Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lachnit může vést kandidátku ČSSD

  13:17aktualizováno  13:17
Ostrava - Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit může i přes neúspěch na nominační konferenci stanout v čele moravskoslezské krajské kandidátky pro sněmovní volby. Umožňuje mu to volební systém sociálních demokratů, kteří odděleně hlasují o lídrovi a zbytku kandidátní listiny. Jeho jediným soupeřem bude poslanec Lubomír Zaorálek.

"Vedle Lachnita a Zaorálka se o místo lídra uchází ještě poslanec Jaroslav Palas, který ale nemá šanci na zvolení, protože má podporu jen bruntálské ČSSD," uvedl předseda Krajského výkonného výboru ČSSD Petr Vícha.

Ministra pro místní rozvoj podporují okresní organizace z Opavy a Frýdku-Místku, Zaorálek si naopak získal sympatie v Ostravě, Karviné a Novém Jičíně. Vícha vysvětlil, že o Palasovi výbor vůbec nebude hlasovat, protože nemá podporu alespoň jedné třetiny okresů.

"Lídr se vybírá tajnou volbou a všichni delegáti hlasují podle vlastního uvážení. Takže předem vyjádřená podpora nějaké organizace nemusí být vždy stoprocentní," řekl Vícha. Podle něj tedy není vyloučeno, že Lachnit stane v čele kandidátky, osobně to však považuje za nepravděpodobné.

Ministr Lachnit původně neobstál v nominační konferenci. Ostrava ho totiž zařadila na nevolitelné páté místo, což by v rámci kraje znamenalo nejlépe 30. příčku. Krajský výbor nakonec schválil kandidátku, na níž se Lachnit dostal na deváté místo.

"Myslím si, že pan Lachnit by si měl vybrat. Buď se bude ucházet jen o lídra, nebo zůstane jen na kandidátce, připadalo by mi to přinejmenším chlapské," komentoval situaci Vícha. Doplnil, že nevyhraje-li Zaorálek bitvu o lídra, do sněmovny se již znovu nedostane, neboť nefiguruje na žádném místě kandidátní listiny.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz