Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

La Libre Belgique: Demokracii v ČR svítí červená

  10:38aktualizováno  10:38
Demokracie má v České republice jako jediné zemi ze šesti pokročilejších kandidátů jednajících o vstup do Evropské unie na kahánku, a to kvůli pštrosí politice současného vedení. Za možnost být čtyři roky u moci se premiér Miloš Zeman nechal vlákat do léčky, jež nahrává autoritářským záměrům ODS, napsal v sobotu belgický deník LaLibre Belgique. Praze tak prochází to, oč se marně pokoušel na Slovensku bývalý premiér Vladimír Mečiar, totiž prosadit nový volební zákon ochromující malé politické strany.

Zeman se nechává zneužívat k likvidaci Klausových úhlavních nepřátel jako je prezident Václav Havel či guvernér centrální banky Josef Tošovský, aby zítra byli jiní zneužiti proti sociální demokracii.

Nikdo se neodvažuje přirovnat Klause k politikům krajní pravice, jako je rakouský Jörg Haider, i když to tak je.

Této pštrosí politice podléhá i Evropská unie pouze nenápadně se snažící zabránit škodě páchané ODS, zatímco v případě Slovenska Brusel hlasitě křičel při jakémkoli Mečiarově prohřešku proti demokracii.

V Česku se spokojuje s tichými výtkami, jež např. přinutily Sněmovnu odložit debatu o statusu České národní banky, píše La Libre Belgique.

Bojí se snad všichni posměchu, když až dosud hlasitě plesali nad českým ekonomickým zázrakem? Je to snad práce investorů, kteří znovu objevili cestu do Prahy, anebo všichni podlehli místní mentalitě typu "až toho by se přece neodvážili"?

Nejpravděpodobnější je, že tu působí strach přiživovat euroskepticismus, když vstup do EU v Česku podporuje jen asi půlka obyvatelstva. Na izolaci této středoevropské země by doplatilo zejména Polsko a Slovensko, jež by se musely obehnat schengenskouhranicí.

Klaus si to rychle uvědomil a přispěchal s návrhem uspořádat příští rok referendum o vstupu do EU. Ví, že ho na Zemanovi vynutí, jako ostatně cokoli. Unii tak jasně vzkázal: buď mě necháte budovat pozice, anebo zkomplikuji rozšiřování.

Unie může dál mlčet k tomuto vydírání, ale za dva roky bude stát před řešením české krize tváří v tvář Klausovi a jeho příštím spojencům, komunistům, uzavírá belgický list.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz