Příslušníci ruské Černomořské flotily na přehlídce v krymském Sevastopolu (18....

Příslušníci ruské Černomořské flotily na přehlídce v krymském Sevastopolu (18. března 2015). | foto: AP

Kyjev zažaluje Rusko v Haagu. Důkazy dodal Putin, tvrdí Jaceňuk

  • 1225
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil kyjevské prokuratuře, aby připravila žalobu na Rusko k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Nedávný projev Vladimira Putina podle expertů dokazuje, že při anexi Krymu Rusko porušilo mezinárodní právo, dodal Jaceňuk. Ve středu o tom informovala agentura Interfax.

Putin otevřeně promluvil o okolnostech ruského záboru v dokumentárním filmu, který o víkendu vysílala ruská televize. V rozporu se svými loňskými projevy přiznal, že referendu o připojení Krymu k Rusku předcházela ruská ozbrojená intervence, do níž se zapojila i ruská námořní pěchota a agenti vojenské rozvědky GRU. Putin také řekl, že po anexi byl připraven uvést do pohotovosti ruské jaderné prostředky (více čtěte zde).

Výroky ruského prezidenta i ministra obrany Sergeje Šojgua podrobili expertíze kyjevští odborníci z Institutu forenzního výzkumu. 

„Podle závěrů institutu jejich výroky obsahují jasné důkazy o tom, že bylo porušeno mezinárodní právo, zvláště co se týče přímých rozkazů ohledně anexe Krymu a provedení vojenské intervence proti Ukrajině,“ citoval Jaceňuka Interfax.

Na základě těchto závěrů dostaly ministerstvo zahraničí a generální prokuratura pokyn vypracovat žalobu na Rusko k haagskému soudu. 

Rusko Jaceňukův krok zatím odmítlo komentovat. „Neznáme podrobnosti, nemůžeme k tomu nic říct,“ řekl Interfaxu kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Ukrajinská tajná služba SBU ve středu dále oznámila, že shromáždila tři svazky důkazů o zločinech proti lidskosti, kterých se dopustili separatisté na východě země. I tento materiál má být podkladem pro podání žaloby v Haagu. 

Krize na Ukrajině

Důkazy podle SBU mimo jiné svědčí o lékařských pokusech na vězních a o brutálních popravách. Důkazy zakládají na výpovědích osvobozených ukrajinských zajatců, uvedl list Ukrajinska pravda.

Putin podepsal integrační smlouvu s Jižní Osetií

Rusko ve středu uzavřelo smlouvu „o spojenectví a integraci“ s gruzínským separatistickým regionem Jižní Osetie, uvedla agentura Reuters. Tbilisi smlouvu odsoudilo jako krok, který povede k anexi gruzínského území. „Od Ruska je to cynický a provokativní krok,“ uvedla ministryně zahraničí Tamar Beručašvili.

Podle smlouvy, jíž podepsal Putin a prezident Jižní Osetie Leonid Tibilov, budou integrovány ruské a jihoosetské bezpečnostní složky, armáda i celní úřady. Rusko, jež střeží hranice oblasti, kde žije jen asi 50 tisíc lidí, uznalo po válce s Gruzií v roce 2008 nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Většina států však nadále oba regiony považuje za součást Gruzie.

„Dnes děláme další krok k posílení našeho partnerství,“ řekl Putin po podpisu smlouvy. Tibilov jej označil za historický krok. Smlouva bude platit 25 let a Jihoosetincům umožní snáze získat ruské občanství. Spojené státy i Evropská unie oznámily, že smlouvu neuznají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video