Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli zakázkám město propouští

  10:09aktualizováno  10:09
Praha - Aféra kolem zadávání veřejných zakázek městem má první oběti. Z magistrátu bude muset odejít sedm úředníků. Dalších devatenáct zaměstnanců již na radnici nepracuje a desítky úředníků čekají finanční postihy. Z vedoucích funkcí navíc ředitel magistrátu Pavel Ťahan odvolal čtyři vedoucí oddělení.

"Podle zprávy, kterou jsme se dnes zabývali, se pochybení dopustilo celkem 73 zaměstnanců magistrátu," uvedl primátor Pavel Bém.

Závažné nedostatky a porušování zákona zjistil nezávislý audit společnosti Value Added. Také antimonopolní úřad vedl správní řízení u sedmačtyřiceti veřejných soutěží. Městu vyměřil více než sedm set tisíc korun pokuty.

"Lidé, kteří udělali chybu a na magistrátu i nadále zůstanou, nebudou v budoucnu členy komisí, které jednotlivé nabídky posuzují," stojí v materiálu předloženém Ťahanem.

Primátor Bém poznamenal, že u čtyř pravděpodobně nejzávažnějších případů bude objednán hloubkový audit. Jde například o skleník botanické zahrady Fata Morgana, jehož výstavba podražila zhruba desetkrát na asi 200 milionů korun.

Dalšími prověřovanými soutěžemi bude například výstavba kanalizace v Třeboraticích nebo televizní vysílání v Čakovicích.

Městská rada stále čeká na vyčíslení způsobených škod. Magistrát hodlá případně na odpovědných lidech vymáhat náhradu.

Špatné zakázky odnášejí úředníci
Na značné nesrovnalosti ve více než sto třiceti veřejných zakázkách Odboru městského investora upozornila nedávno zpráva auditorské společnosti Value Added.

Primátor Pavel Bém před nedávno uvedl, že trestní oznámení zatím nepadlo, protože radní čekají na zprávu úředníků vyčíslující skutečné škody.

Původně měl minulý týden zprávu předložit právě ředitel magistrátu. "Myslel jsem, že souhrnná zpráva bude k dispozici zastupitelstvu už dnes. Předložený materiál ovšem nesplňoval to, co jsme od něj především očekávali, proto jsme se jím nezabývali," odpověděl Bém na čtvrtečním jednání zastupitelstva na jednu z interpelací.

Zpráva  podle něj dostatečně neřešila návrh předcházející podobným machinacím.

Bouři nevole, kterou způsobilo zveřejnění auditu, nezmírnilo minulý týden ani zřízení magistrátní komise pro boj s korupcí.

"Vypadá to, že radní chtějí, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Pokud se hovoří o odpovědnosti pouze několika úředníků a ne politiků, kteří jsou pod dokumenty také podepsáni, tak to podobným záměrům napovídá," řekl zastupitel Jiří Witzany ze strany Evropských demokratů. Ve čtvrtek vystupoval jako jeden z největších kritiků korupce na magistrátu.

Podle něj nemá městská rada, v níž zasedá i část lidí z minulého volebního období, zájem celou věc odhalit a vyřešit.

Nezákonnými machinacemi při veřejných zakázkách se zabývá i policie. Nikdo však zatím nebyl obviněn. Podle auditu byly mnohdy zakázky přidělovány v rozporu se zákony.

Město například neudělovalo pokuty za nedodržení termínů. Auditoři hovoří i o případech, kdy komise vybíraly nabídku neodpovídající zveřejněným kritériím. Magistrát také neoprávněně vyplatil na zálohách tři sta dvacet osm milionů korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz