Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli srazu skinů se policie zajímá o pět lidí

  18:13aktualizováno  18:13
P r a h a - Zatím pět lidí vyšetřuje policie v souvislosti s víkendovým koncertem skinheadů v Senohrabech. Za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů jim hrozí šest měsíců až tři roky vězení. Podle Jana Holuba z tiskového odboru pražské policejní správy případ brzy převezme vyšetřovatel. Ten muže zřejmě obviní.
Neonacisté u Senohrab

Neonacisté u Senohrab - Přibližně čtyři stovky pravicových extremistů se sešly v sobotu v restauraci U Anděla v Senohrabech u Prahy na koncertě neonacistických hudebních skupin. Extremisté za přísného dohledu policie zahájili koncert kolem sedmé hodiny večer. (7. dubna 2001) | foto: Jan SchejbalMF DNES

Nejdále je pravděpodobně vyšetřování dvacetiletého mladíka ze západních Čech, který při odchodu z koncertu prošel policejním kordonem a zahajloval.

Pochybení policistů kritizovaných za to, že proti asi 400 účastníkům koncertu českých i zahraničních skupin nezasáhli, se dosud neprokázalo, tvrdí náměstek ředitele Inspekce ministra vnitra Jiří Zábrodský. Teprve se shromažďují materiály pro analýzu, dodává s tím, že kromě policistů budou vyslechnuti i novináři. Práci policie v pondělí kritizoval i jeho šéf, ministr vnitra Stanislav Gross.

Gross policii kvůli zásahu kritizoval
"Zasadím se o to, aby se podobná situace už neopakovala, a myslím si, že je zcela jasné, že policejní důstojníci musí být ochotni na sebe převzít i míru zodpovědnosti při rozhodování o zákrocích v takovýchto případech," řekl Gross.

Anarchisté: Dalším srazům neonacistů zabráníme
Levicovým radikálům se nezamlouvá, jak policie postupuje proti shromážděním pravicových extremistů. Kvůli sobotnímu koncertu chce levicový aktivista Jakub Polák podat na policisty trestní oznámení. Podle něj měla policie akci zabránit. "Pokud policie nic neudělá a bude si hrát na mrtvého brouka, pak se neonacistům postavíme sami. Budeme se snažit podobným akcím zabránit," uvedl Polák.

Levicoví radikálové jsou připraveni se sami přičinit o to, aby se neonacisté nemohli do České republiky sjíždět. "Když třeba někde vyvoláme porušení veřejného pořádku, tak tím budeme chránit daleko vážnější zájem, kterým je podrývání základů demokracie," zdůraznil Polák.

Kvůli koncertu v Senohrabech podala na organizátory trestní oznámení i Jana Chalupová z prezidentské kanceláře. Nelíbil se jí leták, který zval na koncert. Byly na něm prý grafické ekvivalenty nacistických symbolů a rasistická hesla. Trestním oznámením se podle mluvčího policejního prezidia Jiřího Vokuše zabývají pražští kriminalisté.

"Policie zatím v souvislosti s víkendovým srazem pravicových extremistů žádného účastníka neobvinila," potvrdila mluvčí středočeské policie Soňa Budská. "Není to uzavřená záležitost," dodala s tím, že policisté budou ještě zkoumat natočené záběry.

Sobotní sraz neonacistů
Utajené místo, kontaktní osoby, šifry a policisté v civilu. Rekvizity špionážních filmů provázely sobotní sraz čtyř stovek neonacistů v Senohrabech v okrese Praha- východ. Setkání pravicových extrémistů, jemuž se incidenty vyhnuly, skončilo v neděli nad ránem. Ještě v sobotu ráno nebyl nikdo schopný říci, kde se příznivci hnutí skinheads sejdou. Podle letáku měli dorazit mezi třetí a osmou hodinou odpoledne na pražské Hlavní nádraží, kde je měla kontaktní osoba nasměrovat na utajené místo koncertu.

Vystoupit na něm měly tři hudební skupiny propagující rasismus. Například britská kapela Celtic Warrior (Keltský válečník) a slovenská skupina Juden Mord (Smrt Židům), která má na přebalu své desky vstupní bránu koncentračního tábora Osvětim.

"Samotné pozvání představuje naplnění trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod. Policie by měla zabránit pokračování a násilný koncert zrušit," řekl aktivista a veterán anarchistického hnutí Jakub Polák, který setkání na nádraží sledoval. Policisté v uniformách i v civilu extrémisty pouze namátkově legitimovali. Pro zájemce organizátoři akce přichystali i autobus.

Skini byli u Senohrab
Krátce po šesté hodině zastavil plný autobus před senohrabskou restaurací U Andělů. Ulice obce zaplnily desítky osobních aut s českými, německými, slovenskými a polskými espézetkami. Kolem osmé hodiny už se uvnitř budovy se zatemněnými okny těstnaly čtyři stovky převážně mladých mužů s vyholenými lebkami. Jejich oblečení zdobila rasistická hesla, říšské kříže a orlice.

Na mikinách bylo možné zahlédnout i číslo 18, tedy kryptonymum iniciál Adolfa Hitlera. Čísla skrývají pořadí písmen podle pořadí v abecedě. Obdobně zašifrovaný byl i pozdrav Heil Hitler na letácích, kde stálo číslo 88.

Každého návštěvníka policisté zaregistrovali a jeho tvář zachytili na videozáznam. Starosta obce v podvečer neskrýval obavy. "Dozvěděl jsem se to až dopoledne od policie. Nemám žádné páky, kterými bych tomu mohl zabránit," bědoval starosta Miroslav Čihák. "Povolení nepotřebují, protože je to soukromá akce stejně jako svatba," vysvětlil Čihák, který sraz pravicových extrémistů sledoval až do konce.

Kolem třetí hodiny ráno akce skončila a její účastníci odjeli. "Po celou dobu koncertu nebyl porušen zákona a policie tudíž neměla důvod zasahovat," prohlásila mluvčí středočeských policistů Soňa Budská.

Podle aktivistů monitorujících rasistická hnutí je důvodem toho, že se do Česka sjíždí stále více cizinců na rasistické koncerty, výhodná geografická poloha a laxní přístup policie. "Hrozí, že republika bude základnou neonacistů," upozornil Polák.

Experti akci odhali přesně
"Dá se očekávat, že jich přijede asi pět stovek," odhadl v pátek rozsah akce Cakl.

Skiny hlídali policisté z druhého a sedmého pražského obvodu, kteří zvýšili počet hlídek na Hlavním nádraží a Nádraží Holešovice. V záloze byla připravena stálá pořádková jednotka.

Policisté sledovali pohyb extremistů až k místu, kde se konal koncert. Tam ale nijak nezakročili.

V Česku se nám daří, míní neonacisté
Aktivisté monitorující extrémistická hnutí tvrdí, že se do České republiky sjíždí na koncerty skupin propagujících rasismus čím dál více cizinců.

Na vzrůstající popularitu ČR jako místa vhodného k uspořádání koncertů rasistických skupin upozorňuje většina zahraničních antifašistických hnutí. "Policie tím, že jen stojí a pozoruje z dálky, jak extremisti hajlují a křičí rasistická hesla, uspořádání podobných akcí vlastně umožňuje, míní Cakl, expert na monitorování rasistických hnutí.

Do Česka tak jezdí koncertovat například německé skupiny, které jsou ve své zemi zakázány a hrozilo by jim tam trestní stíhání.

Neonacistické koncerty jsou dobrý byznys
Aktivisté upozorňují, že pořadatelé velkých koncertů si díky zahraniční klientele dobře vydělají. Vstupné na koncert, který se skrývá pod rouškou soukromé akce, většinou stojí až 500 korun, na větší setkání přijíždí přes 500 lidí. "Čeští nacisti se tak v podstatě ekonomicky zabezpečují pod ochranou české policie," řekl Cakl. Upozornil, že za vydělané peníze se neofašisté ozbrojují.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz