Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli restitucím ovlivňujete kampaň, obvinil Paroubek katolíky

  11:24aktualizováno  16:07
Šéf ČSSD Jiří Paroubek se zlobí na Českou biskupskou konferenci. Vadí mu, že biskup Václav Malý vyzval k volbě malých stran. "Konference zasáhla do probíhající kampaně, budí to rozpaky," řekl Paroubek, podle kterého Malý hraje o stamiliardové restituce církvi. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se od Malého apelu distancoval.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Předseda sociální demokracie reagoval na výzvu biskupa Václava Malého, která se objevila na webu České katolické církve. Vlivný biskup v ní vyzval občany, aby nevolili velké strany.

"Vyjádřil jsem politování nad tímto krokem České biskupské konference, kterým zasáhla do volební kampaně. Pokud katolická církev na jedné straně prosazuje restituce a odůvodňuje je odlukou církve od státu a pak se stává aktérem a sděluje, koho mají lidé volit, budí to rozpaky," shrnul Paroubek obsah stížnosti, kterou poslal arcibiskupovi Dominiku Dukovi.

"Aktivní husita" proti "pravicovým katolíkům"

"Náš program vychází z principů solidarity a sociální spravedlnosti, což jsou hodnoty, které vycházejí ze základů křesťanské víry. Jako aktivní věřící o tom něco vím," zacílil Paroubek na věřící. Lídr sociálních demokratů se hlásí se k Církvi československé husitské.

Za výzvou biskupa Malého vidí Paroubek snahu církví dostat se k velkým restitucím, které pro ně chtěla prosadit Topolánkova vláda.

"Autoři prohlášení vědí, že se ODS už vítězem stát nemůže a že jedinou cestou k vytvoření pravicové vlády, která by byla schopna restituci prosadit, je podpora menších pravicových stran," soudí Paroubek. Jeden z povolebních scénářů totiž je středopravicová koalice ODS s menšími uskupeními - TOP 09, VV a případně zelenými či KDU-ČSL, pokud proniknou do Sněmovny.

"Pokud Česká biskupská konference kritizuje zadlužování a říká, koho nevolit, pak pomíjí, že nejvyšší schodek rozpočtu po sobě zanechala Topolánkova a Kalouskova vláda," řekl Paroubek. To je číselně pravda, pravice se ale hájí tím, že vládla v době světové hospodářské krize.

"Forma restitucí musí odpovídat možnostem země v době krize," připustil pak během svého vystoupení Paroubek.

Vláda Mirka Topolánka chtěla církvím během šedesáti let vrátit včetně úroků 270 miliard korun. Komise, která nakonec otázku církví řešila, ale odškodnění smetla ze stolu. (čtěte Církevní restituce skončily v komisi krachem)

Je to havlista a zasahuje do voleb, zní z Hradu

Za zcela nepřijatelné explicitní zasahování do předvolební kampaně označil dopis biskupa Malého vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek. Malého zařadil do škatulky sympatizantů politiky exprezidenta Václava Havla. "Pan biskup Malý si plete církev s politickou stranou," řekl Hájek serveru Parlamentnilisty.cz.

Malý, podobně jako třeba Tomáš Halík, jsou podle Hájka "ze stejného klubu havlistických politických aktivistů, pro které je církev jenom zástěrkou k jejich politické činnosti". Malého iniciativu označil za partyzánskou akci, se kterou se všichni členové biskupské konference neztotožní a která poškozuje politickou scénu i církev.

Od Malého výzvy se distancoval i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Česká biskupská konference se rozhodla tentokrát nedělat zvláštní vyjádření k volbám, ale schválila text modlitby za společnost a její představitele, který rozdala návštěvníkům bohoslužeb (...) Jakákoliv jiná prohlášení jsou záležitostí soukromých názorů," uvedl.

Volební lídr ODS Petr Nečas se Malého nepřímo zastal. "Dnešní reakci Jiřího Paroubka odmítám jako hysterickou a ve své podstatě nedemokratickou. Navíc zopakoval celou řadu prokazatelných nesmyslů a lží. Jiří Paroubek podle svého zvyku jen okřikuje každého, kdo vyjádří kritický nebo odlišný názor," uvedl Nečas.

Lidovci připomněli, že vláda premiéra Jana Fischera narovnání vztahů mezi státem a církvemi odložila. "KDU-ČSL vychází z dohody mezi Svatým Stolcem a vládou Jana Fischera - tedy že tato otázka není v čase finanční a ekonomické krize aktuální. Toto stanovisko podpořil i tehdejší arcibiskup pražský, kardinál Vlk. To je důvod, proč KDU-ČSL považuje postoj ČSSD za účelový ve snaze populisticky získávat hlasy i na tématech, která nejsou na pořadu dne," oznámili lidovci.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz