(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kvůli problému sociálně vyloučených lokalit se má omezit počet lidí v bytě

  • 198
Stát chce omezit hygienickými normami počet lidí v bytě podle jeho rozlohy. Vládě to navrhuje ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Hodlá také umožnit posílání části příspěvku a doplatku na bydlení přímo do fondu oprav a na úhradu plnění spojených s užíváním bytu a teprve zbytek přímo pronajímateli.

Ministři projednají jeho materiál nazvaný „Problémy související s bydlením sociálně vyloučených obyvatel a návrh jejich řešení“, který připravovala Agentura pro sociální začleňování.

„Co z terénu víme, tak velký problém je pro společenství vlastníků a bytová družstva, že ti, kteří pronajímají byty a inkasují od státu na sociálních dávkách peníze, tak si je nechávají a neplatí všechny služby, které souvisejí s provozem a užíváním bytu. Druhý problém je, že často účtují nájemníkům a potažmo tedy státu, který to platí na dávkách na bydlení, přemrštěné zálohy na služby a ty se nijak nezúčtovávají,“ řekl iDNES.cz Dienstbier.

Zejména u domácností, které obtížně shání byt na volném trhu, dochází k částečně dobrovolnému, ale někdy k vynucenému soužití velkého počtu lidí v malých bytech, píše s také v dokumentu pro vládu s tím, že se může jednat o dlouhodobý stav bez jasné perspektivy změny.

„Nebo jsou to otázky související s hygienou, pravidla pro počet osob bydlících v bytě, možnost orgánů státu zodpovědných za hygienu vstoupit například do bytu, z kterého se šíří hmyz, další živočichové nebo zápach, a provést tam šetření. Chybí nám oprávnění pro tyto případy,“ uvedl v úterý Dienstbier.

V jeho dokumentu pro vládu se doslova píše, že pokud je v domě zvýšený výskyt hmyzu a hlodavců a v domě žije sociálně znevýhodněná domácnost, ostatní nájemníci často spojují výskyt škůdců s ní, ačkoli zamoření může mít řadu jiných příčin, například nákup použitého nábytku. „Problémem bývá i zápach a šíření plísní, obvykle způsobené nesprávným nakládáním s domovním odpadem,“ píše se ve zprávě, kterou projednají ministři.

Hygienická služba má mít vyšší pravomoci

Dienstbier proto navrhl jednoznačně určit podmínky, za kterých může orgán hygienické služby vstoupit do bytu i v nepřítomnosti majitele a provést místní šetření či stanovit hygienické normy omezující počet lidí v bytě podle jeho velikosti. Hygienická služba by také měla mít pravomoc zakázat užívání zdravotně závadného bytu alespoň v případě, že osoby pobývajícím v bytě jsou žadateli o doplatek nebo příspěvek na bydlení. Tyto věci má podle ministra pro lidská práva zajistit ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo práce a sociálních věcí má zase umožnit zasílání části příspěvku a doplatku na bydlení do fondu oprav a na úhradu plnění spojených s užíváním bytu a teprve zbytek přímo pronajímateli. A ministerstvo spravedlnosti má hledat možnosti, jak efektivně donutit vlastníka, aby plnil své povinnosti, pokud jde o údržbu bytu, nebo aby pohledávky družstva a společenství vlastníků jednotek v případě exekucí na byt byly řešeny prioritně.

„Předpokládá se, že resorty rozpracují navržené způsoby řešení problémů v oblasti bydlení včetně časového harmonogramu a odhadu finanční náročnosti do 31. října 2016,“ sdělila iDNES.cz Dienstbierova spolupracovnice Olga Jeřábková. Dienstbier řekl, že věří, že změn by se veřejnost mohla dočkat ještě za současné vlády.

„Já samozřejmě doufám, že ano, protože je to přehled těch nejzákladnějších problémů, které byly zjištěny v těch postižených lokalitách, proto jsou i ty úkoly relativně přísně časově nastaveny, dva tři měsíce pro ministry, aby navrhli řešení. Samozřejmě, na některé bude stačit nařízení, tam kde bude třeba změna zákona, tam už začínají být termíny napjaté vzhledem k délce volebního období,“ uvedl ministr pro lidská práva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video