Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kyrgyzská základna se uzavře i americkým spojencům z NATO

  11:12aktualizováno  11:51
Kyrgyzstán, který se v únoru rozhodl vypovědět dohodu s USA o využívání letecké základny Manas, dnes zrušil obdobné dohody i s ostatními státy koalice vedené Američany. Letiště v Manasu je přitom klíčové pro podporu koaličních jednotek bojujících v Afghánistánu.

Základna Manas v Kyrgyzstánu | foto: Profimedia.cz

O vypovězení dohod, které umožňovaly jedenácti evropským a jiným spojencům Manas využívat, rozhodl kyrgyzský parlament téměř jednomyslně.

Opatření se týká evropských spojenců NATO a dalších zemí jako jsou Austrálie, Jižní Korea a Nový Zéland, které základnu poblíž metropole Biškeku také využívaly pro zásobování svých jednotek bojujících s militantním hnutím Taliban.

Koalice tak definitivně přichází o svou jedinou základnu ve Střední Asii. Spojenci ji využívají především pro podporu vzdušných mostů a dopravu zdravotnického i dalšího vybavení do Afghánistánu.

ZÁKLADNA MANAS

Základna Manas nedaleko Biškeku je důležitým zařízením zajišťujícím mobilitu letadel. Vzlétají odtud tankovací letouny, které doplňují za letu pohonné hmoty strojům létajícím nad Afghánistánem. Je také podporou pro letecké vzdušné mosty a lékařskou evakuaci.

- Spojené státy ji využívají od roku 2001 a působí na ní 1 200 mužů, především Američanů.

- Každý měsíc tudy prochází 15 tisíc amerických vojáků, kteří míří do a z Afghánistánu, a také 500 tun zboží.

Návrh kyrgyzské vlády vypovědět ze základny Američany odsouhlasil 19. února parlament. Americkým vojákům od té doby běží šestiměsíční lhůta, během které musí Manas zcela opustit. - čtěte Kyrgyzstán definitivně potvrdil uzavření klíčové základny USA

Kyrgyzstán zdůvodňuje rušení základny ekonomickými motivy. Washington údajně odmítl přistoupit na zvýšení poplatků za její využívání, byla prý také trnem v oku části obyvatel. Spojené státy platily 63 milionů dolarů ročně, celkově americká pomoc Kyrgyzstánu dosahovala 150 milionů dolarů ročně.

Mluví se ale o tom, že uzavření základny napomohli Rusové, kteří mají vlastní letiště jen několik kilometrů od Manasu a Kyrgyzstán tradičně považují za sféru svého vlivu. Kyrgyzstánu nedlouho před definitivním rozhodnutím o vypovězení smluv koalici Rusko poskytlo nevratnou půjčkou dvou miliard dolarů.

Spojené státy nyní hledají alternativní tranzitní cesty pro zásobování svých jednotek v Afghánistánu, protože stávající cesty přes Pákistán jsou nebezpečné a zásobovací konvoje se stávají terčem útoků. V lednu Washington oznámil, že se dohodl s několika středoasijskými zeměmi o spolupráci.

Mapa Kyrgyzstánu

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Najdete na iDNES.cz