Demonstranti ve vládní budově

Demonstranti ve vládní budově - Opoziční demonstranti oslavují uvnitř budovy vlády v kyrgyzské metropoli Biškeku. (24. března 2005) | foto: Vladimir Pirogov, Reuters

Kyrgyzský prezident prý rezignoval a uprchl

  • 76
Kyrgyzský prezident Askar Akajev rezignoval. Za prozatimní hlavu státu byl jmenován opoziční poslanec Kadyrebkov. Příznivci opozice během dne obsadili sídlo vlády v Biškeku. Tisíce jich demonstrovaly v centru metropole. Opozice kontroluje i televizi. Akajev pravděpodobně uprchl ze země.

Podle opozičních vůdců, na které se odvolávají ruské tiskové agentury, podepsal prezident Akajev svou rezignaci. Jiní představitelé opozičních hnutí ale zprávu odmítají jako nepravdivou.

Agentura Interfax uvedla, že prezident odletěl i s rodinou ze země. Přes Kazachstán míří zřejmě do Ruska.

Kyrgyzský Ústavní soud také podle agentury TASS zrušil výsledky nedávných parlamentních voleb. Ty byly podle opozice zmanipulované. Právě protesty proti volebním výsledkům rozpoutaly "kyrgyzskou revoluci". 

Za odstoupení prezidenta Akajeva dnes v Biškeku demonstrovaly tisíce lidí. Zasahovaly policejní oddíly. Demonstrace v centru města se podle některých odhadů účastnilo přes deset tisíc lidí. Ti se v ulicích střetli s pořádkovou policií.

KDO JE ASKAR AKAJEV

V prvních letech vlády byl zatím jediný prezident nezávislého Kyrgyzstánu Askar Akajev označován za nejdemokratičtějšího vůdce v jinak autokratické střední Asii. V poslední době byl však šedesátiletý Akajev, původně vědec a komunistický funkcionář, stále více kritizován za porušování lidských práv v zemi. Vrcholem byly poslední parlamentní volby, ve kterých měli jeho političtí soupeři zakázánu účast nebo se jim překvapivě nepodařilo získat mandát. Opozice se vzbouřila a "tulipánová revoluce" donutila Akajeva údajně i s rodinou odletět z vlasti.

Askar Akajev se narodil 10. listopadu 1944 v Kyzyl-Bajraku v zemědělské rodině, jeho matka byla Kazaška. Od roku 1970 je ženatý a s manželkou Majram mají dva syny a dvě dcery. Nejstarší syn Aidar, který vystudoval ekonomiku v USA, se v roce 1998 oženil s nejmladší dcerou kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva Alijou, ale manželé se už údajně rozvedli.

V letech 1961-1968 Akajev pracoval jako zámečník a současně studoval na Leningradském institutu jemné mechaniky, kde pak pracoval v různých vědeckých funkcích. V 70. a 80. letech působil jako docent a vedoucí katedry na Frunzském polytechnickém institutu (Frunze je bývalý název Biškeku). Roku 1981 vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu, ve které se nakonec stal členem jejího ústředního výboru. V 80. letech se už jako profesor stal prezidentem kyrgyzské Akademie věd. Do politiky vstoupil v roce 1989 jako lidový poslanec SSSR; o rok později byl poprvé zvolen hlavou Kyrgyzstánu.

Zdroj: ČTK

Do střetů s demonstranty se zapojili i příznivci prezidenta Akajeva. V pouličních bitkách mezi oběma tábory byla zraněna řada lidí.

Policisté střežící sídlo vlády, takzvaný Bílý dům, se však podle zpravodaje agentury Reuters stáhli. Umožnili tak protestujícím nerušený vstup do budovy, kam vnikla asi tisícovka lidí.

Demonstranti začali mávat z okna ve druhém patře vládní budovy kyrgyzskou vlajkou, jiní vyhazovali papíry z oken o patro výš. Zdá se, že budovu mají pod kontrolou. Protestující, kteří zůstali venku, házeli na budovu kameny.

Podle agentury AP vyvedli demonstranti z vládní budovy ministra obrany. Ti, kteří ho vedli, se ho snažili chránit, ostatní na něj ale házeli kameny, jeden člověk ho kopl. Další úředníky prý vyvedly z budovy jednotky ministerstva vnitra, asi tři z nich byli zranění.

Podle jednoho z opozičních vůdců už je pod kontrolou demonstrantů i státní televize. Churmanbek Bakijev, další z opozičních lídrů, prohlásil, že požaduje nové volby. "Nastolíme pořádek, nedovolíme rabování. Uspořádáme volby a začneme vládnout," prohlásil.

České ministerstvo zahraničí varuje občany před cestami do Kyrgyzstánu. Plánované cesty odložte na dobu, kdy se v zemi uklidní bezpečnostní situace, radí diplomaté.

Dav demonstrantů přišel také k biškekské věznici. Tam si vynutil propuštění Felixe Kulova, dalšího z čelných představitelů odporu proti prezidentovi Akajevovi. Bývalý policejní šéf Kulov byl uvězněn za zneužití pravomoci.

Prezident prý uprchl ze země
Zatím není jasné, kde je prezident Askar Akajev. Demonstranti požadují jeho odstoupení. Jeho a vládu viní ze zmanipulování nedávných voleb. Podle některých zpráv Akajev dokonce uprchl ze země.

Ruská agentura Interfax s odvoláním na zdroje blízké prezidentovi uvedla, že Akajev s rodinou míří ve vrtulníku do Kazachstánu. Později uvedla, že odletěl do Ruska. Askar Akajev byl u moci čtrnáct let.

Vlna opozičních protestů začala před několika dny na jihu Kyrgyzstánu. Při prvních protestech ve městě Džallabád policie střílela, zemřelo čtrnáct lidí. - podrobnosti zde

Opozici se podařilo získat kontrolu na městy Džalalabád a Oš. Demonstracím v Kyrgyzstánu se dostalo pojmenování "žlutá revoluce". Podobná "lidová povstání" proběhla v poslední době v jiných dvou postsovětských republikách - v Gruzii a na Ukrajině. - více zde

Kyrgyzstán

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video