli tedy Lachnita a spol. čeká trestní oznámení, však mluvčí nebyl schopen odpovědět: "Omlouvám se, že vám nemohu podrobněji odpovědět, leč právo je věc precizní. Zvláště v tak prekérní záležitosti, jako je tato smlouva."

Zástupci firmy Alpa byli nejnovějším vývojem kolem pronájmu zjevně zaskočeni. Jednatelka společnosti Marina Machytková říká, že ještě před čtrnácti dny firma jednala s ministerstvem o znovuotevření restaurace, která byla poničena povodněmi. "Debata byla v naprosté shodě. Mluvila jsem s nimi i minulý týden a žádný náznak o vypovězení smlouvy jsem nezaznamenala," řekl Machytková, která stejně jako Lachnit trvá na tom, že nájemné bylo adekvátní.

Pracovníci ministerstva pro místní rozvoj přitom tvrdí, že příprava smlouvy s firmou Alpa probíhala v úplné tajnosti výhradně v nejbližším okolí bývalého ministra. Vypátrat dnes toho, kdo Lachnitovi text dohody připravil, je prakticky nemožné.

On sám řekl, že to byl šéf oddělení vnitřní správy. Ale ten už na své židli na ministerstvu nesedí. Úředníci tohoto oddělení navíc odmítají, že by měli se smlouvou cokoli společného. "Naše oddělení ji zcela nepřipravovalo, nikde tu o ní není záznam. Kde se vzala, to skutečně nevím," uvedla pracovnice ministerstva, která trvala na anonymitě, protože nemá svolení poskytovat informace novinářům.

Není to nevýhodné a hotovo dvacet

Exministr Petr Lachnit tvrdí, že jen podepisoval to, co mu podřízení předložili. "Žádnou nevýhodnou smlouvu jsem nepodepsal, podepsal jsem to, co mi předložili, a hotovo dvacet. Zeptejte se jiných lidí," řekl.

Kdo vám tu smlouvu předložil?
Určitě mi to předložili úředníci asi toho oddělení, které dělá vnitřní správu.

Kdo přesně?
(Ticho)

Máte na mysli vedoucího takového oddělení? Koho máte na mysli?
Tak pravděpodobně. Kdo jinej?

Ale vy jste to podepsal. Nepřišla vám částka přes 220 tisíc za rok směšně nízká?
To říkáte vy, že je nízká.

Ne. To říkají obchodníci s realitami váš nástupce na ministerstvu.
No tak ať to prošetří.

Vy jste přece nemusel podepsat každou smlouvu, kterou vám připravili.
Samozřejmě, že nemusím. Ale můžu.

Takže jste souhlasil s tím, jak ta smlouva vypadala?
Tak... samozřejmě.

Jak jste dospěl k názoru, že částka za pronájem těchto lukrativních prostor je dostatečně vysoká?
Hm, hm.

Nezdá se vám podhodnocená?
Hm, to je věc názoru. Stát není makléř, ani nic takového, takže...

Dobře, ale když už stát něco vlastní a pronajímá to, tak to dělá, aby to bylo pro výhodné. Smlouva, kterou jste podepsal, je podle názoru odborníků pro stát nevýhodná.
Jo, tak si nechte předložit, jak to tam vypadalo, a potom o tom mluvte, jo. Na shledanou. (Exministr Lachnit zavěsil).

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Resort chce osekat peníze pro pomocníky s inkluzí, unikátní škola má obavy

Třída dětí s poruchou autistického spektra ve Speciální základní, mateřské a...

Ministerstvo školství přišlo s návrhem, jak ušetřit peníze za inkluzivní vzdělávání. Chce výrazně omezit peníze na...

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

ANO, SPD a KSČM prosadily do čela mandátového výboru komunistu Grospiče

Mandátový a imunitní výbor povede komunista Stanislav Grospič

V čele mandátového a imunitního výboru bude komunista Stanislav Grospič z ortodoxního, stalinistického křídla strany....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz