Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lachnit již odstoupil z čela firmy

aktualizováno 
S několikaměsíčním zpožděním se ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit pokouší vyrovnat se zákonem o střetu zájmů. Poté, co MF DNES zveřejnila informaci, že Lachnit už čtyři měsíce porušuje zákon, neboť zůstává jednatelem ostravské firmy Alfa Horizont, se ministr v neděli této funkce vzdal. "Valná hromada společníků už zasedla a už nejsem jednatelem," prohlásil včera Lachnit.
Lachnitovy potíže se zákonem tím však nekončí.

V tomto případě tedy ministr pro místní rozvoj už vyhověl zákonu, který uvádí, že člen vlády nesmí být zároveň členem řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu firmy zabývající se podnikáním. Nyní je jen společníkem, čemuž zákon nebrání.

Lachnitovy potíže se zákonem však nekončí. Zůstává totiž členem představenstva akciové společnosti Demos, kterou letos v březnu založili sociální demokraté a která se zabývá reklamou.

"Ano, v této funkci je stále, ale předpokládám, že už brzy nastane změna. Už jsme o tom spolu mluvili, že bude lepší, aby odešel," řekl včera předseda představenstva Demosu Karel Vachta. Očekává, že Lachnit funkci složí v polovině srpna.

K této firmě se Lachnit včera nevyjádřil. Jeho tiskový mluvčí Bohumil Plchot vzkázal, že ministr odjel na dovolenou a vrátí se až za tři týdny.

O tom, že složil funkci jednatele v Alfa Horizontu, stihl Lachnit říct novinářům ještě předtím. Jejich ostatní otázky týkající se Alfa Horizontu už však odmítl: "Vše, na co jsme chtěli odpovědět, jsme odpověděli."

Dárce zůstává v anonymitě
Bez odpovědi tak stále zůstává otázka, která společnost přispěla několikamilionovým darem Alfa Horizontu, firmě složené z pěti vlivných sociálních demokratů ze severu Moravy.

Jasné je pouze to, že Alfa Horizont, jemuž patří dům v centru Ostravy (má zde poslaneckou kancelář Miloš Zeman a sídlí zde i ostravská ČSSD), si firma před lety pořídila i díky penězům od sponzora. To minulý týden potvrdil senátor a jeden ze společníků Alfy Horizont Alfréd Michalík.

K odpovědi zástupce firmy Alfa Horizont nepřiměl ani nátlak některých jejich stranických kolegů, ani úvahy médií, že se tak majitelé společnosti, včetně ministra pro místní rozvoj, vystavují podezření z konfliktu zájmů.

Například Lachnitovo ministerstvo totiž rozhoduje o udělení státních dotací i o zadání veřejných zakázek a nelze vyloučit, že bude zvýhodňovat právě tu společnost, která poskytla Alfě Horizont několik milionů korun.

Lachnit včera tyto otázky směřoval na své kolegy: "Zeptejte se jednatelů, já už jím nejsem." Senátor Michalík zase ve své písemné odpovědi zaslané faxem napsal: "K odpovědím na otázky tisku byl zplnomocněn jednatel Jiří Grossmann." Jiří Grossmann, místopředseda severomoravské ČSSD, do telefonu řekl: "Nedám vám vůbec žádné informace." Proč? "Protože nechci. Na shledanou."

Lachnit měl z funkcí ve firmách odejít co nejdřív
To, že Lachnit zůstával až dosud bez povšimnutí v soukromých společnostech, umožnila vlastně nedávná změna zákona.

"Zatímco dříve musel každý ministr před jmenováním předat Kanceláři prezidenta republiky místopřísežné prohlášení, že nepůsobí v žádné firmě, teď už to není nutné. Zákon totiž nevyžaduje, aby ministr zanechal všech funkcí ve firmách dnem nástupu do vlády," potvrdil včera prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Podle současného znění zákona musí člen vlády zanechat podnikání v "nejbližší možné době" od jmenování ministrem.

I tak to Lachnit mohl stihnout už dávno, a ne až čtyři měsíce po svém jmenování: svolání valné hromady firmy Alfa Horizont mu od minulého čtvrtka, kdy prohlásil, že se vzdá funkce jednatele, zabralo jen dva dny.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz