Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Labutě jsou po Vánocích rozmlsané, k ornitologům se jim nechce

  9:17aktualizováno  9:17
Ornitologové řeší problém, jak přilákat labutě. Patnáctikilové ptáky chtějí kroužkovat, ale nemohou se k nim dostat. Labutě, které žijí ve městech, jsou totiž rozmazlené od lidí, kteří je chodí denně krmit. "Zvlášť teď po Vánocích jsou namlsané," řekl ornitolog František Bárta.

Ornitologové se snaží kroužkovat labutě u rybníka Bajkal v Pardubicích. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Bárta spolu s dalšími českými a polskými ornitology vyrazili v sobotu kroužkovat, vážit a měřit labutě na pardubický rybník Bajkal. Snaží se lépe poznat život a návyky jedněch z největších ptáků, kteří u nás žijí.

U rybníka se ornitologové potkali už v devět ráno. "To jsou ještě alespoň trochu hladové a nemělo by být tak těžké dostat je z vody. Přes den je totiž pořád někdo krmí," vysvětlil František Bárta.

Nejprve bylo potřeba připravit kroužky, provázky a krmení. Skupinka ornitologů nejdřív nedůvěřivě našlapovala na led, který čas od času nebezpečně zapraskal. Potom už se labutě mohly začít chlebem a rohlíky lákat na led. Pečivem se labutím tvořila cestička dál a dál od nezamrzlé části rybníka, kde se hejno zdržuje. Několik ptáků se nenechalo dlouho přemlouvat a po ledu se vydali dál do středu rybníka.

"Místo, kde labutě přes zimu jsou, si vybírají samy a vlastními silami přispívají k tomu, že tam voda nezmrzne," vysvětlila pardubická ornitoložka Světlana Vránová. Ptáci si také vybírají místo, kde jsou teplé proudy. "Vloni byly u přítoku, nevím, proč si teď labutě vybraly tohle místo," dodal Bárta.

Když už se "lovci" chtěli na labutě vrhnout, ptáci najednou naskákali zpátky do vody. Přišel totiž první z lidí, kteří sem chodí labutě krmit, a začal jim házet chléb ze břehu. Po chvilce ale mohli ornitologové zase začít s lákáním ptáků na led. Na povel "Teď!" se chytači spustili na led a snažili se labutě odchytit.

Kroužkování labutí u rybníka Bajkal v Pardubicích.

Nakonec se jim podařilo dostat na břeh šest ptáků, které potom polští ornitologové měřili, vážili a kontrolovali jejich zdravotní stav. "Spolupracujeme s polskými ornitology, ti nám pomáhají se shromažďováním dat. Chtěli bychom mimo jiné zjistit, jestli labutě mění zimoviště," řekla Vránová.

Na břehu se labutím provázky svázala křídla. Těm to ale vůbec nevadilo - jakmile před nimi přistálo několik kostek chleba, spokojeně natáhly dlouhé krky za potravou. Ani při vážení se většina ze šestice ptáků nenechala rušit.

Kroužkování labutí u rybníka Bajkal v Pardubicích.

Průzkum bude trvat dohromady tři roky a měl by ornitologům pomoci nejen zjistit zvyky labutí, ale také přinést informace o tom, jak labutě v průběhu života nabývají na váze nebo jak se mění jejich pohlavní znaky. "Teď proběhlo druhé kroužkování ptáků, v příštím roce bychom měli mít zase o něco jasněji v tom, jak ptáci zimují, a v dalších věcech," řekla Vránová.

Po několika desítkách minut ornitologové pustili labutě zpátky do rybníka. "Za chvíli už nebudou o ničem vědět," usmál se Bárta.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz