Zatím u jediné mrtvé labutě v Česku byl prokázán virus H5N1. Ilustrační foto

Zatím u jediné mrtvé labutě v Česku byl prokázán virus H5N1. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Labutí s chřipkovým virem přibude, tvrdí veterináři

  • 4
Když byla v úterý potvrzena sedmá labuť s virem ptačí chřipky, najde se i osmá. Předpovídá to s nadsázkou mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Labutě totiž přilétají obvykle v párech," říká.

SPECIÁL iDNES: Ptačí chřipka v Česku

Dalších šest podezřelých labutí z jižních Čech nyní zkoumá pražská laboratoř. Jestli mají ptačí chřipku i ony, se ukáže v příštích dnech. Přesto by však počet nakažených ptáků v Česku neměl růst donekonečna.

"Virus se šíří jen za studeného a vlhkého počasí. V květnu už by se další ptáci nakazit neměli," míní Duben. Sluneční záření podle Dubna virus likviduje, takže může v nejlepším případě i úplně zmizet.

Jestli se znovu objeví na podzim, dnes nedokáže nikdo předpovědět. "Na ptačí chřipku si budeme muset stejně zvyknout a na přísných opatřeních vždycky trvat," míní Duben.

Důležité také je, zda se prokáže nová teorie ornitologů, že labutě se nemohou nakazit od sebe navzájem. Takže existuje možná i v Česku minimálně jeden "neznámý pachatel" – tedy další ptačí druh s virem v těle.

"Labuť je velký pták a rychle uletí značnou vzdálenost. Ani od jiného druhu se nemuseli ptáci nalezení na Budějovicku nakazit v Česku. Mohli nemocní přiletět třeba z Rumunska," uvažuje mluvčí Duben.

Zatím sedm labutí
Prozatím má tedy Česko od včerejška sedmou uhynulou labuť nakaženou virem ptačí chřipky. Veterináři si pro ni přijeli po telefonátu na tísňovou linku ke starému mostu u Týna nad Vltavou, dvacet kilometrů od Hluboké, kde se našli předchozí nakažení ptáci.

Znamená to, že se vytvoří nové ochranné pásmo – kruh o poloměru deset kilometrů kolem místa nálezu s dalšími čtyřiceti obcemi, kde budou platit zvláštní opatření. Starostové musí sepsat všechny chovy drůbeže, ta se nesmí přesunovat a nesmí se chovat ve volném výběhu.

Starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek se však domnívá, že nakažená labuť nebyla "místní", ale patřila do skupiny ptáků z Hluboké a do Týna ji zanesla povodeň. "Asi připlavala z území, kde byl virus už zjištěn dříve," uvedl. - více zde

Odborníci si přesto myslí, že povodně riziko šíření ptačí chřipky nijak výrazně nezvyšují. Kuriózní je, že v Týně metr od sebe ležely dvě uhynulé labutě, z nichž jedna chřipku měla a druhá nikoli.

Není se čeho bát
Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře však lidi uklidňuje, že se nemají ani po nálezu sedmé labutě čeho bát. "Podstatné je, že není zasažený žádný velkochov,“ říká Havlíčková.

"Nikde na světě se dosud nenakazil člověk kontaktem s volně ležícím uhynulým ptákem. Všechno to byli majitelé drůbeže," připomíná Havlíčková.

Zatím u jediné mrtvé labutě v Česku byl prokázán virus H5N1, nebezpečný i pro člověka. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video