Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kyanidový vyděrač musí k soudu znovu

  9:20aktualizováno  9:20
Obvodní soud pro Prahu 1 odročil případ jednoho z kyanidových vyděračů. Nedostavila se znalkyně a obhájkyně trvala na jejím vyslechnutí. Podle obžaloby vyhrožoval muž z Mostecka, že kyanidem a rtutí otráví pitnou vodu pro Prahu. Výhrůžku poslal v létě anonymně primátorovi Pavlu Bémovi.

Za vydírání a šíření poplašné zprávy hrozí obžalovanému až osm let vězení.

Pětašedesátiletého bývalého horníka Františka Jíru policisté zadrželi po třídenním pátrání.

V dopise primátorovi přesně specifikoval množství a druh jedu, který chtěl k otrávení vody použít. Vyhrožoval kilogramem rtuti a polovičním množstvím kyanidu draselného.

Peníze chtěl v plechovkách
Za to, že své hrozby nesplní, chtěl peníze. Žádnou konkrétní částku však dopis neobsahoval, stanovoval však poměrně přesné podmínky předání peněz.

Žádal, aby na dvou místech v Praze položili úředníci magistrátu dvě plechovky od Solviny. Do nich měli dát použité dvoutisícové bankovky. Vyděrač sám v dopise přiznal, že neví, kolik se do plechovek vejde peněz.

"Věřím, že budu schopný si za to pořídit slušný byt a slušný život," měl napsat Jíra v dopise, který podepsal: "S uctivým pozdravem váš vyděrač".

Chtěl jsem zpět rodinu, tvrdí Jíra
Jíra u soudu vše přiznal a řekl, že ho k tomu donutil špatný psychický stav. Už asi tři roky totiž žil sám v Praze v ubytovně Armády spásy. Kvůli hádkám opustil i manželku.
 
"Rozpadla se mi rodina. Myslel jsem, že když budu mít peníze, koupím domek, ve kterém se zase budeme společně scházet," řekl Jíra.

Kvůli hrozbám kyanidového anonyma přijaly úřady mimořádná bezpečnostní opatření. Vodárny a další důležité objekty monitorovala policie, pohotovost měli i pracovníci vodáren. - více

Soud už trestal jiné vyděrače
Na začátku listopadu potrestal soud dva muže obviněné z jiného případu vydírání, ve kterém figuroval kyanid.

Dva muži vyhrožovali otrávením jídla v pražských nemocnicích. Aby svým hrozbám dodali na důležitosti, dal jeden z nich kyanid do jídelny nemocnice U Apolináře. Dvojice chtěla 300 milionů korun, od soudu dostali sedmiletý a osmiletý trest. - podrobnosti zde

Justiční stráž přivádí obžalovaného k soudnímu jednání. Pětašedesátiletý muž měl vyhrožovat otrávením pitné vody v Praze kyanidem a rtutí. (26. listopadu 2003)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Najdete na iDNES.cz