Labe je čisté jak před sto lety

- Štiky, jeseteři, mihule, hořavky a další druhy ryb se znovu vyskytují ve vodách Labe na německém území; podobná je situace v Čechách, kde se dokonce k řece vracejí bobři. Ještě před 15 lety téměř mrtvé Labe nyní díky výraznému očištění svých vod opět ožívá pestrými projevy života. Zlepšení situace potvrzují němečtí i čeští odborníci.

Vedoucí odboru rybářství při saském ministerstvu životního prostředí Gert Füllner uvádí, že vody Labe jsou dnes znovu tak čisté, jako před sto lety. "V důsledku toho se do nich vrací stále více ryb, takže dnes jsou všechny druhy, které zde bylo možné najít na začátku století, znovu v Labi zastoupeny." "Pacient Labe již dávno opustil stanici intenzivní péče a
jeho stav se bude v příštích letech dále zlepšovat," říká šéf saského Úřadu pro kontrolu kvality vod Heinrich Reincke.

Podstatně zlepšenou kvalitu vody v Labi dnes potvrdil i Luděk Rederer z Povodí Labe v Hradci Králové. V současné době se podle něj v řece vyskytuje zhruba osm desítek druhů ryb, což prý svědčí o výrazné změně k lepšímu v porovnání s minulými lety. Na dolním toku Labe v okolí Hřenska vodohospodáři dokonce zaznamenali i obnovený výskyt bobrů, uvedl Rederer.

Příčiny zlepšování čistoty labských vod jsou zřejmé: uzavírání provozu v podnicích, které je dříve nejvíce znečišťovaly, a to jak na území bývalé NDR, tak v České republice, a rozsáhlá výstavba nových čisticích stanic v ČR i ve východoněmeckých spolkových zemích Sasku a Sasku-Anhaltsku. Podle údajů Reinckeho se ve srovnání s rokem 1985 snížil například obsah rtuti ve vodách Labe o plných 95 procent a obsah uhlovodíků dokonce o 98 procent.


Video