Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli vodě umírají miliony lidí

  0:01aktualizováno  0:01
Ve světě umírá více a více lidí na nedostatek vody. Její zásoby stále mizí. V příštích dvaceti letech by se dokonce měly v přepočtu na osobu snížit o třetinu. S těmito neradostnými závěry přišla ve středu zveřejněná zpráva OSN o stavu vodních zdrojů ve světě.

Nedostatek vody by tak mohl brzy vyvolat řadu napětí a soupeření mezi národy. Studie OSN je ale o něco optimističtější. Nedostatek vody sice bude zesilovat konflikty mezi státy, podle dostupných ukazatelů se však nedá předpokládat, že tyto spory přerostou ve skutečné války.

Již dnes hraje voda podstatnou úlohu například ve sporech na Blízkém východě. Právě tam je vzácnější než ropa. Za posledního půlstoletí vypuklo ve světě 507 mezistátních konfliktů kvůli vodě, z toho 37 provázelo násilí a 21 vojenské akce. Valná většina z nich se týkala oblasti Blízkého východu.

Pokud bude pokračovat rostoucí spotřeba vody a její plýtvání, do roku 2025 hrozí dvěma třetinám světa nedostatek pitné vody. Podle vůbec nejčernějšího scénáře by kolem roku 2050 mohlo čelit nedostatku vody až sedm miliard lidí v 60 zemích.

Česká republika se mezi 180 sledovanými zeměmi nachází v dostupnosti obnovitelných vodních zdrojů až na 148. místě. Z evropských zemí jsou na tom kromě Malty hůř pouze Dánsko a Kypr.

Ještě není pozdě krizi vyřešit, shodují se odborníci. K tomu je však zapotřebí dostatek politické vůle. Podle statistik OSN ve světě strádá nedostatkem pitné vody na 200 milionů lidí. Každoročně zemře na choroby způsobené kontaminovanou vodou a špatnými hygienickými podmínkami více než 2,2 milionu lidí. Pětina světové populace nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě.

"Kdybychom měli více peněz, mohli bychom snad vyřešit většinu těchto problémů s vodou," uvedl Gordon Young, koordinátor studie. Podle něj by bylo potřeba padesát až sto miliard dolarů ročně. Výdaje na zásobování pitnou vodou a zabezpečení hygieny se nyní odhadují na 30 miliard dolarů ročně.

OSN vydala svou zprávu u příležitosti Mezinárodního roku vody. Ve druhé polovině března bude předložena v japonském Kjótu na Světovém fóru o vodě. Je prý nejucelenější a nejaktuálnější studií o stavu vodních zdrojů ve světě.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz