Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Labužníky čekají těžké časy - Rusko neloví jesetery

  0:01aktualizováno  0:01
Jeseteři dostávají novou šanci, snobové pláčou. Státy kolem Kaspického moře spojují své síly k záchraně těchto ryb, jednoho z největších pokladů z hlubin. Rusko přestalo od tohoto týdne oficiálně lovit stále vzácnější jesetery, ceněné labužníky jako zdroj kaviáru. Kazachstán a Ázerbájdžán se mají brzy přidat a vědci doufají, že zákaz lovu - zatím do konce roku - bude první bitvou v dlouhé válce o záchranu tohoto živočicha.

Nebude to snadné. Statistiky o Kaspickém moři, ze kterého pochází devadesát procent černého kaviáru na světě, jsou velmi výmluvné a experti již dlouho varují před blížící se katastrofou.

"Jeseteři jsou na pokraji vyhynutí," konstatovala zpráva Světového fondu na ochranu přírody. Odhaduje se, že počet jeseterů v Kaspiku za uplynulé desetiletí poklesl na třetinu a ryba se stává stále vzácnější - podle oficiálních údajů se nyní loví asi desetkrát méně než před dvaceti lety.

Též ceny kaviáru ve světě prudce stoupají. Kilogram může na Západě stát až několik tisíc dolarů. Příčin úbytku ryb je mnoho tou hlavní je ovšem podle expertů nemilosrdné "drancování".

Dříve byl rybolov záležitostí dvou zemí, SSSR a Íránu. Moskva i Teherán tehdy pečlivě dohlížely na to, aby se ze sádek vracelo do vod dostatečné množství potěru. Po rozpadu SSSR vše zachvátil chaos a ryb začalo ubývat.

Na drancování v postsovětských zemích mají podíl zejména pytláci. Zisky "kaviárové mafie" jdou do stovek milionů dolarů ročně a jejich dokonale organizované sítě sahají od rybářských vesnic po ty nejlepší restauranty v New Yorku či Paříži.

Například: před čtrnácti dny byl v USA k dvaceti sedmi měsícům vězení odsouzen ruský pašerák, který chtěl do země dovézt 800 kilogramů kaviáru. Kolik by za to množství utržil? Možná až dva a půl milionu dolarů.

Úřady v zemích kolem moře se snaží s pašeráky válčit, přiznávají však, že to je boj s větrnými mlýny. Lov ryb je totiž jediným zdrojem obživy pro značné množství rybářů a ostatních lidí, kteří by jinak třeli nouzi s bídou.

Odhaduje se, že pašeráci vyvezou z oblasti až desetkrát více kaviáru než oficiální státní instituce. To se ovšem netýká Íránu, který je nadále chválen za velmi ukázněný přístup k bohatství moře.

Minulý měsíc se Rusko a další dvě země Kaspiku zavázaly k dočasnému zastavení rybolovu, což by mělo napomoci obnově rybí populace. K tomuto kroku částečně vedl mezinárodní tlak - organizace regulující obchod s ohroženými druhy zvířat totiž hrozila zákazem exportu kaviáru z celé oblasti.

Experti zastavení lovu vítají, podotýkají však, že je také nutné vypořádat se se zástupy pašeráků. "Nezákonný rybolov a černý trh budou existovat dál," uvedla zpráva Světového fondu na ochranu přírody.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Zemřel nejstarší člověk na světě, Japonka měla přes 160 potomků

Zemřela nejstarší žena světa Nabi Tadžimová. (22. dubna 2018)

V japonském Tokiu v sobotu zemřela nejstarší žena světa. Bylo jí 117 let. Nabi Tadžimová zemřela v nemocnici v sobotu...

TÝDEN OBRAZEM: Barevný běh, rozkvetlý park a kočičí soutěž krásy

Týden obrazem

Pod Eiffelovou věží si lidé užívali běžecký závod plný barevného prášku, v japonském národním parku rozkvetly tisíce...

Biologové omylem zabili vzácného medvěda, navíc si ho spletli s jiným

Ilustrační foto.

V italském národním parku zemřel na následky uspání jeden z posledních padesáti žijících jedinců vzácného medvěda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz